گسترش سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و آلمان

وزیر صنعت از توسعه همکاری ایران و آلمان برای سرمایه گذاری‌های مشترک در زمینه توسعه بازارها در داخل و خارج خبر داد و گفت: سهم بخش خصوصی در صنعت ایران افزایش یافته است.

محمدرضا نعمت زاده در دیدار با «گرهارد شرودر» صدراعظم سابق آلمان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تاکید بر توسعه روابط اقتصادی دو کشور، افزود: کشور، ‌ملت و دولت ما همیشه خواهان صلح و دوستی در منطقه و جهان است و حضور شما و هیات همراه نیز موید همین مطلب است.
وی گفت: خوشحال خواهیم شد که بتوانیم روابط را نه مثل قبل، بلکه به شرایط بهتری از گذشته تبدیل کنیم و در این جهت برای شرایط جدید، ‌ برنامه‌هایی را بر مبنای همکاری های بلند مدت، ‌راهبردی و سرمایه گذاریهای مشترک در نظر گرفته ایم که به عنوان اولویتها قرار دارد و امیدواریم بتوانیم به آنها دست پیدا کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه ایجاد روابط عادی بین بانکی دو کشور و‌ برقراری بیمه های صادراتی را مورد تاکید قرار داد و افزود: ایران با کشورهای همسایه اطراف بازار ۴۰۰ میلیونی به وجود آورده است که بازار بزرگی محسوب می شود ضمن اینکه از لحاظ امنیت و قانونمندی از شرایط به مراتب بهتری نسبت به سایر کشورهای منطقه برخوردار است.
نعمت زاده همچنین ساده سازی قوانین را یکی دیگر از ویژگیهای کشور برشمرد و افزود: تاکنون چندین قانون در مجلس برای بهبود در شرایط قانونمندی در حمایت از تولید به ثبت رسیده است و این راه ادامه دارد.
وی با تاکید بر حضور و نقش پررنگ بخش خصوصی در کشور تصریح کرد: ما هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی چه داخلی و چه خارجی تا صد درصد نداریم به طوریکه سهم بخش خصوصی در صنعت ایران افزایش یافته است.
وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت در ادامه، ‌صنایع خودروسازی، ‌فلزات اساسی، ‌صنایع پتروشیمی، ‌انرژی، ‌برق، ‌دارو، تجهیزات پیشرفته بیمارستانی، ‌مصالح ساختمانی و بالاخص مصالح جدید ‌را از جمله زمینه هایی ذکر کرد که آمادگی همکاری و مذاکره درباره آنها هستیم.
نعمت زاده یادآور شد: بنابر اصلی که به آن پایبندیم، ‌وقتی بازارهای خود را در اختیار شما قرار می دهیم، انتظار داریم بازار شما نیز در اختیار ما قرار بگیرد تا به این وسیله زمینه رونق و توسعه صادرات بیش از پیش فراهم شود.  
به گفته وی، با توجه به انرژی های فراوان و ارزان در ایران، ‌شما می توانید خیلی از محصولات خود را در کشور ما تولید و صادر کنید. صنایعی مثل پتروشیمی، ‌نفت و گاز، ‌فولاد، ‌آلومینیوم، ‌قطعه سازی و صنایع پیشرفته و الکترونیکی از آن جمله اند.
وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت خاطرنشان کرد: نیمی از جمعیت کشور بین ۲۵ تا ۴۰ سال را تشکیل می‌دهند که سن کار مفید را شامل می‌شود و همکاری این نسل جوان با شما به هم افزایی بیشتر منجر خواهد شد، ضمن اینکه این میزان قشر تحصیلکرده جامعه را نیز در بر می‌گیرد و این بدان معنی است که این نسل دارای تحصیلات عالیه و انگیزه کافی است که در کار قطعاً موثر خواهد بود.
نعمت زاده پیشنهاد کرد: یکی از زمینه های سرمایه گذاری، طرح «کناف» است که تولید انرژی و برق از محل جمع آوری گازهایی است که حین تولید به هدر می رود، همچنین همکاریهای علمی نیز از دیگر مواردی است که باید مسیر و برنامه میان مدت و بلند مدتی برای همکاریهای علمی و آموزشی دراین جهت تدوین کنیم.
همچنین در این دیدار «رهارد شرودر» صدراعظم سابق آلمان نیز ضمن ابراز تمایل از بسط و تعمیق روابط دو کشور با بیان اینکه آلمان و ملت آن علاقه مند به برقراری روابطی که قبلاً ‌وجود داشته تصریح کرد: زمانی، ‌همکاریهای دو کشور تحت تاثیر روابط بین المللی و قدرت های برتر وجود داشت که این موانع در حال برطرف شدن است.
گرهارد شرودر تاکید کرد: علاوه بر اقتصاد مسائل فرهنگی نیز نقش بسزایی در گسترش روابط دو کشور خواهد داشت که امیدواریم روابط ایران و آلمان تنگاتنگ تر از گذشته شود چرا که این دو کشور دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستند ضمن اینکه به روابط اقتصادی نیز توجه داشته باشیم و موجب پیشرفت آن شویم.
وی، آموزش، ‌انتقال فناوری و بسط روابط اقتصادی را منوط به بازار با ثبات دانست و شناخت بازار را برای فروش محصولات مهم ارزیابی کرد و افزود: اقتصادی موفق است که علاوه بر تجارت به سرمایه گذاری نیز بیندیشد و اگر اقتصادی بازار کشوری را می خواهد باید سرمایه گذاری کند. وی همچنین چشم انداز همکاریهای علمی و دانشگاهی را مثبت دانست و گفت: تبادل دانشجویان بسیار مفید است زیرا به ایجاد روابط نزدیکتر کمک می کند.
نعمت زاده با اشاره به تاکید دو طرف بر توسعه همکاریهای اقتصادی و صنعتی بر اساس شرایط جدید سیاسی شکل گرفته در عرصه بین الملل، افزود: با طرف آلمانی توافق کردیم که با سرمایه گذاریهای مشترک همکاریهای علمی و پژوهشی  و تلاش برای توسعه بازارها در داخل و خارج همکاریهای  پایدار داشته باشیم.
وی افزود: مناسبات فرهنگی ایران و آلمان علاوه بر اینکه می تواند به توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری بیانجامد منشایی برای همکاریهای گسترده تر در آینده خواهد بود.
وزیر صنعت با بیان اینکه بخش اعظمی از صنایع ما به صورت تاریخی بر پایه فناوریهای آلمانی شکل گرفته است، افزود: در آینده هم می توانیم  بر این اساس البته با سیاست جدید  و مورد توافق دو طرف به این کار ادامه دهیم.
صدراعظم پیشین آلمان هم با اشاره به اینکه روابط آلمان با ایران  قدیمی، سنتی و تاریخی بوده و می خواهیم این روابط را  ادامه وتوسعه دهیم، افزود: به محض برداشته  شدن تحریم‌ها می توانیم آینده خوبی برای همکاریها داشته باشیم.
وی با بیان اینکه شرکت های آلمانی بسیار علاقه مند هستند  هم برای تجارت و به دست آوردن  بازار ایران و هم برای سرمایه گذاری در این کشور به ایران بیایند، افزود: این سرمایه گذاریها  برای اشتغال زایی جوانان تحصیل کرده ایرانی فرصت بسیار خوبی را  فراهم خواهد کرد.
شرودر، طرح‌های زیربنایی، تولید کالا و خودروسازی  را از جمله حوزه هایی دانست که می تواند مورد سرمایه گذاری و همکاریهای مشترک قرار گیرد و گفت: این تنها شرکت‌های بزرگ نیستند که اهمیت دارند بلکه شرکت های متوسط و کوچکی هم که  کیفیت و توانایی بسیار بالایی دارند، می توانند در این همکاریها مدنظر قرار گیرند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.