مرغ ارگانیک نداریم

مدیر کل دفتر نظارت و بهداشت عمومی مواد غذایی سازمان دامپزشکی با اعلام اینکه مجوزی برای تولید مرغ ارگانیک در کشور صادر نمی‌شود گفت: اگر موردی از تولید مرغ ارگانیک در کشور مطرح شود خلط مبحث است.

عباس عباسی مدیر کل دفتر نظارت و بهداشت عمومی مواد غذایی سازمان دامپزشکی عصر امروز در نشست خبری سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه آیا مرغ ارگانیک در کشور تولید می‌شود یا خیر گفت: مرغ ارگانیک با مرغ بدون آنتی‌بیوتیک  دو مقوله متفاوت و جدا از هم است.
وی افزود: در کشور ما مرغ ارگانیک تولید نمی‌شود زیرا ما مجوزی برای تولید مرغ ارگانیک نداده‌ایم اما باید توجه داشت که مرغ بدون آنتی‌بیوتیک در کشور تولید می‌شود و مجوز آن از سوی دامپزشکی صادر شده که دو موضوع متفاوت است.
مدیر کل دفتر نظارت و بهداشت عمومی مواد غذایی سازمان دامپزشکی افزود: مرغ سبز مرغی است که پرورش آن در سه مرحله تحت نظر دامپزشکی قرار می‌گیرد و در صورتی که در آن کوچکترین اثری از آنتی‌بیوتیک مشاهده شود دیگر به عنوان مرغ بدون آنتی‌بیوتیک شناخته نمی‌شود و در تولید آن از آنتی‌بیوتیک استفاده نمی‌شود.
عباسی خطاب به مصرف کنندگان گفت: مردم توجه داشته باشند که اگر کسی از واژه ارگانیک استفاده کند اشتباه است و منظور آن مرغ سبز یا بدون آنتی‌بیوتیک بوده که در کشور تولید می‌شود. 
مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیر در ادامه این نشست خبری با انتقاد از جذب بیش از حد دانشجوی دامپزشکی در کشور و عدم شرایط مناسب برخی دانشگاه‌های کشور در ارائه این رشته گفت: تعداد فارغ‌التحصیلان بخش دامپزشکی کشور بسیار زیاد شده که این امر از جنبه کاری برای فارغ‌التحصیلان مشکل ایجاد کرده و از نظر کیفی شرایط مناسبی ایجاد نمی‌کند. 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: براساس ماده ۲۱ قانون افزایش بهره‌وری وزارت علوم و آموزش عالی وظیفه تعیین جنسیت و تعداد افراد را بر اساس نظر وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه قرار داده است. خلج تاکید کرد: تعداد ۱۳ هزار دکتر دامپزشک هم اکنون در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی مشغول به فعالیت هستند که این روند در سال ۱۴۰۴ به ۱۹ هزار نفر بالغ می‌شوئد. 
وی یادآور شد: حداکثر نیاز کشور به ۵۵۰ تا ۶۰۰ نفر فارغ‌التحصیل است که براساس آن یک و نیم برابر تعداد دامپزشکان نیاز به کاردار و کارشناس (لیسانس و فوق‌لیسانس) و ۲۰ درصد رقم یاد شده نیازمند متخصصی دامپزشکی است. 
 ۱۵ دانشکده دامپزشکی دولتی و غیردولتی شرایط علمی پذیرش دانشجوی دامپزشکی ندارند
خلج یادآور شد: وزارت علوم تاکید کرده ۱۰ دانشگاه دامپزشکی قابلیت آموزش دام پزشکی طبق فرمول وزارت علوم را دارند. براین اساس از ۱۲ دانشکده دولتی ۷ دانشگاه شرایط پذیرش دکترای عمومی رادارند همچنین از ۱۸ دانشگاه آزاد تنها ۳ دانشگاه قابلیت پذیرش دانشجو براساس فرمول وزرات علوم را دارا هستند. 
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی کشور سامانه الکترونیکی پیشرفته‌ای دارد گفت: ۱۱ سامانه در کشور در این ارتباط مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت تدریجی به ۱۷ سامانه اضافه می‌شود. خلج تاکید کرد:‌برای گسترش دولت الکترونیک در کشور سعی شده که در دارو و درمان پزشکی از مراجعه حضور ی افراد جلوگیری شود و از طریق ثبت‌نام با ایمیل یا ارسال پیامک برای آنها وقت تعیین شود.
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ما کنترل جابه‌جایی دام زنده را با همکاری نیروی انتظامی در دستور کار قرار دادیم که براساس آن از تردد ماشین‌های حمل دام و طیور بدون کد جلوگیری به عمل می‌آید. خلج یادآور شد: براساس فعالیت و ایجاد کد بهداشتی برای مرغ اکنون تمام مرغ‌های کشور دارای کد رهگیری هستند و مصرف کنندگان نمی‌توانند کد درج شده بر روی محصول را بعد از حرف M به ۳۰۰۰۸۹۰۳ پیامک کنند تا براساس آن بتوانند زمان، محل تولید، مکان و شخص تولیدکننده را مشاهده کنند. که این امر به پایش و پیگیری‌های بعدی دامپزشکی کمک می‌کند. 
وی اظهار کرد: از تاریخ ۱۵/ ۱ /۹۴ تمامی مزارع قزل‌آلا تحت پوشش قرار گرفت و در این مدت از ۵۸۰ فارم نمونه‌برداری شد و ۲۹ فارم و دیپلماسی بدون سر و صدا معدوم شدند که در واقع کار بزرگی در این زمینه انجام شده است. 
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به صدور مجوز سازمان دامپزشکی کشور در ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری گفت: در این مدت ۲۰ هزار و ۲۳۵ مجوز بهداشتی در قالب ۶۶ کالا صادر شده است همچنین ۲۹۲۷ گواهی بهداشتی برای واردات و ۱۶۳۷ گواهی بهداشتی ترانزیت (اجازه عبور و مرور محصولات پروئینی سایر کشورها از قلمرو ایران) داده شده است. 
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود بابیان اینکه ایران در حال حاضر به رتبه هفتم تولید طیور و یازدهم تخم مرغ در جهان رادارد، در خصوص میزان تلفات طیور در کشور گفت: این رقم در سال ۹۱، ۱۱.۲ درصد بوده است که در ۱۰ ماهه سال جاری به ۷.۸ کاهش یافته و در واقع کاهش سطح ۳۰ درصدی تلفات را تجربه کرده‌ایم. 
وی افزود:‌در پایان سال ۹۱ تلفات ناشی از بیماریها ۶.۴ درصد بوده که این رقم در ده ماهه سال جاری به ۳.۴ درصد رسیده و در واقع ۴۶ درصد ناشی از اقدامات دامپزشکی کاهش داشته است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه با اشاره به اقدماات سازمان دامپزشکی در خصوص تلفات و بیماریهای دام تاثیرگذار بوده اظهار کرد: واکسیناسیون تب مالت در ده ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است و ۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار واکسیناسیون انجام شده است. 
خلج اضافه کرد: دولت در شرایطی قرار دارد که از لحاظ مالی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که این امر ما را در شرایط سختی برای مقابله با بیماری سل گاوی و طرح برفکی قرار داده است. وی یادآور شد: میزان واکسن تب برفکی که در سال جاری دریافت شده ۱۰درصد میزان تعیین شده بوده است. همچنین در مقایسه سال قبل ۳۰ درصد کمتر نیاز ما از طریق موسسه رازی تامین شده است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد:  ۱۶ روز پیش ۱۲ میلیارد تومان توسط هیئت دولت تصویب شد تا ۵ میلیارد آن برای خرید واکسن تب برفکی و ۷ میلیارد آن برای جبران خسارت دامداران از بیماری تب برفکی و سل گاوی پرداخت شود.  وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به این سوال که سازمان دامپزشکی چقدر توانایی مقابله با  دانشگاه‌هایی که ماهیت آنها تایید نشده است دارد، گفت: در این شرایط در صورتی که زمینه پذیرش این تعداد دانشجو ادامه پیدا کند دامپزشکان امنیت شغلی نخواهند داشت و ممکن است رقابت بر سر نان داشته باشند و در نهایت منجر به مصرف القایی دارو شود. به همین منظور ازدولت و مجلس محترم ارزیابی جدی در این مسئله را داریم. 
خلج یادآور شد: دانشجویان دانشگاه آزاد تقاضای خود مبنی بر پذیرش جدید دانشجوی دامپزشکی اعلام کردند که امیدواریم با اعتراض آنهاو پیگیری ما و توجه دولت و مجلس محترم تغییراتی در این زمینه صورت گیرد. وی در خصوص وضعیت اجرای اقتصاد مقاومتی در سازمان دامپزشکی کشور گفت: به نظر بنده اقتصاد مقاومتی به شکلی است که تولید به گونه‌ای انجام شود که تحت سخت‌ترین شرایط و تکان‌هایی مانند بیماری‌ها به گونه‌ای عمل کند که با حداقل خسارت خارج شود. رئیس سازمان دامپزشکی کشور همچنین در پاسخ به سوالی در باره وضعیت بیماری و مزارع پرورش میگو نیز گفت: متاسفانه برخی تولید کنندگان ما تولید پایدار را ندارند که در این زمینه باید تجدید نظر صورت گیرد. 
خلج افزود: ساختار پرورش میگو در کشور در برخی موارد قابل قبول نیست و علی‌رغم اینکه ما پرورش دهنده‌های مجربی داریم تغییرات بهداشتی لازم اعمال نشده است که در این ارتباط خوراک دام‌ آنها نیز باکاستی‌هایی همراه است.
وی در پایان گفت:‌ دامپزشکی از دو محموله ویروس وایت‌اسپات را جدا کرد و از متخلفان شکایت کرد. 
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.