پرداخت های چند ده میلیونی در نظام سلامت را رصد کنید

دبیرکل خانه پرستار در نامه سرگشاده به وزیر اقتصاد و دارایی، خواستار رسیدگی به دریافتی های چند ده میلیونی توسط برخی پزشکان در نظام سلامت شده است.

به نقل از نظام پرستاری، محمد شریفی مقدم در این نامه از وزیر اقتصاد خواسته است موضوع دریافتی های چند ده میلیونی را مثل فیش های حقوقی بیمه مرکزی، به سرانجام برساند.

جناب آقای دکتر علی طیب نیا
وزیر محترم اقتصاد و دارایی

سلام علیکم
ضمن ادای احترام و سپاس از حسن توجه حضرتعالی؛ همانگونه که مستحضرید طی هفته های اخیر و با انتشار فیش های چند ده میلیون تومانی برخی از مدیران بیمه مرکزی در ماهی خاص از سال توسط رسانه ها، حساسیت سیستم های قضایی، نظارتی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برانگیخته شد. در پی این جریان با تشکیل کمیته ای ویژه در این خصوص و مداخله  مدبرانه جنابعالی به عنوان بالاترین مقام اجرایی اقتصادی و به دنبال آن استعفای مدیر کل بیمه مرکزی و به شکلی عذر خواهی از مردم، نهایتا منجر به برگشت دریافتی ها شد که جا دارد از جنابعالی و سایر مسئولین که در این زمینه برخورد قاطع و شایسته ای نمودند تشکر شود و اما؛

وزیر محترم اقتصاد؛
آیا حضرتعالی اطلاع دارید که پرداخت چند ده میلیون تومانی در ماه برای قاطبه پزشکان متخصص شاغل در بیمارستان های دانشگاهی و دولتی در سراسر کشور امری عادی شده است؟ نظام سلامت کشور حتی در بخش دولتی شاهد پرداخت های چند صد میلیون تومانی نیز هست و این در حالی است که دریافت کنندگان این ارقام کمترین تاثیر را در فرآیند درمانی مردم دارند و بخش اعظم خدمات بهداشتی – درمانی توسط پزشکان عمومی، پرستاران، پیراپزشکان و دستیاران ارائه می شود. جای تاسف دارد که اذعان کنیم متاسفانه این گروه ها کمترین میزان دریافتی ها را در نظام سلامت دارند و طبق هیچ منطقی نمی توان دریافتی این گروه ها را با پزشکان متخصص قیاس نمود.
آیا مستحضرید که لازمه اینگونه پرداخت های چند ده میلیون تومانی، تامین اعتبارهای چند هزار میلیارد تومانی، آن هم از منابع محدود دولت و به عبارتی دیگر از جیب مردم می باشد و این در حالی است که پرستاران، معلمان و کارگران با حداقل حقوق و به سختی گذران معیشت دارند.

جناب آقای دکتر طیب نیا؛
اجازه دهید از زاویه ای دیگر به قضیه نگاه کنیم. چند نفر در دستگاهی نه چندان دولتی طی یک ماه دریافتی چند ده میلیون تومانی داشته اند که سریعا شناسایی شده و برخورد قاطعانه ای با آنها صورت گرفته است (که مسلما جای تقدیر و تشکر دارد).
ولی چند هزار نفر به طور مستمر و ماهیانه مبالغ چند ده و گاها چند صد میلیون تومانی دریافت می کنند و حتی زمانی که این سیل درآمدی به جیب این بزرگواران مدتی به تعویق می افتد، در ملاء عام  و در مجامع رسمی و عمومی خود را مستحق دریافت زیرمیزی از بیماران اعلام می کنند. اتفاق عجیب این است که چنین حرکت خلاف قانونی بارها و بارها از رسانه های تراز اول عمومی مطرح می شود و هیچ برخوردی هم با آن صورت نمی گیرد؟
سئوالی که در این میان مطرح می شود این است که اگر پرداخت های چند ده میلیون تومانی در دستگاه های دولتی تخلف به شمار می آید و بایستی با آن برخورد شود، پس چرا در رویکردی دوگانه با این همه تخلف در وزارت بهداشت برخورد نمی شود؟

جناب آقای دکتر طیب نیا؛
متاسفانه فاصله و گسل عمیق میان پرداختی ها در میان گروه های مختلف نظام سلامت باعث ایجاد اختلاف طبقاتی و تشکیل طبقه ای جدید شده است. طبقه ای که برای به دست آوردن ثروت نیاز به در دست گرفتن قدرت داشت و در این امر نیز کاملا موفق بوده است. به نظر می رسد لابی قدرت و ثروت در لایه های حاکمیت نیز نفوذ کرده و به رغم پیگیری ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تا کنون هیچ قدرتی نتوانسته این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.
به طور مجمل باید گفت جامعه بزرگ پرستاری متشکل از ۲۰۰ هزار نفر عضو، سالهاست که از این ظلم و تبعیض های بی امان و اختلاف ناحق در پرداخت ها رنج برده و می برد. بی انگیزگی نیروهای پرستاری، مهاجرت روز افزون پرستاران و گرایش به مشاغل غیر مرتبط از نتایج ناگوار این امر است و در این در حالی است که نظام سلامت کشورمان همواره با کمبود اساسی نیروی پرستار دست و پنجه نرم می کند.
در پایان از جنابعالی به عنوان سکاندار اصلی اقتصاد کشور تقاضا داریم با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادها، دستگاه های نظارتی و امنیتی و سایر دولتمردان به  سیستم غیر قابل دسترسی پرداخت ها در وزارت بهداشت ورود نموده و با برخوردی مدبرانه روند رو به رشد این اختلاف ظالمانه طبقاتی را متوقف نمایید.
ضمن تشکر از حسن عنایت حضرتعالی از درگاه ایزد منان توفیقات روز افزون شما و سایر خدمتگزارن نظام مقدس جمهوری اسلامی را مسئلت داریم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.