روحانی: باید «برجام ۲» را برای توسعه کشور آغاز کنیم/ لزوم نوسازی ناوگان حمل و نقل برای جبران سال‌های تحریم

رییس جمهور هماهنگی قوا و نهادها را برای سرعت بخشیدن به روند توسعه کشور ضروری دانست و تاکید کرد: باید «برجام ۲» را برای توسعه کشور آغاز کنیم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی برقی شدن راه آهن تهران- مشهد و بهره‌برداری از چندین پروژه‌ ریلی، عمرانی، صنعتی و بهداشتی در استان خراسان رضوی، ابراز امیدواری کرد تا اربعین آینده، مشهد و کربلا از طریق راه آهن متصل شوند.
روحانی، توسعه ریلی را یکی از اهداف مهم دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: توسعه خطوط ریلی، محیط زیست سالم، آرامش روحی و روانی، نقل و انتقال ارزان، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و لذت سفری با مسیر و زمان کوتاه برای مردم عزیز ایران به ارمغان خواهد آورد.
رییس‌ جمهور با اشاره به آغاز عملیات اجرایی قطار سریع‌السیر تهران – قم – اصفهان و همچنین قطار سریع‌السیر مشهد – تهران تأکید کرد: باید همه قطارهای کشور را به بنادر اصلی و مرزهای کشور برای افزایش ارتباطات با همسایگان متصل کنیم.
روحانی ادامه داد: خط راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در آینده به کشورهای آذربایجان و عراق متصل خواهد شد و با اتصال راه‌آهن کشور به شهر بصره در عراق، امیدوارم مردم عزیز و زائران اباعبدالله الحسین (ع) در اربعین سال آینده با قطار به زیارت مرقد مطهر امام سوم شیعیان شرفیاب شوند.
رییس‌ جمهور همچنین پروژه اتصال راه‌آهن مشهد به تهران با قطار سریع‌السیر را به لحاظ این که پایتخت معنوی به پایتخت سیاسی کشور متصل می‌شود، حائز اهمیت دانست.
روحانی با اشاره به اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: امروز کشورهای مختلف، بخش خصوصی و ایرانیان خارج از کشور متقاضی فعالیت در کشور هستند و کشور در مسیر آبادانی بیشتر قرار گرفته است.
رییس‌ جمهور با بیان این که فضای کشور برای حرکتی سریع به سمت توسعه و اشتغال‌زایی جوانان فراهم شده است، گفت: شرط آن وحدت، همدلی، همزبانی، جهاد، فداکاری، حضور در صحنه و اتحاد همه قوا خواهد بود.
 روحانی با اشاره به تلاش‌های گسترده‌ دولت برای توسعه ناوگان هوایی و سفرهای بهتر و مطمئن‌تر زیارتی و ضروری، اظهار داشت: قرارداد خرید هواپیماهای جدید مسافربری، تحولی بزرگ در ناوگان هوایی کشور خواهد بود و در زمینه توسعه ریلی و جاده‌ای نیز دولت اقدامات مناسبی اتخاذ خواهد کرد. باید با نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور سال‌های تحریم را جبران کنیم.
رییس‌ جمهور در ابتدای سخنان خود نیز با تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر به ملت و مردم خراسان رضوی به ویژه شهر مقدس مشهد گفت: مشهد یکی از مراکز اصلی حرکت و طوفان انقلاب در سال ۵۶ و ۵۷ بود و مقام معظم رهبری، آیت‌الله واعظ طبسی و شهید هاشمی‌نژاد از ارکان آغاز و هدایت انقلاب در مشهد بودند. و بانوان مشهدی نیز در نهضت اسلامی حضوری فعال و پررنگ داشتند.
رییس‌ جمهور تصریح کرد: ‌مردم ایران کماکان بعد از ۳۷ سال مسیر انقلاب و راه امام را به خوبی حفظ کرده‌اند و با بیعت با خلف صالح بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی همان راه را ادامه می‌دهند.
دکتر روحانی با اشاره به تقارن دهه فجر و پیروزی‌های ملت غیور ایران در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی و فرجام برجام یک، تاکید کرد: باید «برجام ۲» را برای توسعه کشور آغاز کنیم.
رییس‌ جمهور خاطرنشان کرد: باید از امروز به دنبال این باشیم که تا از فرصت برجام برای توسعه کشور استفاده کنیم.
روحانی در ادامه با بیان این که مجلس خبرگان رهبری مهم‌ترین نهاد حکومتی بوده و مجلس شورای اسلامی نیز از لحاظ قانون‌گذاری و ایفای نقش در توسعه، اخلاق، مادیات و معنویت کشور حائز اهمیت است، اظهار داشت: هر چه نمایندگان عالم‌تر، با تجربه‌تر و کاردان‌تر، در کنار دولت و قوه قضاییه و تحت رهبری‌های مقام معظم رهبری باشند، به نفع ملت ایران خواهد بود.
رییس‌ جمهور با اشاره به استعدادهای فراوان داخلی برای توسعه و پیشرفت کشور گفت: هر چه هماهنگی بین دستگاه‌های کشور و نیروهای مسلح افزایش یابد، سرعت رسیدن به اهداف نیز  بیشتر خواهد شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.