ابتلای بلند مدت به کرونا و آسیب ریوی پنهان

داده های یک مطالعه اولیه در انگلیس نشان داده است که مبتلایان به عارضه “کووید طولانی” ممکن است آسیب‌های ریوی پنهان داشته باشند.

متخصصان علوم پزشکی تحت حمایت مرکز مطالعات بیومدیکال دانشگاه آکسفورد از اسکن گاز زنون برای تشخیص ناهنجاری های ریه در افرادی که پس از ابتلا به کووید همچنان از تنگی نفس رنج می برند، استفاده کردند.

این بررسی روی ۱۱ بیماری انجام شد که وقتی در ابتدا به کووید مبتلا شده بودند، نیاز به مراقبت بیمارستانی پیدا نکرده بودند اما پس از عفونت اولیه، تنگی نفس بلندمدت را تجربه کرده بودند.

در این آزمایشات از گاز بی بو، بی رنگ، بی مزه و غیر واکنش شیمیایی برای بررسی آسیب احتمالی وارد شده به ریه بیمارانی استفاده شده که در بیمارستان بستری نشده‌اند اما همچنان برخی علائم کووید ۱۹ را دارند.

نتایج اولیه این مطالعه حاکیست در بیمارانی که به کووید طولانی (کووید مزمن) مبتلا شده اند به رغم نرمال بودن نتایج آزمایشات دیگر – نظیر سی تی اسکن – در آزمایش انتقال گاز از ریه ها به جریان خون، به میزان قابل توجهی اختلال وجود دارد.

دکتر امیلی فریزر سرپرست اصلی این تیم تخصصی می‌گوید: انگیزه این مطالعه، عدم توانایی پزشکان برای پیدا کردن دلایل بالینی تنگی نفس حتی به رغم استفاده از اشعه ایکس یا سی‌تی اسکن در شماری از بیماران بود.
متخصصان در این مطالعه ابراز امیدواری کردند که با روش فوق (اسکن گاز زنون) بتوان بیماران بیشتری را که مبتلا به آسیب‌های ریوی پنهان هستند شناسایی کرده و درمان‌های مناسب‌تر و موثرتری را برای آنان تجویز کرد.

به نقل از شبکه خبری بی بی سی، یک مطالعه بزرگتر و دقیق تر برای تایید نتایج این مطالعه اولیه در حال انجام است.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.