بعیدی نژاد: قطع روابط سیاسی عربستان با ایران از اقدامات عجولانه دوره اخیر این کشور است

مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه گفت: اقدام عربستان سعودی در قطع یکباره روابط سیاسی با ایران از مجموعه اقدامات عجولانه ای که در دوره اخیر از سوی رهبران جدید این کشور اتخاذ شده است، جدا نیست.

حمید بعیدی نژاد رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران روز دوشنبه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: حمله گسترده نظامی به یمن و کشتار بی سابقه مردم غیر نظامی و ناامیدی از پایان فوری آن، وقوع فاجعه منا، شکست سیاست های جنگ طلبانه در سوریه که با شکست های اخیر گروه های افراط گرا و تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت رسما همگام شده است، شکست سیاست های خشونت طلبانه و فرقه گرایانه در عراق که نهایتا آنها را مجبور به عقب نشینی و تصمیم به برقراری روابط سیاسی با آن کشور کرد، محکومیت تمامی کشورهای جهان در برابر به شهادت رساندن آیت الله نمر حتی از سوی متحدین عربستان، این کشور را در شرایط بسیار سختی قرار داده است. 
وی افزود: امروز آشکارا انگشت اتهام جهانیان در تامین ایدئولوژی افراط گرایانه داعش و دیگر گروه های افراطی متوجه عربستان است. 
مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه همچنین اظهار داشت: در این میان سعودی با بهانه قرار دادن حمله به سفارت این کشور در تهران تصمیم به قطع روابط خود با ایران کرد. 
بعیدی نژاد ادامه داد: اینکه حمله به سفارت عربستان در تهران اشتباه بود جای شک و تردیدی نیست و همه مقامات رسمی کشور نیز آن را محکوم کردند. اما به شهادت جهانیان که از ایران تجلیل نیز کردند، دولت ایران مسئولانه عمل کرد و سریع وارد عمل شد و با متخلفان برخورد کرد و امنیت سفارت و کنسولگری عربستان در مشهد را تامین کرد.
وی اضافه کرد: اما مشکل سعودی در رابطه دوجانبه خود با ایران نیست. امروز حتی کشورهای متحد عربستان و اندیشکده های سیاسی جهان همه تاکید می کنند که مشکل حاکمان سعودی، قدرت رو به تزاید منطقه ای ایران است که با سیاسته ای مدبرانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه از عراق و سوریه گرفته تا لبنان و یمن همه باعث تقویت ثبات و امنیت منطقه بوده است. 
وی ادامه داد: در این میان اجرای قریب الوقوع توافق هسته ای که عربستان دقیقا برای جلوگیری از تثبیت قدرت ایران با تمام قوا سعی در برهم زدن آن داشت ولی موفق نشد، حاکمان این کشور را دچار یک سرخوردگی مضاعف کرده است، چرا که به وضوح تحقق کابوس همیشگی خود در افول قدرت منطقه ای خود در برابر ایران را به عیان نظاره می کنند. 
مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه تصریح کرد: مطمئنا قطع رابطه با ایران اشتباه دیگری در حلقه های غلط تصمیم گیری رهبران این کشور محسوب می شود و هیچ کمکی در این شرایط به این کشور برای جبران ضعف استراتژیک و راهبردی خود در منطقه نخواهد کرد.
بعیدی نژاد تاکید کرد که امروز این آرامش و صبوری انقلابی ایران است که باعث عصبانیت سعودی شده است و ایران با ادامه همین سیاست خردمندانه ولی توام با صراحت و قاطعیت است که می تواند افراط و تندروی از سوی سعودی و هر کس دیگری را هم به شکست بکشاند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.