کارشناس روس: عربستان با سیاسیت های ضد ایرانی خود، در سقوط بهای جهانی نفت مقصر است

«ولادیمیر سوتنیکوف» کارشناس ارشد انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه گفت: عربستان که بطور عمدی و برای ضربه زدن به ایران بهای نفت صادراتی خود را کاهش داده، در سقوط بهای نفت در بازار جهانی مقصر است.

وی امروز چهارشنبه در گفت و گو با روزنامه روسی «ماسکوفسکی کامسامولتس» با بیان اینکه 'از رفتار عربستان سعودی چنین می توان استنباط کرد که آنها بطور عمد بهای نفت صادراتی خود را پایین آورده اند تا ایران تقویت نشود'، افزود: ایران و سعودی دو رقیب ژئوپلیتیک یکدیگر در منطقه هستند و افزایش توانمندی ایران به سود سعودی نیست. به عنوان مثال در مساله سوریه، عربستان سعودی می خواهد ایران را از گروه مذاکره کنندگان وین خارج کند، زیرا ریاض خواهان سرنگونی حکومت سوریه است، اما تهران از بشار اسد رئیس جمهوری قانونی این کشور حمایت می کند.
سوتنیکوف ادامه داد: عربستان سعودی در راستای اقدامات ضد ایرانی خود کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را برای مقابله با ایران منسجم می کند. برخی کشورهای منطقه با این اقدام عربستان موافقت کرده و روابط دیپلماتیک را با ایران قطع کردند و برخی نیز سطح روابط را با این کشور کاهش دادند. 
کارشناس ارشد روس با بیان اینکه گذشت زمان نتایج اقدام های عربستان را علیه ایران نشان خواهد داد، گفت: 'امکان مناقشه مسلحانه دو کشور را رد می کنم زیرا عواقب غیرقابل پیش بینی برای عربستان به همراه خواهد داشت که در یمن گرفتار شده است.
' ایران هم قصد ندارد به زد و خورد مسلحانه با عربستان بپردازد و این کشور باب مذاکرات دیپلماتیک را با ریاض باز گذاشته است. 
' سیاست ایران کاملا شفاف است، این کشور می خواهد موفقیت هایی را که در مذاکرات هسته ای و با عقد برجام به دست آورده است تثبیت کند. این کشور به سرمایه گذاری غربی و راهیابی به بازارهای تجاری کشورهای اروپایی نیاز دارد'.
وی با بیان اینکه برخی مقام ها و کارشناسان از امکان وقوع جنگ میان ایران وعربستان سعودی سخن می گویند، اضافه کرد: فکر نمی کنم ایران و عربستان در آستانه جنگ قرار گرفته باشد، اما این وضع رویارویی سیاسی تا مدتی ادامه خواهد داشت و کاملا آشکار است مقام های سعودی ایران را برای انجام اقدامات متقابل تحریک می کنند. 
کارشناس روس گفت: 'اقدام های عربستان در بازار جهانی از چندین ماه پیش با افزایش تولید نفت از یک سو و کاهش شدید بهای آن، باعث بی ثباتی بازارها شده است. این یک بازی سیاسی است. الان هم عربستان سعودی با تخفیف دادن به مشتریان خود موجب سقوط بهای نفت می شود.
' این اقدام های ریاض علیه تهران هدف گیری شده است، زیرا عربستان به شدت نگران ورود گسترده نفت ایران به بازار جهانی است زیرا تهران می تواند تاثیر عمده ای در سیاست گذاری قیمت ها در بازار جهانی داشته باشد'.
سوتنیکوف افزود: 'سیاست کاهش بهای نفت که توسط عربستان دنبال می شود تا بی نهایت نمی تواند ادامه داشته باشد. مقام های سعودی در یک مرحله به این نتیجه می رسند که نباید به این اقدامات ادامه دهند. در آن صورت بهای نفت شروع به رشد خواهد کرد.
' ادامه کاهش بهای نفت بخشی از راهبرد سعودی است، اما باید به این نکته توجه داشت فقط این عامل بر بازار جهانی نفت تاثیر نگذاشته و عوامل دیگر هم وجود دارد. اما در مورد ایران باید بگویم در هر شرایط و صرف نظر از رویارویی با عربستان، صادرات گسترده نفت خود را به بازار جهانی از سر خواهد گرفت.
وی در مورد تاثیر سقوط بهای نفت بر عربستان، گفت: این وضع به عربستان نیز ضربه می زند و درآمدهای نفتی آن بشدت کاهش می یابد'.
کارشناس روس گفت: اگر وضع کنونی در بازار جهانی ادامه یابد باید تولید نفت سهمیه بندی شود و این وظیفه اوپک است. 
وی در مورد تاثیر کاهش بهای نفت بر ادامه حمایت سعودی از گروه های افراط گرا در سوریه گفت: عربستان سعودی و ایران دو بازیگر مهم در روند حل و فصل مسایل سوریه هستند و به نتیجه رسیدن این روند، دورنمای ادامه حمایت ریاض را از گروه های افراط گرا مشخص خواهد کرد. مقام های عربستان سعودی مجبور خواهند شد به این وضع توجه کنند. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.