از تعویق جلسه تعیین هزینه معیشت تا حذف یارانه ۱۵میلیون ثروتمند

درخواست کارگران از نوبخت، پیشنهاد حذف یارانه ۱۵میلیون ثروتمند و تعویق یک‌هفته‌ای جلسه تعیین هزینه سبد معیشت کارگران به درخواست کارفرمایان مهمترین اخبار این هفته تعاون و اشتغال بود.

تعاون واشتغال در هفته ای که گذشت با اخبار متعددی همراه بود. شاید یکی از خبرسازترین اخبار این هفته خبر جدید ربیعی درباره حذف ۱۵ میلیون نفر از دریافت یارانه بود که با حاشیه هایی هم همراه شد.
اینکه جزئیات این طرح مشخص نبود و نه تنها وزارت کار بلکه مجلسی‌ها هم پیشنهاد این طرح را بر گردن نمی گرفتند باعث رسانه ای تر شدن این طرح شده بود. در حالی که مجلس مدعی این بود که این طرح از سوی وزارت کار پیشنهاد شده اما روز گذشته احمد میدری، معاون رفاه وزارت کار در واکنش به برخی خبرها مبنی بر پیشنهاد وزارت رفاه برای حذف ۱۵ میلیون نفر از یارانه‌بگیران، گفت: این پیشنهاد توسط کارشناسانی از کمیته امداد و نهادهای مرتبط با حمایت‌های اجتماعی در کمیسیون‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.
وی با اشاره به اینکه وزارت رفاه پیشنهادی برای حذف بیشتر افراد یارانه‌بگیر ارائه نکرده است، گفت: این پیشنهاد توسط کارشناسان و نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شده و باید به قانون تبدیل شود تا بتوان درباره آن بحث کرد.
میدری در پاسخ به این سوال که آیا امکان حذف ۱۵ میلیون نفر از یارانه‌بگیران را دارید یا خیر، گفت: امکان حذف ۸۰ میلیون نفر هم وجود دارد اما باید دید نمایندگان مجلس چه تصمیمی در این‌باره خواهند گرفت و شاید بودجه‌ای برای پرداخت یارانه توسط مجلس در نظر گرفته نشود.
* دستمزد و عیدی کارگران
از دیگر اخبار مهم این هفته تعاون و اشتغال مهلت یک هفته ای نمایندگان کارگران برای مشخص کردن هزینه میزان معیشت کارگران بود. تا پیش از این قرار بود در هفته ای که گذشت شرکای اجتماعی طی جلسه ای به عنوان کمیته تخصصی مزد میزان معیشت خانوار کارگری را مشخص کنند، این در حالی بود که نمایندگان کارگران تقاضای مهلت یک هفته ای برای بررسی بیشتر را مطرح کردند و جلسه به روزهای بعدی موکول شد.
اما باز هم دربهمن ماه عیدی کارگران سوژه رسانه ها شد. کارگران ساعتی و پاره وقت از جمله کارگرانی هستند که شاید بیشتر از سایر کارگران در دریافت عیدی و مزایا به آنها اجحاف شود. حمید حاج اسماعیلی، فعال بازار کار در بیان جزئیات نحوه محاسبه عیدی کارگران پاره وقت و ساعتی در پایان سال گفت:مطابق ماده ۳۹قانون کار، مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت یا کمتر از ساعات قانونی کار کرده‌اند، به نسبت ساعات کار محاسبه و پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد:کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به‌نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، به‌عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هریک از کارکنان نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.
دیگر خبر مهم این حوزه درخواست کارگران از آقای نوبخت بود. رامرز توفیقی، رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران درباره دستمزد کارگران بیان کرد:حال که صحبت از افزایش دستمزد کارمندان تا مرز یک میلیون و ۵۰ هزار تومان در عرصه شاغلین و بازنشستگان به میان آمده است، بسیار به جا است که دولت در عرصه کارگری به عنوان بزرگترین کارفرما این سیاست را اجرایی کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.