در اولین مورد از سلسله رای گیری‌های ایالتی: تد کروز برنده رقابت جمهوری‌ خواهان

در اولین مورد از سلسله رای گیری‌های ایالتی برای تعیین نامزد هر حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در آیووا برگزار شد، سناتور تد کروز در میان جمهوری خواهان برنده شده است. در مقابل علیرغم شمارش ۹۳ درصد آرای دموکراتها، برنده این حزب به علت رقابت تنگاتنگ کلینتون و سندرز هنوز مشخص نیست.

شمارش آرا نشان می‌دهد سناتور تد کروز با کسب ۲۷.۷ درصد آرا برنده رقابت جمهوری خواهان شده است. دونالد ترامپ با ۲۴.۳ درصد آرا دوم و سناتور مارکو ربیو با ۲۳.۱ درصد سوم شد. در رقابتهای مقدماتی حزب دموکرات فاصله هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق و سناتور برنی سندرز بسیار اندک است. با شمارش تقریبا ۹۳ درصد آرای دموکرات‌ها، کلینتون با اختلاف کمتر از یک درصد پیش است.
دیگر نامزد دموکرات‌ها مارتین اومالی، فرماندار سابق مریلند کسر بسیار کوچکی از آرا را به دست آورد و او اکنون مبارزات خود را معلق کرده است. در میان جمهوری خواهان هم مایک هاکبی پایان مبارزاتش را اعلام کرد.

به گزارش بی.بی.سی نظرسنجی‌ها پیش از شروع رای گیری نشان می داد که دونالد ترامپ به فاصله کمی از سناتور تد کروز پیش است اما هر دو فاصله زیادی از بقیه جمهوری خواهان داشتند. با این حال این پیش بینی غلط در آمد و به علاوه عملکرد سناتور روبیو هم خیلی بهتر از پیش بینی‌ها بود. برندگان رقابت‌های مرحله مقدماتی که تا چند ماه دیگر ادامه خواهد داشت، در ماه نوامبر به مصاف هم خواهند رفت تا رئیس جمهور بعدی آمریکا مشخص شود.
میزان مشارکت جمهوری خواهان در انتخابات آیووا کم سابقه توصیف می‌شود. رای گیری آیووا در ساعت هفت بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی (۰۱:۰۰ صبح سه شنبه به وقت گرینویچ) شروع شد و مبارزات تا آخرین لحظه ادامه داشت. انتخابات آیووا کلیدی فرض می‌شود چون پیروزی در آن می‌تواند سکوی پرش بلندی برای برندگان شود.

در سیستم انتخاباتی غیرمعمول آیووا اعضای حزب در خانه‌های خصوصی، مدارس و ساختمان‌های دولتی جمع می‌شوند و رای گیری می‌کنند. انتظار می‌رود نتایج ظرف چند ساعت روشن شود. خبرنگاران می گویند که در انتخابات گذشته شمار قابل توجهی از مردم آیووا فقط در روز آخر به تصمیم رسیدند. جورج دبلیو بوش، ۱۶ سال قبل، آخرین جمهوری خواهی بود که پس از پیروزی در آیووا به ریاست جمهوری هم رسید. پس از آیووا ۴۹ ایالت دیگر در مرحله مقدماتی برای تعیین نامزد هر حزب رای خواهند داد اما همه آنها نقش مهمی نخواهند داشت. نامزد هر حزب در تابستان مشخص خواهد شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.