افزایش قیمت پسته در آستانه شب یلدا/ بازار آجیل همچنان در “رکود”

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور گفت: قیمت پسته و بادام زمینی در آستانه شب یلدا افزایش یافته است.

محمدرضا ارزانی ممقانی اظهار داشت: امسال متاسفانه با وجود اینکه شب یلدا در ایام ربیع الاول قرار گرفته اما باز هم بازار بسیار راکد است.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور با اشاره به اینکه قیمت پسته و بادام زمینی در آستانه شب یلدا افزایش یافته است گفت: قیمت‌ها در ماه محرم و صفر تا حدودی کاهش یافته بود.
ارزانی ممقانی با اشاره به اینکه متاسفانه نقدینگی قابل توجهی در اختیار تجار آجیل و خشکبار قرار ندارد، افزود: رکود هم در بحث داخلی وجود دارد و هم در زمینه صادرات؛ تضمین‌های کافی متاسفانه برای تجار فعال در این بخش وجود ندارد.
وی گفت: ما سال گذشته 140 هزار تن صادرات پسته و 80 هزار تن صادرات خرما داشتیم اما نباید منتظر باشیم تا سایر کشورها جایگزین ما شوند و باید حمایت‌ها از این بخش بیشتر شود. سالانه 30 میلیارد تومان از محل صادرات خشکبار نصیب کشور می‌شود و پس از نفت بیشترین میزان صادرات را در اختیار داریم.
ارزانی ممقانی با انتقاد از رسانه‌ها مبنی بر اینکه تنها در ایام عید نوروز و یا شب یلدا متوجه موضوع آجیل و خشکبار می‌شوند گفت: این یک ضعف است و در بخش رسانه‌ای نیز نگاه به آجیل و خشکبار باید تغییر کند.
وی تاکید کرد: متاسفانه هنوز 80 درصد صادرات آجیل و خشکبار ما فله‌ای است و این مسائل باید مورد توجه قرار گیرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.