قائم مقام وزیر کشور: مستندات قانونی برای ردصلاحیت شده های مجلس ارسال شده است/ ۱۹ دی پایان مهلت اعتراض

قائم مقام وزیر و سخنگو وزارت کشورگفت: داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها از سوی هیئت های اجرایی احراز نشده است به مدت ۴ روز یعنی تا پایان وقت اداری شنبه ۱۹ دی می‌توانند به هیئت‌های نظارت استان‌ها مراجعه و اسناد و شکایات خود را ارائه کنند.

حسینعلی امیری در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: هیئت‌های نظارت هم هفت روز فرصت دارند به این اعتراضات رسیدگی کنند.
وی گفت: مستندات قانونی افرادی که از سوی هیئت‌های اجرایی احراز صلاحیت نشده‌اند کتبی به آن‌ها اعلام شده است.
وی با اشاره به این‌که «احراز شرایط نامزدها یکی از مراحلی است که قانون گذار برای انتخابات تعریف کرده است» افزود: هیئت‌های اجرایی ، گلوگاه راهبردی نظام انتخاباتی ماست که از معتمدان محلی به نمایندگی از اقشار مردم تشکیل می‌شوند.
قائم مقام وزیر کشور گفت: یکهزار و ۶۳ هیئت اجرایی بر اساس ماده ۵۰ قانون انتخابات، کار احراز شرایط نامزدها رابرای نمایندگی مجلس بررسی کردند . بر اساس این ماده هیئت‌های اجرایی با دو روش به علم می رسند یکی از طریق مراجع چهارگانه " ثبت احوال ، نیروی انتظامی ، وزارت اطلاعات و دادستانی کل کشور" همچنین در برخی موارد خود هیئت های اجرایی بر اساس بررسی ها و تحقیقات محلی و علم خود اظهار نظر می‌کنند. هر کدام از دستگاه‌ها و مراجع چهارگانه فوق بر اساس وظایف ذاتی خود عمل می‌کنند. آن‌چه ملاک بررسی سوابق افراد است از مراجع چهارگانه استعلام می شود و ارزیابی و تطبیق آن بر عهده اعضای هیئت های اجرایی است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا حضور افراد در حوادث ۸۸ هم در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار می‌گیرد؟ افزود : بر اساس ماده ۲۸ قانون انتخابات، سوابق کسانی که قانون‌شکنی کرده باشند یا نسبت به بیت المال خسارت وارد کرده باشند در ارزیابی ها مدنظر قرار می‌گیرند.
وی گفت: امسال همه مراحل ثبت نام را الکترونیکی انجام دادیم و اطلاعات ثبت نام شدگان بلافاصله پس از ثبت نام آنها، برای مراجع چهارگانه قابل رویت بوده است و آنها همزمان بررسی‌ها را آغاز می کردند.
سخنگوی وزارت کشور افزود: هیئت‌های اجرایی کاملاً مستقل از دولت و وزارت کشور هستند و با توجه به مدارک و مستندات اظهار نظر می کنند.
وی هم‌چنین مصاحبه با صداوسیما از احراز صلاحیت ۱۰ هزار و ۹۵۴ نفر از داوطلبان انتخابات مجلس از جانب هیئت‌های اجرایی در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها خبر داد ور گفت: از مجموع ۱۲ هزار و ۱۲۳ ثبت نامی برای مجلس شورای اسلامی ۵۸۰ نفر در ایام ثبت نام و ۲۹۶ نفر هم در زمان بررسی صلاحیت‌ها با اختیار خودشان از ادامه ورود به عرصه انتخابات انصراف دادند و البته صلاحیت۸۱۴ نفر هم در زمان بررسی صلاحیت‌ها احراز نشد.
وی ادامه داد: مجموع انصرافی ها و احراز صلاحیت نشده ها به هزار و ۶۹۰ نفر و تعداد احراز صلاحیت شده نیز به ۱۰ هزار و ۹۵۴ نفر رسید.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.