نوبخت: کسانی که گفتند پشیمانیم کی رأی داده‌اند؟/ واکنش به دیدارها با کروبی

سخنگوی دولت درباره شفافیت اطلاعات گفت: خیلی از چیزهایی که به چشم نمی‌آید دولت برحسب وظایف خود آن را انجام داد. امروز بودجه این است و همه می‌توانند جزئیات آن را ببینند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی‌دولت در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران، درباره کمپین ما پشیمان هستیم در اعتراض به سیاست‌های دولت در شبکه‌های اجتماعی گفت: دولت متعلق به همه مردم است و ما از نظر مردم آگاه هستیم، ما می‌دانیم که عده‌ای لباس نقد پوشیده‌اند و هیچوقت هم کنار دولت و ملت نبوده‌اند؛ این‌هایی که گفتند ما پشیمان هستیم کی رای داده‌اند که حالا پشیمان هستند!

اهم سخنان نوبخت به نقل از خبرگزاری‌ها به شرح زیر است:
* قیمت تخم مرغ به عنوان یکی از اقلام غذایی مردم روال با ثباتی را در چهار ماهه نخست سال جاری داشته است. اما از مرداد با توجه به کاهش تولیدات داخلی نه تنها قدرت صادرات خود را از دست دادیم بلکه مشکل آنفولانزا روی میزان تولید ما و برخی کشورها اثر سوء گذاشت. آنفولانزایی که ما و برخی کشورها درگیر آن شدیم باعث شد برای حفظ سلامت مردم نسبت به معدوم کردن مرغ‌ها اقدام کنیم و در این راستا ۲۳میلیون و ۵۰۰هزار تن مرغ تخم‌گذار معدوم شد. ۱۴ تا ۲۰ درصد از نیاز ما را این میزان مرغ معدوم شده تامین می‌کرد. دولت ۳۰میلیارد تومان برای جبران این خسارات را در سال گذشته پرداخت کرد و امسال هم ۱۰۰میلیارد تومان برای جبران این خسارات پرداخت کردیم. از سوی وزارت کشاورزی تصمیم گرفته و مجوز واردات ۱۹هزار تن صادر شد الان هم برای ۱۱۰ تن مجوز در حال صادر شدن است. رئیس‌جمهور هم دستور دادند این مسئله به سرعت رسیدگی شود.
* {درباره افزایش عوارض خروج} این تصمیمی نبود که فقط با یک هدف گرفته شود. چند نفر از کشور خارج می‌شوند، چقدر با خود ارز می‌برند. از یک طرف می‌گوییم تولید داخل از طرف دیگر در جریان این سفرها که ۷ تا ۸میلیارد دلار پول نقد با خودشان می‌برند چمدان‌های خود را پر می‌کنند وارد کشور می‌کنند البته همه این‌گونه نیستند و ما معتقدیم واقعا برخی از مردم نیازمند سفر هستند. اما باید جواب کارگران خود را بدهیم که می‌گویند ما پوشاک تولید می‌کنیم اما بازار ما از کالاهای خارجی اشباع شده است. خیلی‌ها مستحق پرداخت این میزان عوارض نیستند مثل دانشجوها که دولت همه این مسائل را می‌بیند.
* در سال ۹۷ هم دولت خود را موظف به مهار تورم می‌داند دولت در برابر تورم و افزایش قیمت ارز مقاومت می‌کند. دولت به آرامش مردم و ثبات اقتصادی توجه می‌کند. حتی یک ریال از منابع درآمدی از محل یارانه به خزانه دولت واریز نخواهد شد هر پولی وجود داشته باشد به جامعه برمی‌گردد ممکن است به صور مختلف باشد تا به عدالت نزدیک‌تر شود.
* دولت در سال‌های گذشته از مجوز افزایش حامل‌های انرژی استفاده نکرد در حالی که براساس قانون این اصلاح قیمت حق دولت است. دولت ریالی از این پول را به خزانه نیاورده و هرسال بین ۱۰ تا ۱۲میلیارد تومان از خزانه را روی درامدهای حاصل از افزایش حامل‌های انرژی گذاشت و یارانه پرداخت کرد اما برای سال آینده دولت تصمیم دارد این درآمد را صرف ایجاد اشتغال کند.
* برای سال آینده تصمیم داریم ۱۷هزار و ۹۰۰میلیاردی که به واحدهای تولیدی داده بودیم تا ۷۵هزار میلیارد تومان افزایش دهیم که تا ۱۷هزارمیلیارد تومان آن را از محل اصلاح قیمت‌ها تامین کنیم تا تامین اشتغال همراه با فشار بیشتر بر مردم همراه نشود. هر رقمی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به دست آید حداقل ۶۰هزارمیلیارد تومان به آن اضافه می‌کنیم تا در بخش اشتغال مورد استفاده قرار گیرد.
* {درباره سپرده‌گذاران موسسات مالی} قطعا استیفای حق خواهد شد. اما از یک سوراخ مگر چندبار باید گزیده شد. من از بانک مرکزی سپاسگزارم که اعلام کرد یکی از این موسسات که وعده سودهای بالا را می داد مجوز ندارد.
* {در پاسخ به اینکه رئیس‌جمهوری در اجلاس حقوق شهروندی نسبت به شنودها انتقاد داشت و از طرفی سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد که بیشتر شنودها از طرف دولت است} وزارت اطلاعات حسب کارهای اطلاعاتی باید اقداماتی را انجام دهد و بسیاری از موارد که در داخل شناسایی و منهدم می‌شود، مجموعه اقدامات سیستم اطلاعاتی و امنیتی است. دولت دنبال اینکه یک شهروند چه صحبتی می‌کند نیست و در خیلی از موارد برای رعایت حقوق شهروندی وارد زندگی افراد نمی‌شویم و از آقای علوی وزیر اطلاعات می‌خواهم توضیحاتی در این جهت به منظور شفافیت ارائه کند.
* {در پاسخ به اینکه رئیس‌جمهوری در اجلاس حقوق شهروندی برخی استعلام‌ها برای مشاغل و دانشجویان را غیرضروری دانستند، دولت در این زمینه چه اقدامی انجام داده} رئیس‌جمهوری در چند جلسه از وزیران خواسته‌اند که این موضوع را رعایت کنند و اطلاعات بیخود از مردم دریافت نکنند و در تعرض به حوزه خصوصی افراد وارد نشوند.
* {در پاسخ به اینکه رئیس‌جمهوری در اجلاس حقوق شهروندی خواستار توجه مردم به هزینه‌کرد برخی نهادهای فرهنگی شدند و این در حالی است که وقتی رئیس‌جمهور از عهده این کار برنیاید مردم چه کار خواهند کرد} با اقدامی که در بودجه ۹۷ صورت گرفت ۵۹ نهادی که غیردولتی بودند و از دولت پول می‌گرفتند و در برخی به درستی نمی‌دانستیم چگونه مصرف خواهد شد، مشخص گردید. قصد ما این نیست هر کس منتقد دولت باشد پول آن را قطع کنیم، امسال هم نهادهای غیردولتی را دولت کمک می‌کند اما نه ۵۹ نهاد، بلکه به ۱۵۹ نهاد و هر نهادی که برنامه بدهد و درجهت کمک به دولت باشد بودجه دریافت خواهد کرد. این بی‌انصافی است که گفته شود خیلی از این ۵۹ نهاد کارهایی برای فرهنگ انجام نمی‌دهند ولی دولت باید مطلع شود.
* {درباره بودجه حوزه‌های علمیه} در اینکه طلاب با حداقل‌ها درحال کسب علوم دینی هستند تردیدی نیست. اینکه دولت پول این‌ها را قطع کند که فعلا در نظام تصمیم‌گیری نیست البته بخشی از وجوهات این‌ها از سایر منابع تامین می‌شود. نفس کمک به این مراکز علمی قابل تخطئه نیست اما اینکه دولت بیشتر از این کمک کند میسر نیست و اینکه نظارتی از سوی دولت وجود داشته باشد باید در هزینه‌کردها نظارت شده و آن‌ها هم باید پاسخگو باشند.
* {درباره دیدارهای کروبی و اینکه چرا دیداری با میرحسین موسوی برگزار نمی‌شود} در این خصوص دبیر شورا یا سخنگوی تعیین‌شده باید اطلاع‌رسانی کند اما بنده عرض کنم درباره هر سه نفر این تصمیم گرفته شد من تصور می‌کردم برای هر سه نفر این دیدارها انجام می‌شود اما من پیگیری می‌کنم.
* {درباره مشکلات ایران و عربستان و اینکه گفته می‌شود این مشکلات به فوتبال دو کشور رسیده} ما مشکل‌مان با مردم و کشور عربستان نیست بلکه با سیاست‌های غیرانسانی در عربستان مخالف هستیم. آن‌چه در چارچوب عرف دیپلماتیک بتوانیم انجام دهیم انجام می‌دهیم ما مردان دیپلماتیک شجاعی داریم.
* {درباره اینکه گفته می‌شود لیستی از مدیران یارانه بگیر با حقوق ۱۷میلیونی به دولت اعلام شده} بله. دکتر عادل آذر لیست این افراد را اعلام کرد و تصمیم گرفته شد این‌ها از لیست یارانه‌بگیران حذف شوند. برخی از این افراد با حقوقی که شایسته دریافت یارانه نبودند یارانه می‌گرفتند. اما این لیست را اعلام کردند و از دریافت یارانه حذف خواهند شد. تعداد زیادی نبودند اما همین تعداد شایستگی مدیریت ندارند و با آن‌ها برخورد خواهد شد. من بدم آمد از اینکه فردی با این شرایط همان ۴۵هزار تومان را هم می گرفته است. این‌ها باید همان میزانی را هم که گرفتند پس بدهند.
* {درباره امکان زلزله شدیدتر در تهران} جلساتی با شهردار تهران داشتیم. برنامه‌هایی را درباره رخدادی که می‌تواند در آینده وجود داشته باشد داریم. مردم باید آموزش ببینند که اگر اتفاقی رخ داد کجا بروند و چه کار کنند.
* {درباره اینکه آیا برای برخورد با بحران احتمالی در تهران با کشوری رایزنی کردیم یا نه} خودمان این توانایی را داریم تا با وجود تمام نگرانی‌ها در شرایط بحران و سختی با مشکلات مواجه شویم.
* اموال دست ما اموال پدری ما نیست، شاید اموال پدری دولت‌های قبلی بود اما اموال پدری ما نیست. دولت خودش را موظف می‌داند از حقوق مردم صیانت کند ما با مردم لج نمی‌کنیم، ما خودمان را عقل کل نمی‌دانیم. ما با پوپولیستی بودن پاسخ مردم را نمی‌دهیم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.