چهاردهم دی در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز دوشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۴ هجری خورشیدی، بیست و سوم ربیع الاول ۱۴۳۷ هجری قمری، چهارم ژانویه ۲۰۱۶ میلادی است. ۱۰۲ سال پیش در چنین روزی، نخستین هواپیما در زمان احمدشاه قاجار به ایران وارد شد.

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۱۴ دی ۱۳۷۹
آیت‏ اللّه شیخ محمد لاکانی عالم برجسته و صاحب آثاری چون شرح مکاسب شیخ انصاری، کفایه الاصول و دارای رساله های قطع، ظن، برائت و اشتغال، استصحاب و شکوک در ۸۹ سالگی دارفانی را وداع گفت.

۱۴ دی ۱۳۵۹
رزمندگان ایران عملیات تنگ حاجیان را در گیلانغرب آغاز کردند که در جریان این عملیات ضربه های قابل ملاحظه ای به دشمن وارد آوردند و قسمت هایی از بلندی های چغالوند و بر آفتاب در جنوب تنگ حاجیان و همچنین ارتفاع اوآذین آزاد شد. 

۱۴ دی ۱۳۵۷
امام خمینی(ره) در گفت و گویی در نوفل لوشاتو فرمودند: «اسراییل غاصب است و هیچ گونه رابطه ای میان ایران و یک مشت غاصب وجود نخواهد داشت. چه کسی حاضر است به یک کشور نژادپرست نفت بفروشد؟»

۱۴ دی ۱۳۵۷
ارتشبد غلامعلی اویسی فرماندار نظامی تهران و فرمانده نیروی زمینی، از مقام خود استعفا کرد و سپهبد مهدی رحیمی فرماندار نظامی تهران شد.

۱۴ دی ۱۳۵۷
ژنرال روبرت هایزر معاون فرمانده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) برای بررسی جایگاه و وضعیت نظامیان و جلوگیری از کودتای امیران ارتش علیه شاپور بختیار به طور مخفیانه وارد تهران شد.

۱۴ دی ۱۳۵۷
سران چهار کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، برای یافتن راهبرد مشترک در برابر روند رو به گسترش انقلاب اسلامی و امکان قطع طولانی صدور نفت ایران به غرب و پیامدهای آن؛ اقدام به برپایی کنفرانسی در جزیره گوادلوپ کردند.

۱۴ دی ۱۳۵۷
تعداد زیادی از استانداران در سراسر کشور همزمان با اوج گیری انقلاب اسلامی، از مقام های خود کناره گیری کردند.

۱۴ دی ۱۳۵۷
ارتشبد غلامرضا ازهاری نخست وزیر پیشین به بهانه بیماری از کشور خارج شد.

۱۴ دی ۱۳۵۰
آیت الله سید احمد خوانساری در بیانیه ای، ستم دولت عراق علیه علما و ایرانیان ساکن آن کشور را محکوم و یادآوری کرد که بازاریان تهران فردا در مسجد سید عزیزالله اجتماع اعتراض آمیزی برپا می کنند.

۱۴ دی ۱۳۴۹
سربازان عراقی به مدرسه های ایرانیان در بغداد و کاظمین حمله کردند.

۱۴ دی ۱۳۴۴
امیر عباس هویدا نخست وزیر اعلام کرد: ارتش ایران به موشک های دور برد مسلح می شود؛ خرید موشک ها نیز در ازای پرداخت پول خواهد بود و کشور خود را به پایگاه موشکی هیچ کشوری تبدیل نخواهیم کرد.

۱۴ دی ۱۳۰۰
ایران و افغانستان روابط سیاسی خود را با امضای سند همکاری، برقرار کردند.

۱۴ دی ۱۳۰۰
رضاخان با انتشار نامه ای استفاده از کلمه ژاندارم و قزاق را ممنوع اعلام کرد و دستور داد برای افراد نظامی بدون استثنا واژه قشون استفاده شود.

۱۴ دی ۱۳۰۰
رضاخان در تقسیم بندی تازه قشون، ایران را به پنج منطقه نظامی تقسیم کرد که مرکز آنها در تهران، اصفهان، مشهد، همدان و تبریز قرار داشت. 

۱۴ دی ۱۳۰۰
مجلس شورای ملی به دولت اجازه داد تا یک وام کوتاه مدت به مبلغ یک میلیون دلار با سود هفت درصد از دولت آمریکا دریافت کند.

۱۴ دی ۱۲۹۴
شهرهای قم و کاشان در جریان جنگ اول جهانی به وسیله نظامیان روسی اشغال شد.

۱۴ دی ۱۲۹۲
نخستین هواپیما در زمان احمدشاه قاجار به ایران وارد شد، خلبانی لهستانی با این هواپیما در آسمان تهران به پرواز نمایشی پرداخت. در سال های بعد، هواپیماهای بیشتری برای پروازهای نمایشی در کشور به کار گرفته شدند.

۱۴ دی ۱۲۸۶
نخستین شماره روزنامه صوراسرافیل با همکاری میرزا قاسم خان تبریزی و میرزا جهانگیرخان شیرازی در تهران منتشر شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.