​نخست وزیر ژاپن در راه ایران

«فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن از انجام برنامه ریزی دولت برای انجام سفر «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور به تهران خبر داد.

خبر سفر «آبه» به تهران را روز دوشنبه شبکه سراسری اخبار چین رسانه ای کرد. این شبکه چینی اعلام کرد که انجام این سفر یک روز پس از پایان سفر دو روزه «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران اعلام می شود.
این رسانه چینی همچنین افزود: نخست وزیر ژاپن قصد دارد به زودی و با هدف تقویت اقتصاد کشورش به مدد افزایش واردات نفت از ایران سفری به تهران داشته باشد.
شبکه سراسری اخبار چین اعلام کرد: به نتیجه رسیدن توافق هسته ای ایران، اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و لغو تحریم های بین المللی علیه تهران، ژاپن را تحت تاثیر بهبود مناسبات جهانی ایران با دنیا قرار داده و این کشور برای عقب نماندن از رقبایی چون چین، به سرعت دست به کار شده است.
بر اساس این گزارش، در صورت انجام سفر «آبه» به تهران، این نخستین سفر نخست وزیر کشور چشم بادامی ها به تهران از سال ۱۹۷۸ میلادی خواهد بود.
شبکه سراسری اخبار چین همچنین به نقل از منابع آگاه در دولت ژاپن نوشت: «شینزو آبه» قصد دارد در نخستین فرصت برنامه سفر خود به تهران را نهایی کند.
البته برخی منابع در دولت ژاپن نیز با تائید تمایل توکیو نسبت به انجام این سفر، احتمال انجام آن تا پیش از انتخابات مجلس سنای ژاپن در فصل تابستان سال جاری را محتمل دانسته اند.
آنگونه که سایت خبری «شبکه اخبار سراسری چین» نوشت: از جمله اهداف سفر آتی نخست وزیر ژاپن به ایران، امضای قراردادهای بلندمدت با تهران به ویژه در حوزه صادرات نفت و با هدف افزایش صادرات نفت ایران به ژاپن از ۱۱ میلیون بشکه در روز به ۱۵ میلیون بشکه خواهد بود.
بر اساس آمارهای منتشر شده، در سال ۲۰۱۱ در نتیجه همراهی ژاپن با روند تحریم های ضد ایرانی، میزان صادرات نفت ایران به ژاپن به بیش از نصف میزان کنونی تقلیل یافت.
بر اساس این گزارش «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن نیز در تازه ترین اظهار نظر خود ضمن تائید برنامه ریزی برای انجام سفر «شینزو آبه» به تهران، اعلام کرد که هنوز زمان دقیقی برای این سفر تعیین نشده است.
وزیر خارجه ژاپن چندی پیش، از لغو تحریم های اقتصادی و مالی این کشور علیه ایران خبر داده بود.
وی در یک گفت وگوی خبری در توکیو، لغو این تحریم ها را زمینه ساز امضای قراردادهای سرمایه گذاری با ایران به عنوان دوست و شریک سنتی ژاپن دانسته و ابرازامیدواری کرده بود که هرچه سریعتر این قراردادهای اقتصادی بین دو کشور امضا شود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.