شناسایی علل و عوامل وقوع حادثه منا در حال پیگیری است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دردیدار نمایندگان کمیته‌های مردمی پیگیری فاجعه منا تأکید کرد: شناسایی علل و عوامل وقوع فاجعه منا را با استفاده از مطالب شاهدان عینی و حقوقدانان ورزیده پیگیری خواهیم کرد.

به نقل از روابط عمومی سازمان حج حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی‌عسکر در دیدار نمایندگان کمیته‌های مردمی پیگیری فاجعه منا این مطلب را بیان کرد و افزود: تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با حضور نمایندگان کشورهایی که بیشترین آسیب را در فاجعه منا متحمل شدند در دستور کار بعثه و سازمان حج قرار دارد؛ علل و عوامل وقوع حادثه منا با استفاده از اظهارات شاهدان عینی و حقوقدانان ورزیده در حال پیگیری است.
وی ادامه داد: گزارش اظهارنظرهای حجاج سایر کشورها برای تهیه مستندات و ارائه در مجامع عمومی و بین المللی و پیگیری‌های حقوقی در حال جمع آوری است و تاکنون بیش از پنج هزار دقیقه مصاحبه از شاهدان این حادثه تهیه شده است.
قاضی‌عسکر همچنین از تشکیل کارگروهی از حقوقدانان به‌منظور بررسی علمی و حقوقی فاجعه منا خبر داد و افزود: نتایج جلسات این کارگروه  قرار است طی ۳ تا ۴ ماه آماده بهره برداری شود؛ ما علاوه بر وظیفه قانونی از نظر شرعی و عاطفی خود را مدیون حجاج می‌دانیم و تلاش داریم به جایی برسیم که حادثه منا هیچ لایه پنهانی نداشته باشد.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه کمیته‌های مردمی پیگیری فاجعه منا ، بعثه و سازمان حج مکمل یکدیگر هستند، گفت: طبق فرموده مقام معظم رهبری حادثه منا نباید به فراموشی سپرده شود و ما این مسیر را با کمک شما دنبال خواهیم کرد؛ مطالبات خانواده‌ها در حال پیگیری است و بدین منظور گفت‌وگوهای متعددی با دادستان کل کشور، معاون کنسولی وزارت امور خارجه و رئیس سازمان امور مالیاتی انجام شده است.
قاضی‌عسکر با اشاره به راه اندازی کانال مهاجران الی الله در نرم‌افزار تلگرام برای انعکاس اخبار مرتبط با فاجعه منا از خانواده‌ها خواست بیوگرافی و تصاویر جان‌باختگان خود را برای تهیه مجموعه‌ای مستند در اختیار بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت قراردهند تا به عنوان سندی ماندگار چاپ و نگهداری شود.
در این دیدار نمایندگان کمیته‌های مردمی استان‌های  فارس، بوشهر، کردستان، آذربایجان غربی ، مازندران و گیلان با طرح درخواست های خانواده‌های جان باختگان فاجعه منا ، اینگونه دیدارها را در تسکین آلام خانواده‌ها مفید و موثر ارزیابی کرده و افزودند : معتقدیم بعثه و سازمان حج در پیگیری فاجعه منا کوتاهی نکردند و آمادگی داریم در کنار شما برای زنده نگاه داشتن ابعاد مختلف این فاجعه همکاری کنیم.
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این دیدار انتقال تجربیات کمیته‌های مردمی پیگیری فاجعه منا در استان‌ها به یکدیگر را مفید ارزیابی و تأکید کرد: جلسات این کمیته ها با مدیران استانی سازمان حج و زیارت برای پیگیری و حل و فصل مسائل خانواده‌ها باید به‌طور منظم تشکیل شود و مواردی که در استان ها قابل حل نباشد، قطعا از طریق مرکز پیگیری خواهد شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.