رئیس جمهور چین در دیدار با ظریف، از ایده خود برای تشکیل «خاورمیانه صنعتی» سخن گفت

رئیس جمهوری خلق چین در بدو ورود به تهران و با تاکید بر ظرفیت های قابل توجه منطقه خاورمیانه، خواستار ایجاد خاورمیانه پیشرفته صنعتی شد و تاکید کرد که کشورش برای تحقق این مهم می تواند اعتباراتی را در نظر بگیرد.

روزنامه چاینا دیلی چین، روز شنبه در گزارشی به سفر رئیس جمهور این کشور به تهران اشاره کرد و نوشت: «شی» در آخرین مقصد سفر خود به خاورمیانه پس از عربستان و مصر، در تهران اعلام کرد که کمک هایی در قالب وام و اختصاص اعتبارات مالی به کشورهای خاورمیانه برای اجرای ایده مورد نظر عرضه خواهد شد.
«چاینا دیلی» به نقل از رئیس جمهور چین آورده است: «ما در این اندیشه ایم و بر این باوریم که خاورمیانه باید به یک منطقه پیشرفته صنعتی تبدیل شود.»
وی تصریح کرد که برای رسیدن به این هدف باید اعتبارات مالی هنگفتی اختصاص داده شود و سرمایه گذاری های کلانی صورت گیرد.
رئیس جمهور چین که کشورش مبتکر ایجاد بانک سرمایه گذاری توسعه زیرساخت های آسیا (AIIB) است به اعطای وام های بیشتر به خاورمیانه اشاره کرد و گفت که چین در این زمینه برنامه ریزی کرده است.
روزنامه «چاینا دیلی» می نویسد که رئیس جمهور چین خواستار اعطای وام ۱۵ میلیارد دلاری به منطقه خاورمیانه برای اجرای طرح های زیربنایی و همچنین توسعه همکاری هایی است که ظرفیت و بازدهی تولیدی بالایی دارند.
انتظار می رود به همین منظور یک صندوق سرمایه گذاری ویژه نیز با مشارکت برخی کشورهای منطقه و همچنین چین به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای اجرای طرح های فن آوری، تولیدات پیشرفته و انرژی ایجاد شود.
رئیس جمهور چین گفت که پنج سال آینده باید برای چین و خاورمیانه سال های توسعه و پیشرفت سریع باشد و همه باید به این موضوع واقف باشند و بدانند که با سرمایه گذاری، طراحی، ابتکار و همراهی می توان خاورمیانه صنعتی را ایجاد کرد و با احیای راه ابریشم آسیا، آفریقا و اروپا را به یکدیگر متصل نمود.
همزمان روزنامه «چاینا دیلی» خاطرنشان کرده است که رئیس جمهور چین در تهران با آیت الله سید علی خامنه ای رهبر عالی ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو خواهد کرد.
این رسانه چینی همچنین به سرمقاله روزنامه ایران به قلم «شی جین پینگ» اشاره کرد که بازتاب گسترده ای در دو کشور داشته است.
«شی جین پینگ» شب گذشته در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی برای دو روز وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان قرار گرفت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.