نشست اضطراری مقامات اروپایی و احتمال تعلیق قوانین شنگن

مقامات اروپایی روز دوشنبه آینده در یک نشست اضطراری در شهر بروکسل در مورد بحران آوارگان و راه های مقابله باآن که احتمالا شامل تعلیق برخی از قوانین شنگن خواهد بود، گفت وگو خواهند کرد.

براساس گزارش های منتشر شده از جمله مواردی که در نشست وزیران کشور اروپایی که در آن تراز می ' وزیر کشور انگلیس نیز حضور خواهد داشت، مورد بحث قرار می گیرد، گفت وگو در مورد تقویت تدابیر مرزی در مرزهای داخلی شنگن است.
روزنامه دیلی تلگراف روز شنبه در گزارشی نوشت: ممکن است موضوع تعلیق دو ساله سیستم تردد آزاد میان کشورهای عضو شنگن در این نشست مورد گفت وگو قرار گیرد ضمن اینکه نخست وزیر فرانسه نیز در خصوص خطرات آوارگان برای اتحادیه اروپا هشدار داده است.
این روزنامه افزود: 'مانوئل والس'، نخست وزیر فرانسه، هشدار داده که بحران پناه جویان می تواند آینده اتحادیه اروپا را به مخاطره اندازد و خواستار یافتن راه حلی برای این بحران شده است. 
دیلی تلگراف اضافه کرد: براساس قوانین شنگن این اجازه به کشورهای عضو برای اعمال برخی محدودیت ها داده شده است اما تعلیق یاد شده حرکتی بی سابقه در تاریخ سی ساله شنگن که براساس آنها اتباع ۲۶ کشور عضو می توانند به راحتی میان کشورهای یادشده تردد کنند ، بشمار می آید.
این روزنامه افزود: این اقدامات می تواند از ماه 'می ' آینده و همزمان با پایان یافتن دوره شش ماه بررسی های پاسپورت ها که از سوی آلمان ارائه شده است، به اجرا گذاشته شود.
دیلی تلگراف نوشت: در حال حاضر اقدامات کنترلی اضطراری مرزی توسط کشورهای سوئد، اتریش، فرانسه، دانمارک و نیز نروژ به اجرا گذاشته شده است.
فرانسه به دنبال حملات تروریستی نوامبر گذشته در پاریس اقدامات کنترل مرزی به اجرا گذاشته و گفته است که این اقدامات تا زمانی که شبکه تروریستی داعش نابود نشود، همچنان ادامه خواهد داشت.
این روزنامه افزود: آژانس ' فرونتکس ' ( نهاد نظارت بر مرزهای اتحادیه اروپا) روز جمعه گذشته اعلام کرد که در ماه دسامبر گذشته در حدود ۱۰۸ هزار آواره و پناه جو وارد یونان شدند و این در حالی است که این رقم در ماه نوامبر گذشته ۱۵۰هزار نفر بوده است.
دیلی تلگراف اضافه کرد: براساس آمار منتشر توسط فرونتکس در سال گذشته میلادی در کل یک میلیون و ۴۰ هزار نفر آواره وارد یونان و ایتالیا شده اند که نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی پنج برابر شده است.
به نوشته این روزنامه، اگرچه با سرد شدن هوا موج آوارگان کاهش یافته است اما انتظار می رود که با گرم شدن هوا در ماه بهار مجددا افزایش یابد.
روزنامه دیلی میل نیز روز شنبه گزارش داد که تردد آزادانه در مرزهای داخلی شنگن می تواند به مدت دو سال با هدف مقابله با بحران آوارگان به حالت تعلیق درآید.
این روزنامه افزود: مقامات اتحادیه اروپا قرار است در نشست خود در روز دوشنبه در بروکسل در این خصوص گفت وگو کنند.
دیلی میل نوشت: ۲۶ کشور اروپایی کنترل مرزی خود را براساس پیمان شنگن از میان برداشته اند اما بحران آوارگان این وضعیت را با مخاطره مواجه ساخته است.
این روزنامه افزود: نخست وزیر فرانسه خواستار اقدام فوری اتحادیه اروپا برای حفاظت از مرزهای خود شده و گفته است: 'اگر اروپا نتواند از مرزهای خود حفاظت کند، نه فقط منطقه شنگن، بلکه اتحادیه اروپا خواهد مرد'.
دیلی میل نوشت: مانوئل والس در گفت وگو با 'بی بی سی ' هشدار داد که 'وضعیت خیلی خطرناک است و به همین دلیل است که نیاز به نیروهای محافظ مرزی برای کنترل مرز در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا دارید.
اتحادیه اروپا که منشا آن به جامعه اقتصادی اروپا( ۱۹۵۷) باز می گردد، یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی و براساس توافق 'ماستریخت' در سال ۱۹۹۳ میلادی تشکیل شده است.
یکی از شاخصه های این اتحادیه، توافق نامهٔ شِنگن است که در سال ۱۹۸۵ میلادی در لوکزامبورگ از سوی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی( قبل از الحاق دو آلمان )، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید و پس آن به تدریح تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز انگلیس و ایرلند وارد این توافق نامه شدند.
به گفته منابع انگلیسی در حال حاضر توافق نامه شنگن که به برداشته شدن مرز میان ۲۶ کشور اروپایی انجامیده است، با حملات تروریستی پاریس و بحران آوارگان به چالش کشیده شد.
برخی از کشورهای اروپایی در واکنش به بحران آوارگان و حملات تروریستی ۱۳ نوامبر پاریس، خواستار بازنگری در توافق نامه شنگن و حتی احیای مرزهای گذشته شده اند.
روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز اخیرا نوشته بود که اتحادیه اروپا با هدف نجات حوزه 'شنگن' و مقابله با بحران آوارگان، به دنبال تشکیل یک نیروی مرزی مستقل به منظور کنترل مرزهای خارجی این اتحادیه است
به نوشته این روزنامه، کمیسیون اروپا قرار بوده است طرح خودش را برای جایگزین کردن این نیروی جدید مرزی شامل گاردهای مرزی و ساحلی، به جای آژانس حفاظت و نظارت بر مرزهای خارجی اروپا( فرونتکس) مطرح سازد.
فایننشال تایمز نوشت این طرح که بارها از سوی فرانسه و آلمان پیشنهاد شده است، تلاشی برای نجات حوزه شنگن که شهروندان اعضای اتحادیه اروپا در چارچوب آن آزادانه و بدون ویزا قادر به مسافرت به کشورهای عضو هستند، بشمار می آید.
این روزنامه عنوان کرده بود که نقطه ضعف سیستماتیک توافق شنگن به دنبال هجوم گسترده آوارگان به داخل اتحادیه در حالی که بسیاری از آنها ثبت هویتی نشده اند، از طریق کشورهای یونان و ایتالیا آشکار شده است.
دونالد توسک» رئیس شورای اروپا اخیرا هشدار داد که اتحادیه اروپا فقط دو ماه فرصت دارد تا بحران مهاجرت را مدیریت کند.در غیر این صورت با تبعاتی جدی از جمله فروپاشی پیمان شنگن مواجه خواهد شد.
توسک در جمع نمایندگان پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه، گفت: نشست شورای اروپا در ماه مارس (اسفند- فروردین) آخرین مهلت برای کنترل بحران مهاجرت خواهد بود.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.