گزارش غم‌انگیز نیویورک‌تایمز؛ خشکسالی ۷ ساله خیال رفتن از ایران ندارد

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز طی گزارشی از بحران آب در ایران نوشت.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز طی گزارشی نوشت: ایران با خشکسالی ۷ ساله مواجه است و هیچ نشانی از پایان آن دیده نمی‌شود. این بسیاری از کارشناسان را به این نتیجه رسانده که شاید وضعیت جدید به صورت دائمی در این کشور برقرار بماند. حتی بازگشت به سطح بارش‌های فعلی برای حل بحران سراسری آب کافی نیست، زیرا کشور ۷۰ درصد سفره‌های آب زیرزمینی خود را در طی ۵۰ سال گذشته مصرف کرده است.

ایران که همواره منطقه‌ای خشک محسوب می‌شده، با پدیده بیابان‌زایی مواجه است و دریاچه و رودخانه‌ها در حال خشک شدن هستند. بر اساس اعلام سازمان ملل، ایران ۴ مورد از ۱۰ شهر آلوده جهان را در خود جای داده و گرد و خاک و بیابان‌زایی از جمله عوامل اصلی این مسئله‌اند.

در زنجان، پل میربهاء‌الدین از بالای رودخانه‌ای عبور می‌کند که اکنون چیزی جز شن و سنگ از آن باقی نمانده است. در گمیشان، در ساحل دریای خزر، ماهی‌گیرانی که زمانی خانه‌های خود را در قطب‌های ماهیگیری بنا می‌کردند اکنون برای رسیدن به مناطق مناسب جهت صید باید مایل‌ها رانندگی کنند. در ارومیه، نزدیک مرز ترکیه، شهروندان از دولت می‌خواهند تا دریاچه در حال احتضار این شهر را احیا کند.

بیش از ۱۵ درصد حدود ۱۵۰ هزار جریب باغ پسته در استان کرمان در طی حدود یک دهه گذشته  از بین رفته است.

شبکه سراسری سدها، مشکل کمبود آب را در بسیاری مناطق بیشتر کرده و در عین حال به تحلیل رفتن سفره‌های آب زیرزمینی کمک کرده است. در اصفهان، زاینده‌رود خشک شده، زیرا مقامات ناگزیر شده‌اند آب آن را به شهر کویری یزد انتقال دهند.

در تهران، مسئولان آب شهر به زحمت توانستند تابستان امسال  را مدیریت کنند. یارانه آب و برق، مصرف بیشتر را در مناطق شهری تشویق می‌کند. عیسی کلانتری، وزیر سابق کشاورزی هشدار داده که بیش از نیمی از استان‌های ایران ممکن است در طی ۱۵ سال آینده به دلیل بی آبی غیرقابل سکونت شوند.

همچون کالیفرنیای خشکی زده، در ایران نیز کشاورزی حدود ۹۰ درصد مصرف آب را به خود اختصاص می‌دهد. روش‌های قدیمی آبیاری و دیگر اقدامات هدر دهنده آب، هر سال وضعیت را بدتر می‌کند.

مقنی‌ها می‌گویند چاه‌ها دیگر حتی در عمق بیش از ۶۰۰ فوتی هم به آب نمی‌رسد. وقتی هم به آب می‌رسند، آلوده به فلزات سنگین و آرسنیک است.

تغییر چشم‌انداز در استان کرمان کاملا مشهود است. در گذشته‌ای نه چندان دور، این منطقه کمربند سبزی بود که صدها مایل مربع امتداد داشت و از سفره‌های آب زیرزمینی برای تولید غلات و پسته استفاده می‌شد. اکنون آن مناطق سرسبز به بیابان گرم و بی آب و علف تبدیل شده است.

استان کرمان همچنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان به شمار می‌رود، اما روش‌های آبیاری در این منطقه عمدتا قدیمی هستند. سهیل شریف، یکی از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در منطقه می‌گوید، چند سال پیش وقتی وی با صرف ۶۰۰ هزار دلار سیستم آبیاری قطره‌ای را در باغ پسته ۹۰ جریبی خود نصب کرد، کشاورزان دیگر او را مسخره کردند. اما اکنون باغ وی سبز است، اما باغ بقیه خشک شده است.

وی دولت را به خاطر پایین نگه داشتن قیمت انرژی و آب سرزنش می‌کند و می‌گوید، ماهانه تنها ۲۷۰ دلار بابت مصرف برق پرداخت می‌کند، در حالی که ۲۰ کارگر دارد و از پمپ‌های قوی استفاده می‌کند. «این مسخره است… در حالی که ما آب برای مصرف نداریم، قیمتی که برای مصرف پرداخت می‌کنیم بسیار ناچیز است.»

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.