هوای تهران برای گروههای حساس ناسالم است

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون نسبت به ۲۴ ساعت گذشته گفت: شاخص کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

محمد رستگاری افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، با ۱۹ عدد افزایش نسبت به روز گذشته بر روی عدد ۱۱۸و در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفته است. 
وی اظهار کرد: میزان غلظت آلاینده های منواکسید کربن نیز از ۳۷ به ۴۳ و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون نیز از ۶۳ به ۶۶افزایش یافته است. 
وی گفت: ایستگاه های بوستان قائم (منطقه ۱۸) با ۱۵۴، سوهانک با ۱۵۲ و شهرداری منطقه ۱۵ با۱۵۰ بیشترین میزان آلودگی هوای پایتخت در طول ۲۴ ساعت گذشته را داشتند. 
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: ایستگاه های گلبرگ(منطقه ۸) و پاسداران به ترتیب با ۷۶ و ۸۸ نیز نقاط کمتر آلوده تهران در این مدت بودند. 
شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است. 
بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم ( زرد )، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است. 
روز گذشته کمیته اضطرار آلودگی هوا تهران تصمیم به تعطیلی مهدکودک ها، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی شهر تهران و نواحی یک و دو، کهریزک و شهرستان ری در روزهای دوشنبه و سه شنبه گرفت. 
بر اساس تصمیم این کمیته ، ساعت کار ادارات تهران و ری به جز مراکز نظامی، درمانی و بانکها در روز سه شنبه با دو ساعت تأخیر آغاز می شود. 
طرح زوج و فرد نیز در روز دوشنبه از درب منازل اعمال می شود. 
لغو فروش مجوز روزانه ورود به محدوده طرح ترافیک و ممنوعیت فعالیت صنایع آلاینده و معادن شن و ماسه تهران طی سه روز آینده از دیگر مصوبات کمیته اضطرار است. 
اداره کل هواشناسی استان تهران پیش بینی کرده امروز (دوشنبه) با افزایش پایداری جوی بتدریج بر میزان غبار و آلاینده های جوی هوا افزوده خواهد شد. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.