ایران خودرو و مرسدس بنز دو شرکت مشترک ایجاد می کنند/دایملر در تهران شعبه می زند

گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت دایملر، مالک چند شرکت تابعه و برند بزرگ خودروسازی همچون مرسدس بنز، مرسدس-آام گ و اسمارت با امضای یک تفاهم نامه، همکاری استراتژیک خود را برای ایجاد دو شرکت مشترک آغاز کردند.

دایملر به عنوان بزرگترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران خودرو از بزرگترین خودروسازان خاورمیانه، قصد دارند با تاسیس دو شرکت مشترک، از مزیت های نسبی یکدیگر استفاده کرده و ضمن تحکیم جایگاه خود، یک قطب تولید خودروهای تجاری در منطقه را ایجاد کنند.
این تفاهم نامه مشترک توسط «هاشم یکه زارع» مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و «ولفگانگ برنارد» عضو هیات مدیره شرکت دایملر با حضور جمعی از مدیران ارشد دو خودروساز بزرگ در شرکت ایران خودرو به امضا رسید.
یکه زارع در این نشست مشترک گفت: گروه صنعتی ایران خودرو در دور جدید همکاری های بین المللی خود، رویکردی کاملا متفاوت با گذشته در پیش گرفته و بر حضور و سرمایه گذاری مشترک طرف مقابل تاکید دارد.
وی با بیان این که سرمشق گروه صنعتی ایران خودرو در همکاری های جدید، حفظ و ارتقای منافع ملی است، افزود: دایملر و شرکت بنز سابقه قابل اعتنا و اتکایی در همکاری با گروه صنعتی ایران خودرو داشته اند که این امر می تواند در مسیر پیش روی این دو خودروساز راهگشا باشد.
ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره دایملر آ. گ. نیز گفت: محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخودارند، بنابراین پس از لغو تحریم های ایران، ما در حال برنامه ریزی برای از سرگیری سریع کسب و کارمان در این بازار هستیم. 
وی افزود: امضای تفاهم نامه با شریک تجاری مان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب و کار است.
براساس این گزارش، دایملر و ایران خودرو پس از امضای این تفاهم نامه در یک بیانیه مشترک اهداف و برنامه های خود برای از سرگیری همکاری ها را تشریح کردند.
در این بیانیه آمده است: ایران خودرو دیزل یکی از شرکت های تابعه گروه صنعتی ایران خودرو، بزرگترین تولیدهکننده خودرو در منطقه MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) است که بیش از ۵۰ درصد سهم بازار را در ایران داشته و بیش از نیم قرن با دایملر همکاری دارد.
«سرمایه گذاری مشترک برای تولید منطقه ای کامیون های مرسدس بنز و قطعات قوای محرکه»، «تاسیس شرکت مشترک فروش کامیون های مرسدس بنز و قطعات آنها در ایران» و همچنین خرید بخشی از سهام شرکت محور خودرو در کنار ایدم توسط دایملر از جمله مواردی به شمار می رود که در این تفاهم نامه مورد توافق قرار گرفته است.
علاوه بر این، طرفین درصددند سرمایه گذاری مشترکی برای فروش وسایل نقلیه تجاری و باری مرسدس داشته باشند، ضمن این که دایملر اعلام کرد برای تحقق این برنامه ها دفتر خود در تهران را در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ ایجاد می کند.

تقاضای بسیار بالا در بازار کامیون ایران
همچنین شرکت دایملر در بیانیه ای به پتانسیل های بازار و صنعت خودرو ایران اشاره کرده و آورده است: ایران در پی سال های متمادی تحریم و تقاضای بالا در بخش حمل و نقل، پتانسیل خوبی برای رشد در این بخش داشته و فرصت های زیادی را به دایملر نوید می دهد.
ایران باوجود تحریم های اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای ملی در خاورمیانه، با تولید ناخالص ملی ۴۱۵ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۱۴ بود. صنایع ایران تقریبا نیمی از اقتصاد ملی ایران را به دوش می کشند. 

فروش و خدمات پس از فروش
خودروساز آلمانی برای حوزه فروش و خدمات پس از فروش هم برنامه ریزی هایی انجام داده و اعلام کرده است: دایملر با امضای سند همکاری، در حال شروع فرآیندی برای ورود مجدد و فراگیر به بازار ایران است. 
نخستین کامیون های مرسدس بنز با نام های آکتروس (Actros) و آکسور (Axor) را می توان پیش از پایان سال در ایران تولید و عرضه کرد. 
همچنین دایملر در تلاش است تا جای پای خود را در بازار محلی ایران محکم تر کند به همین منظور هدف تجدید همکاری با شرکت ایدرو، عرصه موتور و سرمایه گذاری مشترک در فروش را دنبال می کند.
افزون بر این، دایملر قصد دارد تا در قالب یک سرمایه گذاری مشترک در زمینه فروش، تمام فعالیت های فروش و خدمات پس از فروش در ایران را حرفه ای کند. همچنین دایملر قصد دارد تا دفتر خود را در تهران افتتاح کند و با این اقدامات و تعهدات شرکت دایملر خود را به توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران متعهد کرده است.
همچنین دو طرف تصمیم گرفتند ضمن اصلاح ساختار شرکت «خدمات پس از فروش گواه» نسبت به واگذاری این شرکت به شرکت مشترک ایران خودرو و بنز اقدام کنند.
براساس این گزارش، جمعی از مدیران ارشد مرسدس بنز از سالن ها و خطوط تولید ایران خودرو دیزل و ایران خودرو بازدید و پس از انجام مذاکرات، تفاهم نامه مشترک همکاری با گروه صنعتی ایران خودرو را نیز امضا کردند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.