موانع انتقال ۶.۵ میلیارد دلار طلب نفتی ایران از هند برطرف شد

با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و فرو ریختن دیوار تحریم های امریکا و اروپا ،موانع انتقال ۶.۵ میلیارد دلار طلب نفتی ایران از هند برطرف شد.

با انتشار شنبه شب گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه کشورمان آغاز شد.
شرکت های پالایش و پتروشیمی منگلور و اسار اویل هند ۴۵ درصد از بهای نفت خام وارداتی از ایران را از فوریه ۲۰۱۳ تاکنون به روپیه از طریق بانک یوکو پرداخت می کردند. ۵۵ درصد باقیمانده به یورو به علت بسته شدن مسیر انتقال در بانک های این کشور ذخیره شده است .
این شرکتها سال گذشته به دنبال آغاز گفت وگوهای هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی ،حدود ۳ میلیارد دلار از بدهی نفتی خود را در ۶ قسط از طریق یک مسیر محدود پرداختند.
براساس گزارش های اعلام شده ۱۷۰ میلیارد روپیه نیز در حساب ایران در یوکو بانک جمع شده است .
انتظار می رود با رفع تحریم ها و عادی شدن ارتباط بانکی بین دو کشور شرایط برای انتقال طلب های ایران فراهم شده باشد.
مقامات نفتی وپالایشگاهی هند در گذشته رسوب پول های نفت ایران در این کشور را به علت تحریم ها اعلام کرده بودند.
تعدادی از مقامات هندی در روزهای اخیر با استقبال از آغاز اجرای توافقنامه هسته ای ،آن را زمینه از سرگیری روابط تجاری عادی میان تهران و دهلی نو دانستند وخواستار گسترش روابط دو کشور شدند.
روزنامه هندوستان تایمز روز دوشنبه در مطلبی نوشت هند می تواند ۶.۵ میلیارد دلار از بدهی های خود به ایران را که پس از خرید نفت ازتهران و عدم امکان پرداخت به دلیل تحریم های بین المللی علیه ایران درهند مانده است را بپردازد.
شماری از مقام های اقتصادی و نفتی هند درهفته های اخیرتلاش گسترده ای راهمراه با مشوق هایی برای جلب رضایت ایران، برای دریافت طلب های نفتی اش به روپیه آغاز کرده بودند.
وزارت دارایی هند، درمارس ۲۰۱۲، معافیت مالیاتی ۴۵ درصد از پرداخت پول نفت خریداری شده از ایران به روپیه را تصویب کرد.
براساس گزارش خبرگزاری هندی پی تی آی ،یک مقام ارشد وزارت دارایی چندی پیش گفته بود درصورتی که ایران موافقت کند تمام طلب نفتی خود را به روپیه دریافت کند ،معافیت مالیاتی امکانپذیر است .
وی افزود: وزارت دارایی هند ،پیش از این، پالایشگاههای این کشور که ۴۵ درصد از بهای نفت خریداری شده از ایران را به روپیه پرداخت می کردند از مالیات معاف کرده بود که این معافیت می تواند به تمام طلب های ایران درصورتی که به روپیه پرداخت شود،تسری یابد.
این مقام مطلع گفت که پالایشگاههای هند تمام تلاش خود را برای معافیت مالیاتی طلب های ایران به کار می گیرند.
رسانه های هند در هفته های اخیر بارها به نقل از مقام های مطلع در وزارت دارایی و نفت این کشور از تمایل ایران برای دریافت طلب نفتی اش به روپیه خبر دادند که این مطالب از سوی مقامات وزارت نفت کشورمان تکذیب شد.
یک مقام مطلع در وزارت دارایی هند چندی پیش به نقل از مسئولان وزارت نفت ایران اعلام کرد که تهران به شرط معافیت کامل مالیاتی دیون خود، آماده دریافت تمام طلب های نفتی خود به روپیه است.
مدیراموربین الملل شرکت ملی نفت ایران بلافاصله بعد ازاین اظهارنظر ،با تکذیب توافق با مقامهای هندی برای پرداخت بدهی ۶.۵میلیارد دلاری این کشوربه ایران گفت: اگر شرکت ملی نفت ایران تصمیم به گرفتن طلب خود به روپیه را داشت ، زودتر از این اقدام می کرد.
نماینده بانک مرکزی درکمیسیون اقتصادی اعزامی ایران به هند درگفت وگو با ایرنا با بیان اینکه ایران قصد نگهداری پول های حاصل از فروش نفت در هند را ندارد ؛ اظهار کرد: با اجرای برجام بخش زیادی از طلب ایران به یورو از این کشور منتقل می شود.
«حسین یعقوبی میاب»افزود:اگر وجوه حاصل از فروش نفت در هند رسوب کرده فقط به خاطر مسائل تحریم و بسته بودن کانال های بانکی است و با بازشدن این کانال دلیلی برای باقی ماندن پول های حاصل از فروش نفت دراین کشور وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد تا قبل از تحریم نیز ایران بلافاصله پول های حاصل از فروش نفت را برای تامین نیازهایش به دیگر کشورها منتقل می کرد.
مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت:درجلساتی که چندی پیش در تهران برگزار شد به طرف هندی گفته شد که قصد نگه داری پول حاصل از فروش نفت در هند را نداریم و به محض اجرای برجام دستور پرداخت صادر می کنیم.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص پرداخت بخشی از بدهی نفتی به روپیه خاطرنشان کرد که ایران خواستار دریافت پول های ذخیره شده به یورو است.
نماینده بانک مرکزی گفت که ایران برای پرداخت اقساط فاینانس نیاز به انتقال پول های ذخیره شده در هند را دارد .
هند تا پیش از تحریم دومین خریدار نفت ایران بود که در دوران تحریم به رتبه هفتم تنزل کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.