نگرانی اقتصاد ترکیه از ایرانِ پساتحریم

لغو تحریم های ایران دارای نکات مثبت و منفی برای اقتصاد ترکیه است و فعالان اقتصادی ترکیه با بیم و امید به ایرانِ پسا تحریم می نگرند.

لغو تحریم های ایران نکات مثبت و منفی ای برای اقتصاد ترکیه دارد و در کنار فراهم کردن دسترسی بنگاه های اقتصادی ترکیه به بازار پرسود ایران، می تواند در زمینه جذب سرمایه گذاری و صادرات ایران را به رقیبی جدی برای ترکیه تبدیل نماید.
تولیدات اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۴ به ۸۰۰ میلیارد دلار رسید، در حالی که ارزش تولیدات اقتصادی ایران ۴۲۵ میلیارد دلار بود.
اما مسئولان بنگاه های اقتصادی ترکیه معتقدند، ایران با جمعیتی تقریبا به اندازه جمعیت ترکیه، می تواند به لطف انگیزه هایی که دولت این کشور ایجاد می کند و همچنین نیروی کار آموزش دیده و البته ذخایر نفتی عظیم این شکاف را پر کند.
آلپر کانچا، تاجر ترک که شرکت وی کانچا دومه چلیک ۲۰ سال است قطعات موتور خودرو برای خودروسازان ایرانی تولید می کند گفت: «ایران دارای اقتصادی با پتانسیل های زیادی است…حمایت فوق العاده ای از سوی دولت ایران برای توسعه صنایع داخلی دیده می شود.»
صنعت خودروسازی ترکیه که سال گذشته ۲۲ میلیارد دلار صادرات داشت، در کوتاه مدت می تواند به لطف برخورداری از تکنیک های پیشرفته تولید از گشایش در بازار ایران منتفع شود.
به گفته مهمت دوداروغلو، رئیس اتحادیه قطعه سازان ترکیه: «اما انگیزه های احتمالی تهران برای (توسعه) صنعت خودروسازی و همچنین هزینه های پایین تر می تواند ایران را به رقیبی جدید (برای ترکیه) تبدیل نماید.»
نامیک اکینچی، رئیس اتحادیه صادر کنندگان فولاد ترکیه نیز گفت: «صنایع فولاد هر دو کشور تقریبا تولیدات یکسانی دارند. ایرانی ها پتانسیل صادرات بخشی از تولیدات خود را دارند و ممکن است با صنعت فولاد ترکیه رقابت کنند.» صنعت فولاد، سال گذشته ۷ درصد کل صادرات ترکیه را به خود اختصاص داد.
صادر کنندگان فولاد ترکیه نیز از ظهور مجدد ایران نگران اند.
یک مقام ارشد یک شرکت مهم تولید کننده سیمان در ترکیه گفت: «ما انرژی مورد نیازمان را با بالاترین قیمت تامین می کنیم، در حالی که انرژی در ایران ارزان است. رقابت سختی در پیش داریم.»

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.