توافق مهم آمریکا با عراق انجام شد

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن و بغداد توافق کردند تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ دیگر هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق نخواهد بود.

در این بیانیه آمده است آمریکا به حاکمیت و قوانین  عراق  احترام می‌گذارد و  دولت  عراق بر تعهد خود به منظور محافظت از نیروهای ائتلاف بین‌المللی که مشغول مشاوره و آموزش در این کشور هستند،  باقی خواهد ماند.

 در این بیانیه که پس از دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، صادر شده، آمده است هیات‌های دو طرف تصمیم گرفتند که روابط امنیتی به‌صورت کامل به نقش آموزشی، مستشاری، حمایتی و اطلاعاتی تبدیل شود و تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، دیگر هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق نخواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا در آغاز دیدار با نخست وزیر عراق اعلام کرد نقش آمریکا در عراق، آموزش، یاری‌رسانی و کمک به مقابله با داعش خواهد بود.

وی اظهار داشت  واشنگتن  تا پایان سال (جاری میلادی) در عملیات رزمی حضور نخواهد یافت.

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری  انتخابات  آتی در عراق تصریح کرد خواهان تداوم کمک‌های اطلاعاتی به عراق هستیم.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز مشارکت با آمریکا را راهبردی خواهد و گفت آمریکا عراق را در شکست داعش کمک کرده و ما از این بابت تشکر می کنیم.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.