روند تایید صلاحیت کاندیداهای مجلس/ وضعیت پرونده بابک زنجانی

موضع محسنی‌اژه‌ای درباره تعرض به سفارت‌عربستان/وضعیت‌ پرونده‌های بابک زنجانی، بقایی و فاضل لاریجانی

غلامحسن محسنی اژه‌ای در نودمین نشست خبری با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات گفت: امیدواریم انتخابات مجلس و خبرگان در آرامش کامل برگزار شود و نتیجه آن در جهت منافع ملت باشد.
حجت الاسلام اژه‌ای با اشاره به به برگزاری دو انتخابات مهم در کشور گفت: کمتر از دو ماه دیگر دو انتخابات مهم را در کشور در پیش رو داریم که انشاءالله نگاه و عمل تمام کاندیداهای انتخاباتی و طرفداران آنها بر پایه انصاف و حق الناس بودن باشد تا بتوانیم در نهایت امنیت و آرامش و رقابت این انتخابات را در راستای پیشبرد منافع ملی برگزار کنیم.
سخنگوی قوه قضائیه بر همکاری و هماهنگی قوه قضائیه با دستگاه‌های انتظامی و اطلاعاتی در امر برگزاری انتخابات تاکید کرد و گفت: طی هماهنگی‌های صورت گرفته میان دستگاه قضا و دستگاه‌های انتظامی و اطلاعاتی این آمادگی را داریم تا با هر نوع جرم و تخلفی چه در فضای مجازی و چه در فضای غیر مجازی برخورد کنیم. اگر فردی در امر انتخابات جرمی را مرتکب شد در اسرع وقت با آن برخورد می شود.
وی افزود: دستگاه های امنیتی، انتظامی و قضائی هماهنگ هستند و آمادگی دارند با هر نوع جرمی در فضای مجازی و غیرمجازی، آنجا که نیاز به تذکر دارد، در ستاد پیشگیری اقدام شود و آنجا که تذکر تاثیری نداشته باشد، برخورد جدی تر انجام شود.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: اهالی فتنه و فتنه گران در رده های مختلف فعال شدند که احضار و با قرار خفیف آزاد شدند. اما اگر بخواهند به حمایت فتنه و فتنه گری ادامه دهند، برخوردها شدیدتر خواهد بود.
محسنی اژه ای با تشکر از نیروی انتظامی به دلیل برخورد جدی و برنامه ریزی شده در مقابل مجرمان خطرناک گفت: در هفته های گذشته اقدامات خوبی انجام شده و برخی مجرمان خطرناک دستگیر شده اند. برخی از این افراد از سال های ۹۲ و ۹۳ فراری بودند. آنجا که نیاز به دستور قضائی باشد، دادسرا هماهنگی می کند تا با کسانی که در فضای مجازی اقداماتی انجام می دهند، برخورد شود.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه اظهار کرد: اخیرا افرادی در فضای مجازی اقداماتی را علیه امنیت و آرامش و منافع مردم انجام داده‌اند که در این زمینه اقداماتی برای مقابله با آن‌ها در جریان است که امیدواریم این اقدامات نتایج مطلوب تری داشته باشد.
سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در خصوص تعاونی های اعتبار و برخی مشکلات به وجود آمده هم دولت، بانک مرکزی و دستگاه های نظارتی و قوه قضائیه به طور جدی وارد شده اند تا تعاونی های اعتباری، پولی و بانکی در جهت منافع مردم قدم بردارند. مردم این اعتماد را به مسئولان داشته باشند و نگران نباشند زیرا همه تلاش مسئولان این است که مردم از تعاونی های مشکل دار متضرر نشوند و کسانی که صاحب حساب هستند کمترین خسارت را ببینند.
وی به مردم توصیه کرد: وقتی می خواهند پولی را به جایی بسپارند، دقت بیشتری کنند. دولت و بانک مرکزی باید تعاونی ها را ساماندهی کند. اگر نیاز به ادغام است انجام شود و اگر مجوز ندارند، تعطیل شوند.
سخنگوی دستگاه قضا در خصوص اقدامات انجام شده اطراف سفارت عربستان گفت: این اقدام خلاف قانون است و کسانی که خلاف قانون عمل کردند، تحت تعقیب قرار گرفتند. در همین رابطه ۳۸ نفر دستگیر شدند، البته آخرین آمار را ندارم و احتمالاً بیشتر شدند. ناجا و وزارت کشور اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند، قوه قضائیه هم در صورت نیاز، ورود خواهد کرد.
رژیم سعودی با شهادت آیت الله نمر جنایات خود را به اوج رساند
وی با بیان اینکه همه دنیا می‌بینند حکام پادشاهی آل سعود ماه‌ها است بر سر ملت مظلوم یمن آتش می‌ریزند و تمام زیرساخت‌های این کشور را هدف گرفته‌اند و مردم بی دفاع آن را شهید می‌کنند، گفت: حکام جنایتکار سعودی با حمایت‌های همه جانبه از گروه تکفیری و ملحد داعش در جنایت هایی که این گروه تروریستی در عراق و سوریه انجام می دهد شریک است.
حجت الا سلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در ادامه به اقدام جنایتکارانه اخیر رژیم سعودی در به شهادت رساندن آیت الله نمر اشاره کرد و گفت: رژیم سعودی با به شهادت رساندن این عالم بزرگوار جنایت‌های خود را به اوج رساند و این گونه جنایت‌ها چیزی نیست که مسلمین و منصفین عالم بتوانند از کنار آن بگذرند.
وی تاکید کرد: رژیم سعودی با به شهادت رساندن این عالم بزرگوار زوال حتمی خود را رقم زده است. رژیم آل سعود با اعدام این عالم بزرگوار هم با خشم مردم مسلمان و آزادی خواهان جهان روبرو می‌شود و هم در دنیا و آخرت گرفتار عذاب دردناک الهی خواهد شد.
انتقاد از سکوت مجامع به اصطلاح حقوق بشری
حجت الا سلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای با اشاره به سکوت مجامع به اصطلاح حقوق بشری در قبال جنایتهای آل سعود اظهار کرد: از حکام آل سعود که خارج از عقل اقدام می‌کنند انتظاری نیست؛ اما مایه تاسف از سازمان‌های به اصطلاح حقوق بشری و به اصطلاح مخالف اعدام است که در هیچ یک از این جنایت‌ها نه اقدام درخوری انجام داده‌اند و نه حتی سخن قابل توجهی گفته‌اند.
وی ادامه داد: در مورد اعدام اخیر فقط بعضی از اظهار نگرانی کردند و اگر چنین اتفاقی در کشور دیگری می‌افتاد بوق های تبلیغاتی آنها نیز چه کارها که نمی‌کردند.
محسنی اژه ای در خصوص تبدیل قرار بازداشت موقت بابک زنجانی با وثیقه گفت: قانون تفاوتی بین افراد نگذاشته است. نسبت به نوع جرم، قانون تفاوت قائل شده است در خصوص مدت بازداشت موقت، اما دادگاه مطابق قانون عمل می کند. این به معنای آزادی نیست بلکه ممکن است قرار وثیقه متناسب با جرم صورت گرفته اتخاذ شود.
وی افزود: البته تعیین قرار وثیقه هم به معنی آزادی نیست چون ممکن است فرد مجرم نتواند وثیقه مورد نظر را تامین کند.
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص ۱۲ هزار استعلام که از داوطلبان نمایندگی مجلس انجام شده است، گفت: تعیین صلاحیت داوطلبان بر عهده ۴ مرجعی که از آنها استعلام می شود، نیست. این مراجع تنها سوابق افراد را در اختیار هیئت های اجرایی قرار می دهند و هیئت ها هستند که تصمیم می گیرند. استعلام ها الزام نیست. در مواردی هم هیئت های اجرایی از جاهای دیگر اطلاعاتی را دریافت می کنند و در نهایت باید احراز صلاحیت انجام شود که با احراز مجرمیت فرق می کند.
وی افزود: اگر شخصی پرونده ای داشته باشد که هنوز به صدور حکم منجر نشده است، ممکن است صلاحیت وی احراز نشود. کما اینکه افرادی هستند که جامعه آنها را می شناسد و هنوز حکمی در مورد آنها صادر نشده است. این افراد اگر بروند و ثبت نام کنند، ممکن است صلاحیت آنها احراز نشود، اما در خصوص تعداد افراد یا استعلام ها، آماری ندارم.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: در خصوص اینکه معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از مطلب منتشر شده در نشریات یالثارات شکایتی کرده باشد، اطلاعی ندارم اما هرگونه توهین به افراد جرم است.
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوالی در خصوص مفقود شدن فردی به نام سعید زینالی در حادثه کوی دانشگاه سال ۷۸ و بی اطلاعی نهادها از وی، گفت: رسانه ها در مورد آنچه منتشر می کنند، خودشان را مقید بدانند. تاکنون ثابت نشده که چنین شخصی بازداشت شده است و امکان ندارد کسی بازداشت شده باشد و بتوان این را مکتوم کرد. ممکن است چنین فردی مفقود شده باشد و ممکن است پیدا هم نشود، اما هیچ مدرکی تا زمان آخرین پیگیری من از بازداشت شدن وی وجود نداشت. اگر سیستم امنیتی خاصی چنین ادعایی را کرده است، ما بررسی می کنیم.
وی با اشاره به انتخابات سال ۸۸ ، افزود: یکی از سران فتنه که رای نیاورده بود، نامه ای نوشت و مدعی شد که عده ای را دستگیر کرده اند و فردی را با اسید سوزانده اند و در قطعه ای از بهشت زهرا دفن کرده اند، در مورد آن دختر مشخص شد که یک کلمه از ادعاها صحت نداشت و آن فرد نه فرزند شهید بود، نه تنها فرزند خانواده و نه از اطرافیان وی چند نفر شهید شده بودند. به این فرد تعدی هم نشده بود. بعد هم این دختر پیدا شد در حالی که عده ای در مسجد قلهک برای وی مجلس ختم گرفته بودند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.