صادرات حدود ۹ تن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه در چند روز آینده

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: حدود ۹ تن اورانیوم غنی شده ایران در چند روز آینده به روسیه صادر می‌شود.

علی اکبر صالحی روز شنبه در حاشیه دومین رونمایی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان که در سالن اجلاس سران برگزار شد درمورد تبادل سوخت ایران افزود: تبادل سوخت به خوبی پیش رفته همچنان که پیش از این هم اعلام شد ما ۱۳۷ تن کیک زرد از کشور روسیه وارد کرده‌ایم و در چند روز آینده نیز حدود ۹ تن اورانیوم غنی‌شده ایران به روسیه صادر می‌شود.
وی درمورد بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی و روند اجرای برجام و اولویت‌های در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: کارها خوب پیش می‌رود و یک سری اقدامات موازی وجود دارد که ما باید انجام دهیم مانند برچیدن سانتریفیوژها که این کار طبق روالی که اندیشیده شده به جلو پیش می‌رود و ما باید به گونه‌ای سانتریفیوژها را برداریم که حداقل صدمات را ببیند.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: موضوع اراک است که باید مخزن مورد نظر را خارج کنیم؛ مقدمات کار فراهم شده ولی ما منتظر هستیم روز دوشنبه سند دیگری نیز در وین به امضا برسد که این سند نهایی خواهد بود و سند چهارمی است که ما در ارتباط با اراک خواهیم داشت.
صالحی ادامه داد: این سند ضمانت کافی برای این که ما مطمئن باشیم آن‌ها ملتزم به تعهدادت‌شان هستند، ایجاد می‌کند البته ما با ماه دسامبر که تعطیلات غربی‌ها است روبه رو شده‌ایم اما تمام تلاش خود را می‌کنیم که به رغم محدودیت‌ها در تعطیلات آن‌ها بتوانیم همه موارد طبق روال پیش برود و تا هفته سوم دی ماه شاهد رفع تحریم‌ها باشیم.
وی همچنین درمورد تولید رادیوداروها گفت: تعداد رادیوداروهایی که در کشور تولید می‌شود نسبتا مناسب است و در طول زمان به تعداد آن‌ها با توجه به همکاری که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داریم، اضافه می‌شود.

مراسم دومین رونمایی از دستاوردهای شرکت های دانش‌بنیان امروز با حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. در این مراسم از ۳۲ محصول دانش بنیان رونمایی شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.