مطهری: پاسخ عربستان را باید با اجرای برجام داد/ منتقدان و مخالفان در انتخابات شرکت کنند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: پاسخ عربستان در قطع روابط دیپلماتیک با ایران را باید با اجرای برجام داد.

علی مطهری در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی افزود: اعدام عالم و رهبر دینی صرفا به جرم انتقاد و اعتراض حاکی از بازگشت به جاهلیت قبل از اسلام و یادآور خشونت های مذهبی قرون وسطی در اروپا است.
وی ادامه داد: عربستان از نفوذ معنوی ایران بشدت نگران است از این رو باید به هوش باشیم و مانند ماجرای سفارت عربستان در دام او گرفتار نشویم. 

مجلس در برابر کنگره آمریکا مقابله به مثل کند
این نماینده مردم تهران در مجلس نهم همچنین به تصویب قطعنامه های کنگره اشاره کرد و گفت: کنگره آمریکا چندی است که با هدایت لابی صهیونیست تلاش مذبوحانه ای را برای اجرا نشدن برجام آغاز کرده است؛ به نظر می رسد که مجلس ایران باید در خصوص قانون محدودیت صدور ویزا مقابله به مثل کند و با مصوبه ای مثلا برای ورود خبرنگاران و تجار آمریکایی به ایران محدودیت هایی قائل شود.

منتقدان و مخالفان در انتخابات شرکت کنند
مطهری در ادامه به مشارکت در انتخابات اشاره کرد و گفت: مشارکت بالا در انتخابات آینده موجب عزت بیشتر و ارتقای جایگاه نظام جمهوری اسلامی در جهان و جلب احترام ملل دیگر نسبت به ایران خواهد بود پس حتی منتقدان و مخالفان شرکت کنند.
وی با بیان این که دو جریان سیاسی اصولگرایی و اصلاح طلبی در ایران دارای نقاط قوت و ضعف هستند، افزود: نقطه ضعف اصولگرایان کم توجهی به آزادی های اساسی ملت و حقوق شهروندی است که بسیاری از بی قانونی ها و بی عدالتی ها را تحت عنوان حفظ نظام توجیه می کنند و نقطه ضعف اصلی اصلاح طلبان تسامح و تساهلی است که در مسایل فرهنگی دارند و گاهی به نام آزادی در این امور سهل انگاری می شود. 
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: تشکل صدای ملت بر آن است که ضمن حفظ نقاط قوت این دو جریان سیاسی این نقطه ضعف آنها را نداشته باشد. بنابراین حضور خود در میدان سیاست را به عنوان راه سوم به دلیل نیاز جامعه امروز ایران به این جریان فکری و سیاسی ضروری می داند و به همین جهت فهرست انتخاباتی ارایه خواهد کرد.

اولویت مجلس دهم اقتصاد و سیاست داخلی است
مطهری با بیان اینکه به طور قطع اولویت های مجلس دهم اقتصاد و سیاست داخلی خواهد بود، گفت: مجلس نهم با همه نقاط قوت خود در حوزه سیاست داخلی و اجرای فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت کارنامه درخشانی ندارد و از قضا رعایت حقوق ملت در اقتصاد کشور هم اثر گذار است.
وی ادامه داد: مثلا آزادی مطبوعات همیشه مانع تخلفات بزرگ اقتصادی است و رانت خواری ها و اختلاس های بزرگ معمولا در دوره محدویت رسانه ها رخ داده است؛ بنابراین مطبوعات را رکن چهارم دموکراسی یا قوه چهارم یک حکومت نامیده اند.

ریشه بسیار از فسادهای اقتصادی دخالت افراد وابسته به نهادهای حکومتی است
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ریشه بسیاری از فسادهای اقتصادی در کشور دخالت مستقیم و غیرمستقیم برخی افراد وابسته به نهادهای حکومتی در پروژه های بزرگ اقتصادی است و مسئولان با اعتماد به آنها و بدون نظارت کافی به این افراد میدان می دهند و مردم نیز اعتماد می کنند و در این شرکت ها سرمایه گذاری می کنند و پس از مدتی نهادهای نظارتی و قوه قضاییه مانع ادامه کار آنها می شوند.
مطهری ادامه داد: ولی به دلیل همان روابط و ملاحظه کاری ها و روی دربایستی ها قدرت حل و فصل سریع آن را ندارند و در این میان مردم دچار خسارت می شوند که نمونه این قضیه ماجرای پدیده شاندیز، موسسه ثامن الحجج و میزان است که هزاران سهام دار سرگردان شده اند.
وی با اشاره به سخنی از حضرت امام علی (ع) که فرمودند تنها کسی می تواند امر خدا را اقامه کند که از جمله اهل ملاحظه کاری نباشد گفت: از رئیس کل بانک مرکزی و وزیر کشور و قوه قضائیه می خواهم که هرچه سریعتر بدون ملاحظه کاری به این ماجرا خاتمه دهند.
این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: از رئیس جمهور درخواست دارم که توجه ویژه به این موضوع داشته باشند تا قبل از انتخابات لااقل راه کار مشخصی اعلام شود.

طرح زوج و فرد هرسال در ماه های آذر و دی اجرا شود
مطهری در ادامه به مساله آلودگی هوای تهران اشاره کرد و گفت: در مساله آلودگی هوای تهران این جانب پیشنهاد می کنم تا زمان اجرای یک برنامه دقیق و با مدیریت واحد در این زمینه هرسال در ماه های آذر و دی طرح زوج و فرد در تهران اجرا شود تا هوای تهران به شرایط هشدار و اضطرار نرسد.
وی در ادامه به جمع آوری معتادان محله هرندی تهران اشاره کرد و گفت: از شهرداری تهران خصوصا معاونت اجتماعی و فرهنگی آن به دلیل همت قوی و برنامه ریزی دقیق برای جمع آوری معتادان محله هرندی تهران و انتقال آنها به اماکن مناسب و اجرای برنامه های تربیتی برای آنها صمیمانه سپاسگزارم و امیدوارم سایر دستگاه ها به همکاری خود با این طرح ادامه دهند.
مطهری همچنین از صدا و سیما به خاطر این که امسال در ایام نهم دی گزارش های واقعی تر و منصفانه تری از حوادث سال ۸۸ داشت تشکر کرد. 

احکام دادگاه حادثه شیراز عادلانه نبود
وی در ادامه به حادثه شیراز اشاره کرد و گفت: احکام دادگاه حادثه شیراز از نظر این جانب عادلانه نبود اگرچه نفس این اتفاق در جمهوری اسلامی که بالاخره یک گروه فشار محاکمه و احکامی برای آنها صادر شد، یک پیروزی و امر مبارکی محسوب می شود. 

وحدت مساله مورد نیاز امروز جامعه است 
مطهری با بیان این که آنچه که مورد نیاز جامعه ما است مساله وحدت است، گفت: این پدیده که اصلاح طلبان از شکست دولت اصولگرا خوشحال شوند و اصولگرایان از شکست دولت اصلاح طلب، بلیه ای است که کشور ما دچار آن شده است.

سیاست حذف، برای کشور سم مهلک است 
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که سیاست حذف برای کشور ما سم مهلک است، گفت: آقای احمدی نژاد با هدف حذف آقای رفسنجانی بر مسند ریاست جمهوری نشست اما دیدیم نه تنها نتوانست این کار را انجام دهد بلکه کشور را با مشکلات جدی مواجه کرد.
وی یادآور شد: این جانب در ابتدای دولت آقای روحانی به ایشان پیغام دادم که برای ایجاد وحدت در کشور یکی از وزرای موفق دولت گذشته را در کابینه قرار دهید. 
مطهری اضافه کرد: همه به یاد داریم که وحدت کلمه ترجیح بند کلام امام بزرگوارمان بود. کشور را همه باهم اداره کنیم و سیاست حذف را که منجر به بی اخلاقی ها و بی دینی ها می شود، کنار بگذاریم که امروز مشکل اساسی کشور ما کمبود تقوا و اخلاص است؛ همان چیزی که بارها مورد تاکید امام (ره) و رهبری بود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.