افزایش تجرد قطعی در میان ایرانی‌ها؛ زنان ۱٫۶ برابر بیشتر!

روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده به طوری که طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده اما برای زنان بیش از سه برابر بوده است.

مجرد ماندن به عنوان موجی جهانی سال‌هاست به ایران نیز سرایت کرده و جدید‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان در این فرآیند بیشتر از مردان مجرد می‌مانند. اتفاقی که ساختارهای سنتی در جامعه ایران طی دهه‌های اخیر را تغییر داده است. به طوری که از سال ۱۳۷۵ کم‌کم تعداد زنان مجرد و دارای تجرد قطعی از مردان پیشی گرفته‌اند و آمارهای مربوط به سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد تجرد قطعی در میان زنان ایرانی ۱٫۶ برابر مردان است.
براساس گزارش مرکز آمار ایران، تجرد قطعی تا قبل از سال ۱۳۷۵ دارای نوسان بوده ولی بعد از این سال روند افزایشی پیدا کرده است. براساس بررسی‌های مرکز آمار ایران، تجرد قطعی در سال ۱۳۷۵ برای مردان حدود ۱٫۱ درصد و برای زنان ۱٫۲ درصد بوده است. روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده به طوری که طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده اما برای زنان بیش از سه برابر بوده است.
تجرد قطعی بر عکس عمومیت ازدواج، نشان‌دهنده عدم ازدواج تا سن ۵۰ سالگی است. منظور از تجرد قطعی، نسبت درصد کسانی است که تا سن ۵۰ سالگی ازدواج نکرده‌اند.
بالاتر بودن سرعت افزایش تجرد قطعی در زنان در مقایسه با مردان باعث شده تجرد قطعی زنان بیشتر از مردان شود. در سال ۱۳۴۵ تجرد قطعی مردان بیشتر و حدود ۲برابر زنان بوده است بعد از این سال تجرد قطعی زنان به تدریج افزایش و به مردان نزدیک شده و در سال ۱۳۷۵ تجرد قطعی زنان از مردان پیشی گرفته و در سال ۱۳۹۵ نسبت تجرد قطعی زنان به حدود ۱٫۶ برابر مردان رسیده است.
هر چند تجرد قطعی در ایران افزایش پیدا کرده اما هنوز در مقایسه با کشورهای مسلمان تفاوت قابل‌توجهی ندارد اما در مقایسه با کشورهای شرق آسیا خیلی پایین‌تر است. براساس آمارهای رسمی تجرد قطعی برای مردان و زنان ژاپنی بترتیب ۱۷ و ۱۲ درصد بوده است.
میزان رشد تجرد قطعی زنان و مردان ایرانی
روند جهانی سن ازدواج
بر اساس آمار سازمان ملل متحد سن ازدواج در دنیا بالا رفته است و از حدود ۲۳ سال برای زنان در سال ۱۹۷۰ به بالای ۲۵ سال و از حدود ۲۷ سال برای مردان در ۱۹۷۰ به بالای ۳۱ سال در سال‌های اخیر رسیده است . این آمار در کشورهای مختلف تا ۱۰سال هم اختلاف دارد در برخی کشورهای آفریقایی، جوانان اغلب قبل از ۲۰ سالگی ازدواج می‌کنند در حالی‌که در کشورهای اسکاندیناوی اغلب تا ۳۰ سالگی هم ازدواج نمی‌کنند.
نکته‌ای که در این‌جا وجود دارد کمتر بودن فاصله سنی بین مردان و زنان هنگام ازدواج در کشورهای توسعه‌یافته در مقایسه با کشورهای کمتر توسعه‌یافته است. به طوری که در کشورهای توسعه‌یافته این فاصله حدود دو سال است در حالی که در کشورهای در حال توسعه حدود ۵ سال است. به نظر می‌رسد در کشورهایی که سن ازدواج بالا می‌رود فاصله سنی ازدواج بین مردان و زنان کاهش پیدا می‌کند. همچنین براساس بررسی مرکز آمار ایران، در سوئد که با متوسط سن ازدواج ۳۴٫۳ سال بالاترین سن ازدواج را دارد، متوسط سن ازدواج مردان ۳۵٫۶ و زنان ۳۳٫۱ سال است که فاصله سنی بین مردان و زنان حدود ۲٫۵ سال است و در هند با به ترتیب ۲۸ و ۲۲٫۲ سال، فاصله سنی حدود ۶ سال است. این وضعیت در ایران هم صادق است؛ در سال ۱۳۴۵ فاصله سنی ازدواج بین مردان و زنان حدود ۷ سال بوده که در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ این فاصله به حدود ۳ تا ۴ سال رسیده است.
نقشه زیر با رنگ سبز میانگین سن ازدواج در مناطق مختلف جهان در سال ۲۰۱۵ را بر اساس گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد به طوری که هر چه رنگ سبز پررنگ‌تر می‌شود سن ازدواج بالاتر می‌رود. سن ازدواج در این نقشه بین ۱۹٫۵ سال تا ۳۴٫۸ سال در کشورهای مختلف متغیر است.
میانگین سن ازدواج در مناطق مختلف جهان در سال ۲۰۱۵

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.