وضعیت دریافت طلب های نفتی ایران از شرکت های انگلیسی

هر چند شرکت انگلیسی- هلندی شل قرار است بدهی نفتی ۲.۸ میلیارد دلاری خود را پس از آماده شدن شرایط بانکی پرداخت کند، اما چگونگی دریافت مطالبات از شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم هنوز نامشخص است.

پیش از این اعلام شده بود که شرکت انگلیسی- هلندی شل یک روز پس از لغو تحریم ها، بدهی ۲.۸ میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت می کند، اما با وجود لغو تحریم ها در هفته های اخیر، این بدهی تسویه نشد.
تاخیر این شرکت در پرداخت بدهی خود، ابهامات و سوالاتی درباره سرنوشت این بدهی را مطرح کرد؛ در نهایت مشخص شد، اعلام این تاریخ به دلیل بی اطلاعی از سازوکار لغو تحریم ها و آماده نبودن نظام بانکی بوده است.
در واکنش به ابهامات مطرح شده درباره چگونگی پرداخت این بدهی، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرده است که پس از تسهیل شدن شرایط بانکی، این بدهی پرداخت می شود.
بر این اساس، وزارت نفت به نقل از امیرحسین زمانی نیا گزارش داده است که مقدمات بانکی پرداخت بدهی شل در حال انجام است و آنها بزودی این بدهی را پرداخت می کنند.
وی با بیان اینکه در این زمینه مذاکراتی میان شل، بانک مرکزی و وزارت نفت انجام شده است، افزود: این شرکت اعلام آمادگی کرد که در نخستین فرصت و پس از تسهیل شرایط بانکی ایران این بدهی را پرداخت کند.
بانک ملت ایران چندی پیش اعلام کرده بود که با اجرایی شدن برجام(۲۷ دیماه)، این بانک نسبت به افتتاح حساب نزد بانک های اروپایی و معرفی به شرکت ملی نفت ایران برای دریافت مطالبات نفتی از شرکت شل اقدام کرده است.
افزون بر شرکت شل، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم (B.P) نیز به ایران بدهکار است، اما هنوز سازوکار دریافت مطالبات ایران از این شرکت اعلام نشده است.
شرکت ملی نفت ایران با این شرکت در میدان گازی «رهوم» در دریای شمال (شمال اسکاتلند) شریک است، اما به دلیل تحریم، درآمدهای ایران از این میدان بلوکه شده بود.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.