آخرین عملکرد تجاری ایران در دوران تحریم/کشورهایی که بیشترین کالا را از ایران خریدند

آمار مربوط به عملکرد تجاری ده ماهه ایران در شرایطی توسط گمرک منتشر شد که در دی همچنان تحریم های اقتصادی علیه ایران پابرجا بود.

گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در ده ماهه سالجاری را اعلام کرد که بر این اساس تراز تجارت خارجی همچنان مثبت باقی مانده و حجم صادرات غیر نفتی کشورمان یک میلیارد و ۸۶۴ میلیون دلار بیشتر از واردات است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، واردات کشورمان در مدت یاد شده به ۳۰ میلیارد و ۱۶۷ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۲و ۳۴صدم درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده  است. همچنین در۹ ماهه امسال میزان صادرات غیر نفتی کشورمان به ۳۲ میلیارد و ۳۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱ و ۱۶صدم درصد کاهش داشت.

اقلام عمده صادرات غیر نفتی در مدت یاد شده  شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل،پروپان مایع شده و قیر نفت   بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین ،عراق ، امارات متحده عربی،هند و  افغانستان بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳ و ۵۰صدم درصدی از کل ارزش واردات ،گندم با ۲ و ۹صدم درصد ، لوبیای سویا با یک و ۹۴ صدم درصد و کنجاله سویا با یک و ۷۳ صدم درصد اختصاص دارد    که  به ترتیب از کشورهای  چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه  و سویس وارد کشور شده است.  

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.