تکذیب یکی از شایعات ناراحت‌کننده ناآرامی‌های اخیر درباره یزد

در حالی که برخی کانال‌های خبری در فضای مجازی اعلام کرده‌اند که در یکی دو شب گذشته و به دنبال بروز اغتشاشات در یزد، نخل ۴۵۰ ساله میدان امیرچخماق به آتش کشیده شده، مسئولان میراث فرهنگی آن را تکذیب می‌کنند.

«نخل امیرچخماق» شهر جهانی یزد، قدیمی‌ترین نخل چوبی ایران و جهان به شمار می‌آید که عاشورای امسال (۱۳۹۶) پس از ۷۰ سال به حرکت در آمد. این نخل باقی‌مانده از دوره صفویه و ۴۵۰ سال قدمت دارد، اما بیشتر با نام «نخل حیدری‌ها» شناخته می‌شود و مانند دیگر نخل‌های شناخته شده نمادی از درخت سرو و آزادگی است که روی دستان ۱۵۰ نفر گردانده می‌شود. اما از صبح امروز پنج‌شنبه ۱۴ دی، خبرهایی مبنی بر سوزانده شدن این نخل قدیمی ۴۵۰ ساله در اغتشاشات اخیر یزد منتشر شد.

فاطمه دانش‌یزدی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد تاکید می‌کند: «این خبر را تکذیب می‌کنم و هیچ صدمه و آتش‌سوزی نداشته‌ایم.»
از سوی دیگر امیر ترقی‌نژاد، فعال میراث فرهنگی استان یزد می‌گوید: تنها نخلی که در این جریانات قدری آسیب دیده، نخلی چند ده ساله از یکی محلات یزد بوده که آسیب جزئی بوده است.
او تاکید می‌کند: خوشبختانه نخل تاریخی «میدان بعثت» و نخل ۴۵۰ ساله میدان «امیرچخماق» هنوز استوارند و هیچ آسیبی ندیده‌اند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.