چرا کیمیایی به جشنواره نیامد؟

نشست خبری فیلم «خائن‌کشی» با جای خالی مسعود کیمیایی درحالی برگزار شد که تهیه کننده این فیلم دلیل غیبت کارگردان را عمل جراحی پا عنوان کرد و مهران مدیری با لبخند گفت: بهانه بود.

علی اوجی تهیه کننده فیلم خائن کشی درباره غیبت پولاد و مسعود کیمیایی در نشست خبری اظهار کرد: «درباره نبود پولاد کیمیایی، چیزی نمی دانم، اختلافاتی از پیش وجود داشت که به این ماجرا منجر شد. درباره مسعود کیمیایی هم‌ باید بگویم که ایشان پای خود را عمل جراحی کرده است. همچنین او کارگردانی ۸۰ ساله با ۵۵ سال سابقه فیلمسازی است، از آن‌جا که جشنواره بسیار جوان است و ۷ فیلم اولی داریم و طبیعی است که ایشان نخواهند در معرض قضاوت قرار بگیرند.»

او گفت: “شان این الماس‌های سینمای ایران باید حفظ شود و این مسئله تصمیم شخصی او بود. من به عنوان تهیه کننده به نظر کارگردان احترام می‌گذارم و معتقدم باید جایگاه ایشان حفظ شود و هرچه باید گفته شود در نامه ایشان بوده است.”

مهران مدیری بازیگر این فیلم در ادامه گفت: «جراحی پای مسعود کیمیایی بهانه بود و او دوست نداشت در نشست حاضر باشند. اما همین امروز پایشان را جراحی کردند.»

نشست خبری فیلم خائن کشی با حضور عوامل فیلم از جمله علی اوجی تهیه کننده، مسعود سلامی فیلمبردار، ستار اورکی آهنگساز، محسن دارسنج طراح چهره پردازی، سهیل دانش اشرافی طراح صحنه، رضا یزدانی، مهران مدیری، سارا بهرامی، فرهاد آئیش، حمیدرضا آذرنگ و شکیب شجره بازیگران این فیلم برگزار شد.

اجرای این نشست برعهده پدرام کریمی بود. گفتنی است امیر آقایی بازیگر فیلم نیز به دلیل ابتلا به ویروس کرونا و مسعود کیمیایی در نشست خبری غایب بود.

پیشتر پس از اعلام نام شهاب حسینی در میان داوران جشنواره، مسعود کیمیایی از حضور در این جشنواره انصراف داد.

کیمیایی در نامه‌ای نوشت: «با احترام به هنرمندان و زحمت‌کشیدگان فیلم خائن‌کشی با موضوع ملی شدن صنعت نفت ایران و مقوله قرضه ملی به وسیله دکتر محمد مصدق در سال‌های ۱۳۳۰ که با مردم انجام شد، این دوست در هشتاد و یک سالگی برای قضاوت شدن در سینما خودم را کنار می‌بینم.»

او افزود: «در این سنِ بسیار زحمت‌کشیده، برای قضاوت شدن درباره فیلمی به مفهوم آزادی نفت، ایران، مقوله نفت، انگلیس و دکتر مصدق تردید بسیار دارم.»

چند روز پیش نیز پولاد کیمیایی پسر مسعود کیمیایی و بازیگر فیلم خائن کشی نیز در بیانیه‌ای نارضایتی خود را اعلام کرده و از قضاوت در این جشنواره انصراف داده بود.

پولاد کیمیایی در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «وقتی حقیقت آزاد نیست، آزادی حقیقت ندارد. قضاوت‌های بزرگ کار آدم‌های کوچک نیست. من پولاد کیمیایی فرزند گیتی پاشایی و مسعود کیمیایی، بازیگر سینما و کارگردان با افتخار انصراف خود را از شرکت درجشنواره فجر اعلام می‌کنم.»

شهاب حسینی دو سال قبل که مسعود کیمیایی از جشنواره فیلم فجر به خاطر ماجرای های سقوط هواپیمای اوکراینی انصراف داده بود، سخنانی را در نکوهش او بیان کرد و از جمله گفت که «با نبودن تو چه اتفاقی می‌افتد؟»

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.