هشدار رئیس بزرگترین بانک کویت نسبت به وضع نامناسب بودجه کشورهای عربی خلیج فارس

یک کارشناس ارشد اقتصادی و رئیس بزرگترین بانک کویت از رویه کند صادرات غیر نفتی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و فشاری که بر بودجه و شرایط اقتصادی نامناسب آنها اعمال شده است ، خبر داد.

 عصام الصقر رئیس بانک «الوطنی» کویت طی سخنانی در همایش امور مالی کویت با اشاره به کندی رشد اقتصاد در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس گفت: به دلیل کاهش درآمدهای نفتی بودجه کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس شرایط خوبی ندارد.
وی تصریح کرد: میانگین رشد اقتصادی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از شش درصد در سال ۲۰۱۵، به دو درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است و کویت به دلیل ذخایر ارزی کلان که به عنوان یک پشتوانه تلقی می شود توانست ثبات خود را حفظ نماید.
این کارشناس اقتصادی همچنین از روند رو به افول اجرای پروژه های عمرانی و اقتصادی در کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به دلیل کمبود منابع مالی خبر داد و گفت : تعدادی از این پروژه ها به طور کامل لغو و تعدادی دیگر به تعویق افتاده است .
بر این اساس جدیدترین داده های آماری از شرایط اقتصادی کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس حاکیست مشکلات ناشی از کسری بودجه و کمبود منابع مالی همچنان در سال ۲۰۱۷ ادامه می یابد.
دانشگاه کلمبیا آمریکا در گزارشی تحقیقاتی در این زمینه اعلام کرد: کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در ماههای گذشته مشکلات فراوانی را پیش روی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس قرار داده و بازار کار در این کشورها تحت فشار شدیدی قرار گرفته است و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت .
بر اساس این گزارش، بخش اعظم درآمدزایی اعضای شورای همکاری خلیج فارس به غیر از امارات متحده عربی بر محوریت نفت تکیه دارد و روند چالش برانگیز کمبود منابع مالی همچنان اعضای این شورا را تحت فشار قرار خواهد داد .
همزمان موسسه ضمانت سرمایه گذاری عربی با انتشار گزارشی در پایگاه رسمی خود به ادامه روند کسری بودجه کشورهای عربی در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد و اعلام کرد: کشورهای عربی کسری بودجه ۲۰۰ میلیارد دلاری را پشت سر گذاشته اند و میانگین درآمد سرانه برای هر یک از شهروندان به هفت هزار و ۷۵۰ دلار رسیده است .

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.