اولین جابجایی منابع ارزی بلوکه شده ایران انجام شد

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد که طی روزهای گذشته بانک مرکزی بخشی از منابع محدود شده خود را از یکی از بانک های کشورهای خارجی مثلا ژاپن به یک بانک دیگر در آلمان منتقل کرد تا از این طریق بانک ها متوجه شوند که شرایط نقل و انتقال اموال کشور در خارج از ایران تغییر کرده است.

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست امشب شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه نشست شورای گفت‌وگو محفلی بوده است تا راهی برای همفکری میان دولت و بخش خصوصی باز شود اظهار کرد: با اجرای برجام فضای اقتصادی کشور تحت تاثیر قرار گرفته است و ما نیز تصمیم گرفتیم که در فضای جدید اقدامی انجام دهیم که نظام بانکی احساس کند که شرایط تغییر کرده است.
سیف افزود: به همین منظور تصمیماتی برای جابجایی مبالغ محدود شده نظام بانکی کشور انجام دادیم مثلا اینکه بخشی از مبالغ کشور را از ژاپن به آلمان منتقل کردیم که پیش از این چنین امکانی وجود نداشت و این اقدام منجر به آن شد که بانک‌ها متوجه شوند شرایط تغییر کرده است.
او افزود: بعضی از این نقل و انتقالات با موفقیت انجام شد ولی برخی دیگر با تاخیر روبرو بود و این موضوع به این دلیل بود که روز گذشته بانک های اروپایی تعطیل بودند.
سیف در بخشی از سخنانش اظهار کرد: ما سعی می کنیم که بسترهای لازم را فراهم کنیم که فعالیت‌های اقتصادی ما در مجامع بین المللی با سهولت بیشتری انجام بگیرد. اکنون نیز مجموعه راهنمایی های مربوط به برجام به تازگی منتشر شده است و منجر به آن خواهد شد که بانک ها با استفاده از این روش های اجرایی جدید با سرعت بیشتری امور خود را پیگیری کنند.
رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: بر اثر رفع تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام ۳۲ میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده کشور آزاد خواهد شد که ۲۸ میلیارد دلار آن متعلق به بانک مرکزی است و ۴ میلیارد دلار آن متعلق به دولت است که با تبدیل به ریال به خزانه واریز خواهد شد.
سیف افزود: طبعا در منابع ارزی آزاد شده برنامه ما حمایت از سرمایه گذاری و تولید است و تصمیم داریم که با نگاهی واقع بینانه از نرخ ارز حمایت کنیم که در افزایش و تولید موثر باشند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.