روحانی در دیدار رییس مجلس سنای فرانسه: برجام نقش قدرتمند مذاکره و دیپلماسی را ثابت کرد

رییس جمهور اظهار داشت: تهران و پاریس می‌توانند در پرتو روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، اقدامات بزرگی را به نفع منافع دو ملت و صلح و ثبات انجام دهند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در ادامه سفر به فرانسه و در دیدار «ژرار لارشه» رییس مجلس سنای این کشور، با تاکید بر ضرورت استفاده از فرصت پس از برجام، افزود: در سال‌های تحریم ظالمانه و نادرست، دو ملت ایران و فرانسه متضرر شدند و امروز باید تلاش کنیم با برقراری روابط گسترده و نزدیک، عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران کنیم.
روحانی توافق هسته‌ای را اتفاقی بسیار مهم و کم‌سابقه در تاریخ سیاسی جهان توصیف کرد و گفت: برجام بار دیگر نقش قدرتمند دیپلماسی و مذاکره را مورد تاکید قرار داد و با اتخاذ چنین رویکردی می‌توان سایر مسائل و موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی را حل و فصل کرد.
وی در ادامه با اشاره به همکاری دو کشور در زمینه مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی همکاری برای مبارزه با تروریسم را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: امروز که شرایط بسیار خطرناکی به لحاظ ناامنی در منطقه بوجود آمده و گروه‌های تروریستی بسیار جنایتکاری ایجاد شده‌اند، مسئولیت بزرگ تاریخی داریم تا با همکاری‌های نزدیک و همگانی این تهدید مشترک بشری را برطرف کنیم.
رییس جمهور با اظهار تاسف از اقدام تروریستی اخیر در پاریس خاطرنشان کرد: این اقدام تروریستی نشان داد که تروریسم ویروس و خطری فراگیر است که می‌تواند همه مناطق جهان از جمله شهرهای بزرگ اروپایی را تهدید کند.
روحانی تصریح کرد: برای مبارزه جدی با تروریسم ضرورت دارد از ایجاد شکاف‌های جدید در منطقه جلوگیری شود و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پیگیری چنین رویکردی است.
 رییس جمهور با اشاره به بی ثباتی در برخی کشورهای منطقه خاطرنشان ساخت: فائق آمدن بر بی ثباتی‌های موجود راه حل نظامی نداشته، بلکه این گونه مشکلات باید از طریق سیاسی و مذاکره حل و فصل شود.
روحانی همچنین با تاکید بر لزوم توافق سریع‌تر گروه‌های مختلف لبنانی درباره ریاست جمهوری این کشور تصریح کرد: باید کمک کنیم در چارچوب‌های قانونی این کشور همه گروه‌ها هر چه سریع‌تر در خصوص انتخاب رییس جمهوری و تشکیل دولتی قدرتمندتر و ایجاد ثبات و پیشرفت به توافق برسند.
دکتر روحانی با اشاره به نقش ارزشمند پارلمان‌های ایران و فرانسه در تحکیم روابط دو دولت گفت: دولت ایران از تقویت و گسترش همکاری‌های پارلمان‌های دو کشور حمایت می‌کند.
«ژرار لارشه» رییس مجلس سنای فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار دکتر روحانی، اراده فرانسه را برای تقویت و برقراری روابط همه جانبه با ایران مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: چشم‌انداز روشنی پیش روی روابط دو کشور وجود دارد.
رییس مجلس سنای فرانسه با تجلیل از نقش موثر رییس جمهوری کشورمان در دستیابی به توافق هسته‌ای تصریح کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها، فضای بسیار مناسبی برای توسعه روابط تهران – پاریس در بخش‌های گوناگون ایجاد شده و فرانسه مصمم است از شرایط کنونی به نحو شایسته‌ای در راستای منافع دو ملت استفاده کند.
ژرار لارشه اضافه کرد: پایان تحریم‌ها، موقعیت مناسبی برای بهبود سریع روابط دو کشور است و ما به توافقات این سفر کاملا خوشبین بوده و نسبت به آن متعهد هستیم.
رییس مجلس سنای فرانسه با تاکید بر ضرورت مشارکت همگانی برای مبارزه علیه تروریسم گفت: فرانسه به نقش‌آفرینی سازنده ایران در حل و فصل مسائل منطقه و مبارزه با تروریسم اعتماد دارد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.