آیت الله مکارم شیرازی: کسی با منافع شبکه‌های اینترنتی مشکل ندارد ولی باید با مضرات آنها برخورد شود

مرجع تقلید شیعیان گفت: ما با منافع و خوبی‌های اینترنت مشکلی نداریم ولی مضرات آن‌ها در خانواده، زن و مرد را منحرف می‌کند و برای من مشخص نیست که چرا با اینها برخورد نمی‌کنند و جلویشان گرفته نمی‌شود.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعی از طلاب حوزه علمیه البرز و طلاب سر پل ذهاب و خواهران طلبه با اشاره به وظیفه سنگین حوزه علمیه و طلاب در مقابله با شبهات، اظهار داشت: طلاب باید به ادبیات روز و روش پاسخ به شبهات مسلط باشند و سوالی نباشد که نتوانند به آن پاسخ دهند زیرا در اسلام برای هر سوالی، پاسخی وجود دارد.
مرجع تقلید شیعیان در این دیدار، ضمن تسلیت سالروز وفات کریمه اهل بیت (س)، به حدیثی از امام صادق (ع) اشاره کرد و افزود: طبق فرمایش معصوم (ع) در روز قیامت که هر عملی سنجیده می‌شود و وزن عمل و نیت شخص را بیان می‌کنند و خون شهدا و علم و قلم علما را نیز می‌سنجند و در ‌‌نهایت، عظمت قلم علما، از خون شهید نیز افزون می‌شود.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم گفت: شهید مقام بسیار والایی دارد ولی ابزار عالم و علم او، از آن نیز با ارزش‌تر است و اگرچه خون مایه حیات است ولی مرکب علما، بر‌تر از آن است.
مرجع تقلید شیعیان به واقعه کربلا اشاره کرد و تصریح کرد: اگر قلم علما نبود، حادثه کربلا فراموش می‌شد و این علما بودند که عظمت این حادثه را برای مردم نقل کردند و اگر این کار نبود، این حرکت با عظمت فراموش می‌شد.
آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: شهید با جسم دشمن سر و کار دارد و با قدرت آن را می‌کوبد ولی قلم عالم، با فکر و عقیده سر و کار دارد و با قدرت قلم خویش، تفکر دشمن را نابود می‌کند که این برکت، سبب تفاوت جایگاه اهل علم از شهداء است.
مبلغ عالی حوزه علمیه قم تاکید کرد: برکت قلم عالم زمانی به وی داده می‌شود که علم خود را در اختیار جامعه قرار دهد مانند راویان حدیث که اگر این همه کتب روایی را کتابت نمی‌کردند، مردم از برکات اسلام باخبر نمی‌شدند.
مرجع تقلید شیعیان تاکید کرد: جهاد علمی از نظر اسلام بسیار با ارزش است زیرا وظیفه تربیت طلاب تأثیرگذار در آینده به عهده شماست. در بین حوزویان جوانان با استعداد و خوش آتیه‌ زیادی وجود دارد که یکی از وظایف مهم شما، پرورش و تربیت و شناسایی این گونه استعداد‌ها و تقویت وسائل نشر اسلام در جامعه است.
وی افزود: در زمانی زندگی می‌کنیم که از در و دیوار فساد فرو می‌ریزد. آمارهایی از شبکه‌هایی که اخیرا بسیار رواج پیدا کرده است، به دست من رسیده است که از بیان آن‌ها شرم دارم.
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم گفت: ما با منافع و خوبی‌های این شبکه‌ها مشکلی نداریم ولی مضرات آن‌ها در خانواده، زن و مرد را منحرف می‌کند و برای من مشخص نیست که چرا با این‌ها برخورد نمی‌کنند و جلوی آن‌ها گرفته نمی‌شود.
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اگر در این زمانه هم اعتقاد به مبانی داشته باشیم، می‌توانیم جلوی فساد بایستیم و باید به مبانی اهل بیت (ع) توجه بیشتری کنیم.
مرجع تقلید شیعیان گفت: بیان و قلم دو سلاح اصلی طلاب است و با این سلاح‌ها باید بر شبهات زمان تسلط پیدا کنند نه اینکه طوری باشد که طلبه‌ای نتواند پاسخ بدهد. در اسلام برای هر سوالی، جوابی وجود دارد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.