استرالیا تحریم‌های ایران را لغو می‌کند

وزیر خارجه استرالیا تاکید کرد که این کشور به زودی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را پس از آنکه تهران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای عمل نموده، لغو خواهد کرد.

 به نقل از اسکای نیوز، جولیه بیشاپ وزیر خارجه استرالیا امروز یکشنبه پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران برنامه هسته‌ای خود را محدود کرده، تصریح کرد: من انتظار داشتم که تحریم‌ها طی روزهای آینده پس از آنکه شورای امنیت گزارش آژانس را دریافت کند، لغو شود.

وی افزود: دولت استرالیا نیز برای برداشتن تحریم‌های سازمان ملل و تحریم‌های خود از جمله تحریم‌های اقتصادی اقدام خواهد کرد. کاهش این تحریم‌ها تضمین خواهد کرد که کسب و کارهای استرالیا برای دنبال کردن فرصت ها در ایران، انگیزه کافی خواهند داشت. استرالیا البته به اعمال تحریم‌ها برای صادرات نظامی به مدت ۵ سال و اعمال محدودیت‌ها علیه برنامه موشک بالستیک ایران به مدت ۸ سال ادامه خواهد داد.

شب گذشته ظریف و موگرینی در بیانیه مشترک خود اعلام کردند: امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم. از زمان روز تصویب، ما مجدّانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته‌ای ذی‌ربط خود تحت برجام را اجرا نموده است.

از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل نموده است، امروز تحریم‌های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای ۱+۵ مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا،  و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.