قصد آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران پس از تبادل زندانیان

پس از تهدید ظریف به لغو برنامه تبادل زندانیان در صورت اعمال تحریم‌های موشکی جدید علیه ایران، قرار بر این شد که تحریم‌های یکجانبه پس از آزاد شدن زندانیان آمریکایی به سرعت اعمال شوند.

به نقل از رویترز، یک روز پیش از آنکه دولت اوباما در ماه گذشته تحریم‌های جدید علیه ایران را اعمال کند، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به جان کری، همتای آمریکایی خود هشدار داد که این اقدام می‌تواند توافق بر سر تبادل زندانیان را که دو طرف ماه‌ها بر سر آن مذاکره کنند را از مسیر خود خارج کند.
پس از این تماس، کری و دیگر دستیاران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که برای تعطیلات در هاوایی به سر می‌بردند، سلسله تماس‌های و کنفرانس‌های تلفنی برگزار کرده و به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند شانس آزاد کردن آمریکایی‌ها را به خطر بیاندازند.
در دقیقه آخر نیز، مقامات دولت اوباما تصمیم گرفتند تا مجموعه تحریم‌های محدود و هدفند برای تنبیه ایران به خاطر انجام آزمایش موشک‌های بالستیک را به تأخیر بیاندازد.
این قصدِ پیشینی که قبلا از آن سخنی به میان نیامده بود از سوی دو تن که از ماجرا آگاه بوده‌اند بیان شده است.
رویترز نوشت که انتظار می‌رفت این تحریم‌های یک جانبه، حال که چهار آمریکایی – شامل جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن‌پست – از سوی ایران در روز شنبه آزاد شدند، به سرعت اعمال شوند.
منابع نزدیک به ماجرا و پرونده‌های قضایی در آمریکا نیز گفتند که اتهام مطرح علیه هشت ایرانی متهم‌شده در ایالات متحده به خاطر نقض تحریم‌ها یا حکم صادره علیه آن‌ها نیز لغو می‌شود.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.