۹۷ درصد صرفه‌جویی آب در کشاورزی با مزرعه‌های عمودی

در بزرگترین شهر ایالت کنتاکی آمریکا مزرعه عمودی بزرگی ساخته شده که می توان آن را نوآوری منحصربفرد این عرصه از فناوری های نوین دانست.

ین تأسیسات فوق مدرن که FarmedHere نام دارد بخشی از تأسیسات عظیمی به وسعت ۹.۷ هکتار محسوب می شود که در توسعه صنایع غذایی آمریکا آن هم مبتنی بر کشاورزی مدرن راه اندازی شده است.
در این مزرعه عمودی که به زودی کار ساخت آن به طور کامل به پایان می رسد، انواع گیاهان سبز، سبزیجات و گیاهان دارویی مورد استفاده پرورش داده می شود.

این مزرعه منحصربفرد وسعتی درحدود ۵۵۰۰ مترمربع دارد که اگرچه از این حیث کوچکتر از مزرعه عمودی AeroFarms با وسعت ۶۴۰۰ مترمربع در نیوجرسی آمریکاست (این مزرعه، یکی از بزرگترین مزرعه عمودی جهان شناخته می شود) اما به واسطه فناوریهای به کار گرفته شده در توسعه آن مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. در این تأسیسات جدید از فناوری چراغهای LED برای کنترل شرایط زیست محیطی آن استفاده می شود. درحقیقت عملکرد این چراغها تأثیر چشمگیری در بهبود فرآیند رشد گیاهان مختلف دارد.

گفته می شود با بهره گیری از این نوآوری چرخه کشت و کار تا ۱۵ برابر کشاورزی سنتی افزایش می یابد و همچنین نباید از این واقعیت چشم پوشی کرد که تا ۹۷ درصد در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی می شود.
با استفاده از این مزرعه عمودی، محصولات کشاورزی تازه مورد نیاز ۱۸.۲ میلیون نفر تا شعاع حدود ۳۲۰ کیلومتری این منطقه تأمین می شود.
با توجه به اینکه پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰، جمعیت زمین به مرز ۹.۶ میلیارد نفر برسد، دانشمندان تلاش می کنند تا از شیوه های جایگزین و جدیدتری برای توسعه کشاورزی مدرن استفاده کنند، به ویژه در مناطق شهری و اطراف آن که محیطهای به مراتب کمتری برای کشت انواع محصولات کشاورزی وجود دارد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.