تعجب کارگردان فرانسوی از تماشاگر ایرانی

کارگردان فرانسوی نمایش «هیولاها» ابراز امیدواری کرد که برای اجرای ادامه نمایش خود و نیز شرکت در جشنواره‌ی تئاتر کودک بتواند بار دیگر به ایران سفر کند.

«لارنت فرونیه» در سی‌و‌چهارمین جشنواره تئاتر فجر برای اولین بار به ایران آمد و نمایشی با نام «هیولاها» را که طراحی وکارگردانی آن را برعهده داشت برای کودکان به صحنه برد؛ هرچند تقریبا تمام تماشاگران نمایش او را بزرگسالانی در برمی‌گرفتند که اتفاقا از «هیولاها» لذت بردند.
این کارگردان که در «هیولاها»ی بی‌کلام تنها بازیگر نمایش هم بود،‌ این اثر را در ادامه کارهایی که با درونمایه ترس در کمپانی تئاتری خود به همراه دو کارگردان دیگر اجرا می‌کنند تدارک دیده و در راستای تکمیل برنامه‌ریزی و اهداف کمپانی، «هیولاها» را برای کودکان به صحنه می‌برند.
فرونیه ابتدا با اشاره به اینکه از ایران فقط یک موسیقی در شهر پاریس شنیده و این تنها چیزی است که از فرهنگ و هنر کشور ما می‌دانسته است، گفت: وقتی به تهران آمدم شرایط را کاملا متفاوت از چیزی که تصور می‌کردم دیدم، چون با وجود اینکه شناختی نداشتم ولی به طور مداوم ،می‌شنیدم که اینجا (ایران) محیطی بسته است. در حال حاضر هم شناختم از ایران مثل یک کودک در حال رشد است که افزایش پیدا می‌کند.
او گفت: خوشحالم که اتفاقات خوبی بین ایران و فرانسه در حال رخ دادن است و با برداشتن تحریم‌ها شرایط بهتری ایجاد شده است، چون پیش از این آمدن به ایران و کار با ایرانیان کمی برایم عجیب بود، اما الان با تغییر شرایط سیاسی اوضاع تغییر کرده است و با سفر به ایران امکان کشف آن را پیدا کرده‌ام.

این کارگردان که پیش از این نمایش «هیولاها» را در چند کشور دیگر هم اجرا کرده است، درباره چگونگی حضور در جشنواره تئاتر فجر توضیح داد: بعد از آنکه از سوی جشنواره فجر به حضور در ایران دعوت شدم بررسی‌هایی را انجام دادم و متوجه شدم جشنواره تئاتر فجر‌، جشنواره‌ای سازمان‌دهی شده و منسجم است به همین دلیل دعوت را پذیرفتم.
او افزود: اگرچه این نمایش در کشورهای دیگری هم اجرا شده بود اما بازخوردی که در ایران گرفتم بسیار متفاوت بود چون این نمایش مخصوص کودکان است و در اینجا برای اولین بار دیدم که تمام تماشاگران حاضر در سالن بزرگسال بودند. البته بیشتر ترجیح می‌دهم در چنین اجراهایی هم مخاطب کودک به تماشای کار بنشیند و هم بزرگسال، چرا که مثلا در کشوری مثل فرانسه وقتی بزرگسالان نمایش را می‌بینند، علاوه بر اینکه دوران کودکی خود را به یاد می‌آورند به آن‌ها این پیام انتقال داده می‌شود که برای همراهی با کودکان‌تان کنار شما هستیم.

فرونیه ادامه داد: انچه در حُسن اجرای نمایش «هیولاها» در تالار هنر برایم غیرقابل تجسم بود به صحنه‌ای مربوط می‌شد که تمام تماشاگران ایرانی خندیدند، اما دلیل آن را متوجه نشدم چون آن صحنه که همراه با آوازخوانی بازیگر و حرکات سر و گردن او بود، در فرانسه اصلا یک صحنه خنده‌آور محسوب نمی‌شود.
وی در پاسخ به اینکه اگر برای نمایش کودکان یا در همین نمایش «هیولاها» یک کودک بازی می‌کرد تاثیرگذاری بیشتری نداشت؟ گفت: اگر یک بچه بازی می‌کرد شاید زیبا به نظر می‌رسید، اما نتیجه کار آنچنان قوی نمی‌شد. ضمن اینکه این نمایش که در ایران اجرا شد اولین مرحله از تئاتر کودکی است که در کمپانی خود تدارک دیده‌ایم و این کار دو مرحله دیگر هم خواهد داشت که در نمایش دوم، کودک کمی بزرگتر شده و در تلاش است تا دنیای بیرون از در و دیوار یک اتاق را کشف کند.
او با اشاره به اینکه در فرانسه جشنواره‌های تئاتر زیادی برگزار می‌شود و وزیر فرهنگ این کشور هم تاکید زیادی بر توجه به تئاتر کودک دارد، بیان کرد: امیدوارم ادامه این پروژه‌ی تئاتر را در ایران بتوانیم اجرا کنیم و سال آینده هم بتوانم در جشنواره تئاتر کودک ایران شرکت کنم. البته در حال برنامه‌ریزی هستم تا شاید در بهار، برای اجرای یک نمایش یا اجرای یک ورک‌شاپ مجزا به ایران بیایم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.