خیز وزیر خارجه عراق برای حل تنش بین ایران و عربستان سعودی

منابع دیپلماتیک عربی از رایزنی‌های دوجانبه وزیر خارجه عراق به منظور میانجیگری و تلاش برای کاستن از شدت تنش بین ایران و عربستان سعودی، خبر دادند.

منابع عراقی به روزنامه «الوطن» اعلام کردند «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق رایزنی‌‌های دوجانبه را با هدف میانجیگری و تلاش برای کاستن از شدت تنش بین ایران و عربستان سعودی آغاز کرده است.
طبق گفته این منابع عراقی، الجعفری جمعه گذشته در چارچوب سفرهای منطقه‌ای خود با هدف حل اختلافات بین تهران و ریاض، عازم مصر شد و با وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.
الجعفری همچنین پیش از نشست اتحادیه عرب که امروز برگزار شد، به ایران، عمان و کویت سفر کرد و در دیدار با همتایان خود در این کشورها، رایزنی‌های دوجانبه‌ای با همتایان خود برای کاستن از تنش‌های موجود بین تهران و ریاض صورت داد.
در همین راستا، دکتر «ترکی ابوکلل» سیاستمدار عراقی اظهار داشت، وزیر خارجه عراق تلاش می‌کند امور را به سمت آرام کردن اوضاع و حل و فصل بحران، جلو ببرد. عراق نمی‌خواهد در این خصوص از چارچوب دیپلماسی خارج شود همانگونه که این روند را در بحران با ترکیه در پیش گرفته است.
این در حالی است که الجعفری، روز شنبه در کنفرانس خبری مشترک با «نبیل العربی» دبیرکل اتحادیه عرب در قاهره از طرح پیشنهادی بغداد به عربستان سعودی به‌منظور پایان دادن به تنش‌های موجود با ایران، خبر داد.
وی گفت: ما با ملت‌های منطقه روابط تاریخی طولانی داریم و با هرگونه دشمنی و تجاوزی مخالف هستیم. باید بین تجاوز نیروی دولتی هر کشوری و اینکه دولت حکمی برای چنین تجاوزاتی به برخی عناصر نداده و آنها خودجوش چنین تجاوزی را مرتکب شده باشند، تفاوت قائل شویم.
الجعفری در این سخنان خود ابراز امیدواری کرد، دبیرکل اتحادیه عرب بتواند اوضاع را به سمت «حفظ آرامش» (با ایران) پیش ببرد؛ زیرا این مساله به نفع ملت‌های عربی است.
در حالی‌که اتحادیه عرب در نشست امروز خود با صدور بیانیه‌ای که محتوای آن قابل‌پیش بینی بود، از ریاض در قبال تنش اخیرش با تهران حمایت کرد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.