لاریجانی: همگرایی میان کشورهای اسلامی از اهداف بین المجالس است

لاریجانی گفت: ایجاد همگرایی میان کشورهای اسلامی، مباحث مربوط به قانونگذاری، معاهدات تجاری واقتصادی وهمچنین تبادل تجارب درقانون گذاری میان کشورهای اسلامی از اهداف بین المجالس است.

علی لاریجانی، شامگاه شنبه به همراه جمعی ازنمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرکت دریازدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی دربغداد، با استقبال سلیم الجبوری رئیس و جمعی از نمایندگان پارلمان عراق، وارد بغداد شد.
وی دراظهاراتی، اجلاس بین المجالس اسلامی را فرصتی برای رایزنی وتلاش برای کمک به حل مشکلات کشورهای اسلامی دانست که درکنار سازمان همکاری های اسلامی تاسیس شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این اجلاس، کشورهای شرکت کننده در دو حوزه مباحث داخلی و مباحث عام به موضوعات مختلف می پردازند.
لاریجانی افزود: دربخش مباحث داخلی که مربوط به مسائل مربوط به خود اجلاس است، کمیته هایی وجود دارد که گزارش های آنان دراین اجلاس بررسی وجمع بندی شده و درمجمع بین المجالس اسلامی درباره آنها تصمیم گیری می شود.
وی تاکید کرد: بخش دیگر مربوط به موضوعات عام، عمدتا مسائل ومشکلات منطقه ای است که دراجلاس جاری، این بحث ها عمدتا مربوط به بحران های اخیر می شود، ازجمله مشکل تروریسم وراه حل های آن وکمک به کشورهایی که باید ازبحران خارج شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی این بخش ازبحث های اجلاس بغداد را "مباحث داغ روز"توصیف و تصریح کرد: این موضوعات ازجمله مهمترین محورهای اجلاس جاری دربغداد است که مورد بررسی قرارمی گیرد وازجمله آنها بحران سوریه است.
لاریجانی ازاهداف بین المجالس را ایجاد همگرایی میان کشورهای اسلامی، مباحث مربوط به قانونگذاری، معاهدات تجاری واقتصادی وهمچنین تبادل تجارب درقانون گذاری میان کشورهای اسلامی عنوان کرد وگفت:این اجلاس همچنین فرصتی است که درآن روسای مجالس کشورهای اسلامی درخصوص مناسبات منطقه ای وروابط دوجانبه وسایر مسائل مهم نیز بحث و بررسی می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی، ازدیگر برنامه های سفرش به عراق را گفت وگو وتبادل نظر با مقام های عراقی عنوان کرد وگفت: عراق کشور دوست، برادر وهمسایه ماست که مسائل مهمی منافع دو کشور را به هم مربوط کرده است.
وی افزود: از زمانی که عراق دربحران های گوناگون در دو دهه اخیر درگیر شده، ایران همواره درکنار ملت عراق بوده واکنون نیزگسترش روابط دوجانبه وکمک به دولت ومردم عراق برای حل ریشه ای مشکلات این کشور، مورد نظر است ودراین زمینه ها با مقام های عراقی گفت وگو و رایزنی خواهیم کرد.
در حاشیه این اجلاس که تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت، رییس مجلس شورای اسلامی با همتایان خود به صورت دو جانبه دیدار درباره مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی و مهم‌ترین چالش‌های جهان اسلام به گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد پرداخت. همچنین در این روز با حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.
لاریجانی روز دوشنبه نیز با فواد معصوم، رییس‌جمهور عراق دیدار و بعدازظهر دوشنبه نیز به احتمال زیاد با عمار حکیم، رییس مجلس اعلای عراق دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.
شرکت در کنفرانس خبری در پایان دومین و آخرین روز یازدهمین اجلاس بین‌المللی پارلمان‌های کشورهای اسلامی از دیگر برنامه‌های رییس مجلس شورای اسلامی در سفر به عراق است.

 
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.