کمالوندی: مبادله پیش نویس همکاری هسته ای با اسپانیا/آغاز ساخت دو نیروگاه هسته ای در نیمه نخست اسفند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از مبادله پیش نویس همکاری های هسته ای با اسپانیا خبر داد و گفت: بر اساس این پیش نویس ها که در حال نهایی شدن است،قرار است در حوزه های نیروگاهی، ظرفیت سازی، آموزش نیروی انسانی ،شبیه سازی و مقابله با شرایط اضطراری همکاری کنند.

بهروز کمالوندی روز چهارشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه تقریبا مقدمات لازم برای کلنگ زنی این نیروگاهها نهایی شده است، گفت: البته در نظر داشتیم این نیروگاه ها در دهه فجر کلنگ زنی شود اما با توجه به اینکه دو کار توامان داشتیم، تحویل نیروگاه اول به مهندسان ایرانی مثل تحویل کار از پیمانکار است و باید در این زمینه دقت لازم را داشته باشیم، بهتر است عجله نکنیم و فکر می کنم بتوانیم اوایل تا اواسط اسفند ماه امسال، کلنگ زنی این نیروگاه ها را داشته باشیم . 
وی با اشاره به اینکه تاریخ دقیق کلنگ زنی این نیروگاه ها را به زودی اعلام می کنیم، افزود: با وجود اینکه تغییر چند هفته ای در این زمینه داشتیم اما هنوز در محدوده ای هستیم که در یک سال گذشته اعلام کردیم و گفتیم کلنگ این نیروگاه ها در طول سال جاری بر زمین زده می شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: بعد از برجام زمینه بسیار زیادی برای همکاری بین المللی ایجاد شده و ما با بسیاری از کشورهای هسته ای مواجه هستیم.
کمالوندی یادآور شد: بخشی از اینها قبل از برجام و زمانی که اطمینان پیدا کردند که برجام اجرایی می شود ارتباط با ما را برقرار کرده بودند که اسپانیا از جمله این کشورها بود که هم هیاتی به ایران فرستادند و هم از ما دعوت کردند. حدود یک ماه قبل سفری به این کشور داشتیم و از شهرها و تاسیسات این کشور بازدید کردیم.
به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، پیش نویس این همکاری ها تهیه شده و ظرف یکی دو ماه آینده نهایی می شوند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.