کره‌شمالی آماده پنجمین آزمایش اتمی خود است

کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام پنجمین آزمایش اتمی خود است و اخبار مربوط به این مساله چندین ساعت پس از آن توسط خبرگزاری یونهاپ منتشر شد که پیونگ یانگ مدعی شد به صورت موفقیت آمیز ماهواره شناسایی خود را در مدار زمین قرار داده است.

به نقل از خبرگزاری راشاتودی، پیشتر خبرگزاری یونهاپ گزارش داده بود که ارتش کره جنوبی اجزای مشکوکی را از راکت کره شمالی پیدا کرده است. این اجزای مشکوک به نظر بخشی از دماغه موشکی بوده که در جزیره ججو در جنوب شرق کره جنوبی و توسط یکی از ناوهای نیروی دریایی ارتش این کشور یافت شده است.

خبرگزاری یونهاپ به نقل از یکی از قانونگذاران دولتی سئول اعلام کرد: کره شمالی تکنولوژی برای پرتاب موشک‌های بالستیک قاره پیما را در اختیار دارد.
این قانونگذار پس از نشست کوتاه غیرعلنی که توسط سرویس امنیت ملی این کشور برگزار شد اعلام کرد این ماهواره متعلق به کره شمالی به نظر ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارد و دو برابر سنگین‌تر از ماهواره‌ای است که در ۲۰۱۲ پرتاب شد.

ماهواره متعلق به کره شمالی یک راکت حمل کننده است که از مرکز فضایی سوهایی در منطقه چولسان در کره شمالی پرتاب شد.
خبرگزاری اینترفاکس روسیه نیز گزارش داد سفارت کره شمالی در مسکو اعلام کرده پیونگ یانگ به دنبال تداوم پرتاب راکت‌هایی است که می‌توانند ماهواره‌هایی را در مدار قرار دهند. این پرتاب نگرانی‌های بین‌المللی را در بر داشته است چرا که کشورهای غربی و همسایه کره شمالی احتمال می‌دهند این یک تست بالقوه برای پرتاب موشک‌های دور برد از سوی این کشور است.

در همین حال پارک گئون های، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز گفت: کره شمالی اقدامی غیر قابل قبول به واسطه انجام این آزمایش انجام داده است و شورای امنیت سازمان ملل باید سریعا به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این کشور بپردازد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.