آمریکایی‌ها در پسابرجام هم نمی‌توانند با ایرانی‌ها همکاری کنند

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با اشاره به لغو تحریم‌های بانکی اروپا و آمریکا پس از اجرای برجام، گفت: اشخاص و موسسات مالی آمریکایی پس از لغو تحریم‌ها هم نمی‌توانند با اشخاص ایرانی همکاری کنند.

حسین یعقوبی میاب با اشاره به از سرگیری حمایت‌های مالی از جمله کمک مالی و وام‌های ترجیحی به دولت ایران گفت: کمک مالی و وام‌های ترجیحی به این صورت است که موسسات بین المللی می توانند نسبت به ارائه وام‌های توسعه ای برای تامین مالی پروژه های عمرانی کشور در چارچوب ضوابط متعارف بین‌المللی اقدام کنند.

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با تاکید بر دستاوردهای کلان اجرای برجام در بانکداری ایران از لغو تحریم‌های بانکی اروپا و تحریم‌های ثانویه آمریکا خبر داد.

وی افزود: با اجرایی شدن برجام، تمام تحریم‌‌های مالی از جانب اتحادیه اروپا لغو‌ و دسترسی به منابع ارزی ایران در تمام کشورها و امکان نقل و انتقال آنها میسر خواهد شد، ضمن آنکه تمام منابع مالی و اقتصادی متعلق به اشخاص حقیقی، حقوقی و نهادها از جمله بانک‌ها و موسسات مالی ایرانی، بانک مرکزی و افرادی که از لیست‌های تحریم خارج شده‌اند، آزاد و در اختیار ایران قرار می گیرد.

یعقوبی میاب با بیان اینکه در شرایط بعد از اجرای برجام نقل و انتقال منابع بین اشخاص حقیقی، حقوقی خارجی و ایرانی مجاز می‌شود، اضافه کرد: مشارکت و روابط کارگزاری بانکی فیمابین بانک‌های ایرانی و خارجی گسترش می یابد و فعالیت‌های متعارف بانکی همچون گشایش اعتبار اسنادی و صدور ضمانت‌نامه بانکی انجام می شود.

وی از جمله دستاوردهای شرایط بعد از اجرای برجام را کاهش هزینه عملیات ارزی و به تبع آن کاهش هزینه کالاهای وارداتی دانست و تاکید کرد: شعب بانکی، شرکت‌های تابعه یا دفاتر نمایندگی بانک‌های ایرانی در خارج از کشور امکان افتتاح خواهند شد و بانک‌های خارجی در منطقه اصلی و مناطق آزاد ایران نیز متقابلا مجاز به این نوع فعالیت ها می شوند.

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی، مجاز شدن ارائه خدمات پیام‌رسانی مالی به اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله سویفت را از دستاوردهای مهم بعد از برجام برای نظام بانکی عنوان کرد و گفت: بر این اساس تمام خدمات مرتبط امور مالی و بانکی شامل کمک‌های فنی، آموزشی، بیمه، بیمه اتکایی، حمل‌ونقل، واسطه‌گری و هرگونه خدماتی که به طور متعارف برای انجام این فعالیت‌ها لازم است، برای نظام بانکی مهیا خواهد شد.

یعقوبی با بیان اینکه تحریم‌‌های مرتبط با خرید، پذیره‌نویسی یا تسهیل انتشار دیون حاکمیتی ایران، شامل اوراق قرضه دولتی لغو می شود افزود: همچنین تحریم‌های مرتبط با طلا و دیگر فلزات گران بها و خدمات مرتبط با آنها لغو خواهد شد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی‌، لغو تحریم‌های ثانویه آمریکا و آزاد شدن خرید و فروش اسکناس این کشور به دولت ایران را با اجرایی شدن برجام امکان‌پذیر خواند و تصریح کرد: ‌البته باید یادآور شد که با رفع یا تعلیق تحریم‌های آمریکا بعد از اجرای برجام، اشخاص و موسسات مالی آمریکایی نمی‌توانند با اشخاص ایرانی همکاری کنند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.