شمخانی: دلیلی برای بسته نشدن مسائل گذشته برنامه صلح آمیز هسته ای ایران وجود ندارد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: با انتشار گزارش آژانس هیچ دلیل حقوقی، فنی و قانونی برای بسته نشدن مسایل گذشته مربوط به برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

علی شمخانی افزود: اگرچه این گزارش در پاره ای موارد ناقص، غیر قابل قبول و مردود است، لیکن بندهایی از آن ضمن تایید عدم انحراف در برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی به صورت صریح نشان دهنده باطل بودن ادعاها و اتهاماتی است که طی 11 سال گذشته از سوی برخی کشورها در این زمینه مطرح می شد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، اعتراف آژانس به حقانیت جمهوری اسلامی را دیرهنگام و فاصله گرفتن از رویکرد سیاسی عنوان کرد و اظهار داشت: با انتشار این گزارش، هیچ دلیل حقوقی، فنی و قانونی برای بسته نشدن مسایل گذشته مربوط به برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

شمخانی همچنین با اشاره به رشد نگران کننده تهدیدات تروریستی در جهان گفت: این مسئله ضرورت توجه به ریشه های شکل گیری و توسعه این پدیده شوم و همکاری صادقانه جامعه بین الملل برای مقابله با تروریسم را اجتناب ناپذیر کرده است.

وی با ابراز تاثر از شهادت شمار زیادی از شهروندان لبنان در عملیات های تروریستی خاطر نشان کرد: تا زمانی که حمایت مالی سازمان یافته از گروه های تکفیری پایان نیابد و مرزها برای ارسال سلاح برای آنها باز باشد، همچنان غیرنظامیان قربانی خواهند شد.

**ایجاد مانع برای آزادی بیان با ادعای کشورهای مدعی حقوق بشر تناقض دارد
دریابان شمخانی نقش ارتش و نیروهای حزب الله لبنان را در تامین امنیت برای لبنان به ویژه در برابر تهدید اصلی منطقه که رژیم صهیونیستی است، ممتاز دانست و تاکید کرد: رویکرد صحیح مقاومت لبنان در مقابله با جریان های تکفیری در خاک سوریه موجب کاهش زمینه های نفوذ و عملیات جریان های افراطی در لبنان شده و امیدواریم ادامه این روند باعث امنیت آفرینی بیشتر برای لبنان شود.

شمخانی افزود: امروز درستی و حقانیت محور مقاومت که از ابتدا مقابل این فتنه ایستاد و ماهیت خبیث گروه های تروریستی را که به اسم مقابله با دولت سوریه در حال قتل عام مردم بودند، افشا کرد، بیش از پیش آشکار شده است. 

وی با محکوم کردن قطع شبکه های ماهواره ای المنار و المیادین لبنان را که اقدام به افشای ماهیت تروریسم و ترسیم حقایق می کرد، گفت: ایجاد مانع برای آزادی بیان در تناقض با ادعاهای کشورهای مدعی حقوق بشر است.

**فردی مناسب منافع ملی لبنان و جبهه مقاومت برای ریاست جمهوری لبنان انتخاب شود
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه خلأ سیاسی در لبنان وضعیت شکننده ای را پیش روی این کشور قرار داده است،ابراز امیدواری کرد:با وحدت و درایت سران گروه های سیاسی فردی مناسب که منافع ملی لبنان و جبهه مقاومت را تامین کند برای عبور از این بحران انتخاب شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی میان دو کشور را با توجه به فراهم بودن زمینه ها و ظرفیت های گسترده موجود خواستار شد.
علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان نیز در این دیدار با اشاره به فرصت های همکاری اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران شریک راهبردی ماست و ما علاقه مند به گسترش سطح روابط هستیم.

وی افزود: قطع مسیرهای حمایت مالی از گروه های تروریستی برای مقابله با آنان ضروری است و این مسئله با همکاری میان همه کشورها امکان پذیر است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.