پرونده مفقودان ایرانی فاجعه منا بسته شد/پیکر ۱۶ قربانی به کشور منتقل می شود

سرپرست حجاج ایرانی از بسته شدن پرونده مفقودان ایرانی فاجعه منا خبر داد و گفت: تمام ۴۶۱ قربانی کشورمان در این فاجعه شناسائی شده اند.

به گزارش روز سه شنبه از سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری افزود: با توجه به شرایط کنونی روابط ایران و عربستان، تلاش داریم مابقی پیکرهائی که عزیزانشان درخواست انتقال آنان به کشور را داشته اند، کار انتقال در آینده انجام شود و این مرحله نیز پایان یابد. 
وی خاطرنشان کرد: ازمیان ۷۹ قربانی ایرانی فاجعه منا که درعربستان دفن شدند ۴۲ خانواده رضایت خود را با باقی ماندن پیکرهای عزیرانشان درعربستان اعلام کرده اند و با تلاش بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت تاکنون بیش از ۲۰ پیکر به کشور بازگردانده شده است.
قاضی عسکر در ادامه این نشست بر لزوم حفظ ارتباط بعثه و سازمان حج با خانواده قربانیان این فاجعه تاکید کرد و خواستار استفاده از راهکارهای مناسب برای حل مشکلات آنان شد. 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در موضوع مستند سازی فاجعه منا کارهای خوبی صورت گرفته است، افزود: مطالب جمع آوری شده از شاهدان عینی خارجی با اظهارات شاهدان عینی ایرانی مطابقت دارد. 
سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه کارهای پژوهشی درباره ابعاد مختلف فاجعه منا درحال انجام است، گفت: مسائل حقوقی و موضوع پرداخت دیه به اعضای بازمانده جان باختگان درحال پیگیری است و در این ارتباط مقالات پژوهشی و اطلاعات جمع آوری شده در اختیار دستگاه های مسئول قرار می گیرد. 
وی همچنین تاکید کرد: بارها اعلام کرده ایم که دو موضوع حج تمتع و عمره را نباید به روابط سیاسی دو کشور عربستان و ایران گره زد. 
درادامه این جلسه موضوع برنامه های نوین سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا درحوزه عتبات مورد بررسی قرار گرفت و مسئولان واحدهای ذیربط دیدگاه خود را درباره راهکارهای جذب بیشتر زائران در این حوزه و ارایه خدمات رسانی بهتر در عراق بیان کردند. 
نماینده ولی فقیه در این نشست بر لزوم توجه به اصلاح مدیریت در اداره حوزه عتبات با استفاده از کوچک سازی و چابک سازی مدیریت و ایجاد رقابت سالم با تعدیل در کاهش هزینه ها تاکید کرد و افزود: درکنار تقسیم کارباید تمرکزمدیریتی حفظ و با ارائه طرح های جدید مشکلات برطرف شود. 

پیکر ۱۶قربانی فاجعه منا به کشورمنتقل می شود
سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که توانسته است تکلیف تمام مفقودان خود درفاجعه منا را روشن کند، اعلام کرد: پیکر ۱۶ قربانی حادثه منا به کشور منتقل می شود.
قاضی عسکر این مطلب را در دیدار با جمعی از خانواده های قربانیان فاجعه منا عنوان کرد و گفت: ۲۶ پیکر قربانی ایرانی منا برای انتقال به ایران به فرودگاه جده ارسال شد که ۱۰ پیکرهفته گذشته به ایران منتقل شد.
وی با ذکر اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکلات خانواده های قربانیان در بخش های مختلف و پیگیری درخواست هایشان تصریح کرد: حل مسائل این خانواده ها برای بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در اولویت قرار دارد.
نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت افزود: قربانیان فاجعه منا ازجمله بهترین خلق خدا بودند؛ ما نیز از راه های مختلف پیگیراحقاق حقوق شان خواهیم بود.
سرپرست حجاج ایرانی گفت: بازماندگان قربانیان فاجعه منا با نجابت و متانت مسایل خود را مطرح کرده اند و به عنوان خدمتگزار، پیگیر مسایل ومطالبات شما خواهیم بود و از انتقاد نارحت نمی شویم بلکه توضیح لازم را هم ارائه خواهیم داد.
درادامه این دیدار، رئیس سازمان حج و زیارت هم با بخشی از بیانات قاطع مقام معظم رهبری دردفاع ازحقوق شهروندان ایرانی درحادثه منا را یادآور شد و اظهارکرد: زنده نگاه داشتن این فاجعه وپیگیری مباحث حقوقی دوتکلیف بزرگی است که رهبری مقررفرموده اند.
سعید اوحدی اظهار امیدواری کرد اقداماتی که تاکنون صورت گرفته است بخشی از آلام بازماندگان این فاجعه را تسکین دهد.
در این دیدار خانواده های جانباختگان فاجعه منا هم به بیان خواسته ها ومشکلات شان در محورهای مختلف پرداختند.
امسال ۶۴ هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج راهی عربستان شدند که از این تعداد به علت بی تدبیری دولت سعودی در ایجاد فاجعه منا ۴۶۱ تن از حجاج کشورمان جان خود را از دست دادند. این فاجعه روز عید قربان (دوم مهر) سالجاری رخ داد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.