در هفته گذشته رخ داد؛ رشد ۲۰۶ درصدی حجم معاملات آتی سکه در بورس کالا

حجم معاملات قراردادهای آتی سکه در هفته گذشته در بورس کالای ایران به ۹۱ هزار و ۳۱۷ قرارداد و ارزش آن به بیش از هشت هزار میلیارد و ۸۰۴ میلیون ریال رسید؛ این در شرایطی است که حجم معاملات آتی سکه در دو هفته اخیر ۲۹ هزار و ۷۵۷ قرار داد بود و این نشانه رشد ۲۰۶ درصدی حجم معاملات است.

به گزارش روابط عمومی بورس کالا، در هفته اخیر در بین سررسیدهای فعال بازار آتی سکه، بیشترین حجم معاملات با ۴۹ هزار و ۱۲۶ قرارداد و ارزش بیش از چهار هزار میلیارد و ۷۶۸ میلیون ریال، به قرارداد تحویل تیر سال آینده اختصاص داشت.
این در شرایطی است که سررسید تازه وارد شهریورماه سال ۹۵ با حجم ۲۸ هزار و ۸۳۹ قرارداد و به ارزش بیش از ۲ هزار میلیارد ریال در جایگاه دوم قرار گرفت.
رتبه سوم معاملات به قرارداد آتی سکه تحویل اردیبهشت با ۹ هزار و ۲۱۴ قرارداد به ارزش ۸۸۷ میلیارد ریال اختصاص یافت.
در این بین، قرارداد تحویل اسفند نیز با ۲ هزار و ۳۸۰ قرارداد به ارزش بیش ۲۸۸ میلیارد ریال در جایگاه چهارم معاملات قرار گرفت.
این در شرایطی است که سررسید دی ماه که حجم معاملات کمتری را نسبت به سایر سر رسیدها تجربه کرد و با یک هزار و ۱۱۶ قرارداد و ارزش بیش از ۱۰۶ میلیارد ریال، در رده آخر سررسیدهای بازار آتی سکه قرار گرفت.
از طرفی بررسی روند معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته نشان می دهد که بهای سکه در سر رسیدهای مختلف به غیر از سر رسید نزدیکتر با کاهش روبه رو شد؛ به طوری که سکه سررسید دی ماه با افزایش یک صدم نسبت به معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته، با نرخ ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال معامله شد. 
همچنین سکه تحویل اسفند نیز با قیمت ۹ میلیون و ۲۷۰ هزار ریال به فروش رسید که افت ۰.۳۴ درصدی را در روز پنجشنبه به ثبت رساند. قرارداد تحویل اردیبهشت نیز با قیمت ۹ میلیون و ۲۷۰ هزار ریال معامله شد و کاهش ۰.۴۵ درصدی را در این روز تجربه کرد. سکه تحویل تیر سال آینده با قیمت ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال مورد معامله قرار گرفت و با افت ۰.۵۳ درصدی نسبت به روز چهارشنبه گذشته روبرو شد. در آخر نیز سکه سر رسید شهریورماه با کاهش ۰.۷۳ با قیمت ۹ میلیون و۳۵۰ هزار ریال معامله شد.
نکته قابل توجه در معاملات پنجشنبه هفته گذشته بازار آتی است که قیمت سکه در سر رسید دی ماه امسال و تیرماه سال آینده با یک قیمت و در مرز ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار ریالی معامله شدند؛ با این تفاوت که سکه دی با روند صعودی و سکه تیر با روند کاهشی معاملات را به پایان رساندند.
از سویی قیمت سکه نقدی در پنجشنبه گذشته همراه با متغیرهای کلیدی بر قیمت سکه یعنی طلای جهانی و نرخ ارز، با روند صعودی رو به رو شد؛ به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۹ میلیون و ۲۹۰ هزار ریال رسید. نیم سکه نیز با قیمت چهار میلیون و ۷۰۰ هزار ریال، ربع سکه با قیمت دو میلیون و ۵۴۰ هزار ریال و سکه یک گرمی با نرخ یک میلیون و ۷۰۰ هزار ریال در این روز به فروش رسید.
نوسانات مربوط به شاخص سهام در بازارهای مالی بین المللی به خصوص چین و احتمال افزایش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا در روزهای آینده داشته باشد.
تحلیلگران معتقدند انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا در روزهای آینده تاثیر زیادی بر ارزش دلار و قیمت جهانی طلا خواهد داشت که این موضوع می تواند تاثیر زیادی بر بهای سکه در بازار داخلی بگذارد. از طرفی گمانه زنی های زیادی در خصوص سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۶ مطرح شده و به نظر می رسد روند افزایش نرخ بهره آمریکا تاثیر مهمی بر قیمت طلا و در نهایت بهای سکه خواهد داشت.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.