چشم‌انداز تاریک نرخ بلیت پروازهای نوروز ۹۵

در حالی معاون هوانوردی چندی پیش از برنا‌مه‌ریزی برای ساماندهی عرضه بلیت در نوروز ۹۵ مانند ایام اربعین خبر داده است که نرخ بلیت پرواز عتبات عالیات علی‌رغم این “برنامه‌ریزی” به شدت افزایش یافت.

محمد خداکرمی ۷ دیماه امسال پس از این‌که در یک اظهارنظر تامل‌برانگیز اعلام کرد قبول ندارم قیمت بلیط هواپیما بعد از آزادسازی افزایش یافته از برنامه‌ریزی ساماندهی عرضه بلیت در ایام نوروز خبر داده و گفته بود: برای اربعین امسال سازمان هواپیمایی کشوری برنامه‌ریزی خاصی را طی سه ماه قبل از آن انجام داد و با توجه به تقاضای زیادی که برای پرواز عتبات عالیات وجود داشت سازمان هواپیمایی نسبتا توانست مدیریت خوبی در این زمینه داشته باشد.
وی با اشاره به این‌که برای ایام نوروز که زمان پیک آن ۲۴ اسفند تا اول فروردین است سازمان هواپیمایی کشوری در حال برنامه‌ریزی است یادآور شد: در این زمینه نیز مانند اربعین از شرکت‌های هواپیمایی دعوت می‌کنیم تا در رابطه با قیمت و دسترسی بلیت با آنها تفاهم خواهیم کرد.
۱۲ آبان امسال دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از تعیین نرخ ۹۵۰ هزار تومانی این مسیر توسط سازمان هواپیمایی کشوری از ۵ تا ۱۸ آذرماه امسال همزمان با ایام اربعین حسینی خبر داد.
این خبر امیدواری‌های فراوانی را به وجود آورد تا برای دومین سال پیاپی قیمت پرواز عتبات عالیات به‌صورت سرسام‌آور افزایش نیابد. سال گذشته (۹۳) نرخ پرواز بلیت تهران-نجف تهران سال گذشته رکورد دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان را ثبت کرده بود.
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن سرکت‌های هواپیمایی با اشاره به این‌که سال گذشته بلیت پرواز تهران-نجف-تهران بین یک میلیون و ۲۰۰ تا دو میلیون ۲۰۰هزار در اختیار مردم قرار می‌گرفت گفت: طی سال‌های اخیر در حق مردم اجحاف می‌شد و دلالان بلیت‌های این پرواز را با چند برابر قیمت واقعی می‌فروختند.
وی با اشاره به بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: بر اساس مصوبه این سازمان از تاریخ ۵ آذرماه امسال تا ۱۸ آذرماه قیمت پرواز تهران-نجف-تهران ۹۵۰ هزار و تهران-بغداد-تهران ۸۵۰ هزار تومان تعیین شد. همچنین بلیت پرواز مشهد-نجف-مشهد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و مشهد-بغداد-مشهد نیز یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تعیین شد.
این در حالی بود که در بازه زمانی ۱۴ روزه مد نظر مسئولان و دست‌اندرکاران بخش حمل‌ونقل هوایی کشور، وقایع اربعین سال گذشته تکرار شد. اولین روز از آذرماه امسال یعنی چهار روز مانده به زمان اعلام شده از سوی مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری نرخ پرواز تهران – نجف از مرز ۱.۵ میلیون تومان عبور کرد.
هنوز بازار حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور تحث تاثیر نوسانات شدید نرخ بلیت در ایام اربعین بود که در نهمین روز از آذرماه ۹۴ سازمان هواپیمایی کشوری از آغاز آزادسازی نرخ‌ها خبر داد. این اعلام بی‌موقع بخش حمل‌ونقل هوایی را به هم ریخت و به‌عنوان نمونه در اولین پس‌لرزه قیمت بلیت تهران-مشهد به نیم میلیون تومان افزایش یافت.
در ادامه نرخ بلیت پرواز کیش-تهران نیز به ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافت، همه این اتفاقات در حالی روی داد که بیش از یکماه است "مرغ" مدیران و مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری "یک پا" دارد؛ آنها اساسا گران شدن بلیت هواپیما پس از آزادسازی نرخ‌ها را قبول ندارند، مانند آنچه که در ابتدای گزارش به آن (اظهارات معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری) اشاره شد.
حال با این پیشینه، برنامه‌ریزی برای تعیین قیمت بلیت هواپیما در ایام نوروز بیشتر شبیه یک شوخی می‌ماند تا یک برنامه واقعی تاثیرگذار . احتمالا چند روز مانده به نوروز ۹۵ متولی حمل‌ونقل هوایی در جلسه‌ای با شرکت‌ها برای تعیین نرخ بلیت برگزار می‌کند،‌ جلسه‌ای که مردم و حقوق آنها در آن نقش چندانی نخواهند داشت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.