وزیر امور خارجه اسبق آلمان: نظم جهانی آمریکایی در حال فروپاشی است/ اروپا در لبه پرتگاه

وزیر امور خارجه اسبق آلمان نظم جهانی آمریکایی را در قرن بیست و یکم و در سایه بحران های جدید در حال فروپاشی و اروپا را در چنین شرایطی در لبه پرتگاه سقوط ارزیابی کرد.

«یوشکا فیشر»، وزیر امور خارجه اسبق آلمان در مقاله‌ای در روزنامه "زوددویچه سایتونگ" با عنوان خودکشی اروپا امری واقع بینانه است نوشت: نظم جهانی قدیمی تضمین شده توسط آمریکا در حال فروپاشی است. این همچنین برای اروپا یک خطر است. ناسیونالیسم جدید با توجه به شمار بالای پناهندگان می تواند این اتحادیه را در پرتگاه سقوط قرار دهد.

نویسنده در ادامه به بحران های زیاد دراوایل سال ۲۰۱۶ اشاره کرده  و نوشت: سال ۲۰۱۶ شروع دراماتیکی داشت. یک زلزله مالی در چین که بورس های دنیا را بی ثبات کرد، ترکیدن حباب ها در کشورهای عضو بریک، سقوط قیمت نفت که بسیاری از کشورهای تولید کننده نفت در سراسر دنیا را در بحرانی عمیق فرو برده و نه تنها خاورمیانه بلکه کشورها در آفریقا، جنوب آسیا و آمریکای لاتین را از نظر سیاسی ناپایدار کرد.
آزمایش های بمب های اتمی و هیدروژنی جدید در کره شمالی و بالاخره بی ثباتی های داخلی روزافزون در اروپا از طریق یک ناسیونالیسم جدید در بحران پناهندگان که هر دو پروژه اتحادیه اروپا را به صورت حاد در معرض خطر قرار دادند.
فیشر در ادامه همچنین به بحران اوکراین و تهدید از طرف تروریسم داعش اشاره کرده و در ادامه نوشت: قرن بیستم به نظر می رسد برای همیشه تمام شده است ، اما در مراحل ابتدایی قرن بیست و یکم مشخص نیست که چه چیزی در این قرن انتظار می رود. مطمئنا جهانی شدن، دیجیتالی شدن و تغییرات آب و هوایی کلمات مناسب برای چالش های کاملا بزرگ اوایل قرن بیست و یکم است. اما اینکه در درون کدام ساختار قدرتی و کدام نظم منطقه ای و جهانی این مسائل جدید باید مورد مذاکره قرار گرفته و موارد اختلاف حل شود هنوز تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است.

فیشر در بخش دیگری از مقاله خود در این روزنامه آلمانی نوشت: نظم قدیمی لیبرال غرب از سال ۱۹۴۵ روی هژمونی جهانی ایالات متحده آمریکا تاسیس شد که تنها قدرت جهانی واقعی که نه تنها در زمینه اقتصادی، مالی  نظامی بلکه در سایر زمینه ها از قبیل فرهنگ، زبان، رسانه های جمعی، هنر و مد  قدرت برتر بود. جهانی که ما امروز می شناسیم روی صلح آمریکایی بنا شده است که امروزه کاملا دچار انحطاط و فروپاشی شده است.
وی در ادامه با اشاره به هرج و مرج و کشمکش ها در شبه جزیره کره و خاورمیانه تاکید کرد که ایالات متحده دیگر نمی تواند و نمی خواهد نقش پلیس جهانی که نظم مورد نیاز را تضمین می کند ایفا کند و برای آن عملیات لازم را انجام دهد حتی در صورتی که در قرن ۲۱ همچنان قدرت غالب در دنیا باقی بماند.
هزینه های لازم برای حفظ این نظم جهانی حتی این قدرت جهانی( آمریکا) را پایمال کرده و روی دوش هایش سنگینی می کند.
تقریبا همه خواهان این هستند که در قرن بیست و یکم با روند در حال پیشرفت جهانی شدن یک نظم جدید جهانی تشکیل شود؛ اما اساس قدرت سیاسی آن هنوز پیش بینی نشده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.