لاریجانی: با لغو تحریم‌ها فضای خوبی برای پیشرفت فراهم شده/ کشورهای بسیاری علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران اند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه بعد از لغو تحریم‌ها فضای خوبی برای بهبود و پیشرفت اقتصادی فراهم شده، گفت: بسیاری از کشورها به دلیل ظرفیت های بالا علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند.

علی لاریجانی یکشنبه شب در مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) شهر قنوات قم با تبریک ایام دهه فجر گفت: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دستاوردهای مهمی داشته است و مردم با حرکت سازنده خود بعد از انقلاب به پیشرفت کشور کمک کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز باید با استفاده از تجارب انقلابی به فکر پیشرفت بیشتر بود، ذکر تاریخ گفتن خوب است ولی پند گرفتن مهمتر است.
وی افزود: باید به وظیفه خود عمل کنیم و در راه امام راحل و شهدای گرانقدر گام برداریم و تعهد خود را نسبت به انقلاب به درستی ادا کنیم. پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی، وضعیت کشور نابسامان بود و به جز چند شهر، اکثر شهرها و روستاها آباد نشده بود و غضب شاه به قم باعث شد این شهر رشد نکند، البته در آن دوران چند شهر را آباد کرده بودند تا تبلیغ کنند.
لاریجانی تصریح کرد: امام خمینی (ره) پس از انقلاب اسلامی، اصل را خدمت به مردم دانست و روحیه انقلابی را احیا کرد تا کمک به محرومان و روستاییان با شتاب صورت گیرد، همچنین اقتصاد کشور از وابستگی خارج شود.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید برتداوم حفظ روحیه انقلابی در راه پیشرفت کشور گفت: باید روحیه از خودگذشتگی، فداکاری و جهاد همواره وجود داشته باشد و امام راحل این فکر جهادگونه را مبنای خدمت به مردم دانست.
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: جهاد سازندگی به عنوان یک نهاد انقلابی با استفاده از جوانان انقلابی زمینه آبادانی روستاهای کشور را فراهم کرد و نباید فراموش کرد این کارها برای رضای خداوند بود.
وی با بیان اینکه روحیه انقلابی با روحیه آبادگری عجین شده و زمینه آبادی بسیاری از روستاها را فراهم کرد، افزود: بعد از انقلاب، جنگ شروع شد و ۸ سال برای کشور گرفتاری هایی ایجاد کرد اما امام راحل جنگ را به سازندگی جدید تبدیل کرد و روحیه انقلابی و مجاهدت تبلیغ شد و بعد از جنگ پیشکسوتان مجاهد ما که تربیت یافته مکتب دفاع مقدس بودند بسیار به پیشرفت کشور کمک کردند.
لاریجانی گفت: به دلیل اینکه در جنگ، تحریم نظامی بودیم، روحیه سازندگی حاصل و باعث شد به لحاظ دفاعی بتوانیم روی پای خود بایستیم و پس از جنگ نیز امام خمینی (ره) تاکید بر علم آموزی داشتند، زیرا بدون علم ملت ها پیشرفت نمی کنند.
نماینده مردم قم با بیان اینکه بخش های مختلف کشور پس از جنگ به سازندگی زیرساخت ها تشویق شدند و با روحیه انقلابی، زیرساخت ها تقویت شد گفت:گاهی بازسازی خرابی های جنگ ها به ۳۰ سال زمان نیاز دارد اما با روحیه انقلابی و کمک کردم، خیلی زود شهرها از وضعیت جنگ زدگی خارج شدند. در حال حاضر کشور در شرایط بعد از یک گرفتگی شدید قرار دارد، یعنی حدود ۱۲ سال گرفتار مسئله هسته ای بودیم و آمریکا و غربی ها هر روز یک ماجرا، تحریم و یا قطع نامه جدید صادر می کردند، در هر صورت از آن وضعیت سخت عبور کرده ایم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تحریم های اقتصادی، شرایط سختی را ایجاد کرد، اما با روحیه انقلابی ایستادگی معنا پیدا کرد و نکته مهم این است که اگر از این وضعیت عبور می کنیم، چه مسیری را باید انتخاب کنیم که در این رابطه مقام معظم رهبری مسیر را مشخص کرده است.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید با حفظ روحیه انقلابی کار را ادامه دهیم و ایشان در جمع کارکنان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بر حفظ روحیه انقلابی و مجاهدت تاکید داشتند و در بیاناتشان در مشهد فرمودند توجه به تولید مانند مجاهدت است.
لاریجانی گفت: با وجود اینکه شرایط درحال تغییر است، برخی کشورها توطئه می کنند، به طور مثال سعودی ها برای کاهش قیمت نفت تلاش کردند و قیمت آن را از بشکه ای حدود ۱۱۰ دلار به ۲۳ دلار رساندند، البته به خود آنها نیز خسارت وارد می شود، اما سعودی ها با تحلیل های غلط به دشمنی خود ادامه می دهند و حتی در کشورهایی مانند عراق، سوریه و یمن مشکل ایجاد می کنند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بحرانی که در منطقه وجود دارد، تصریح کرد: مشکل تروریسم برای تمامی مسلمانان و ایران گرفتاری ایجاد می کند، بنابراین باید روحیه انقلابی، مجاهدت و فداکاری در هر قضیه ای وجود داشته باشد.
وی افزود: مقام معظم رهبری برروی دستیابی به اهداف سیاست های مقاومتی تاکید دارند که محور آن براساس تولید داخلی است و این تولید در بخش هایی مانند دامداری و یا صنعت است و در این رابطه شهید مطهری تاکید داشتند که اقتصاد سالم یک اقتصاد زاینده است.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ایران در حال حاضر ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی دارد، گفت: دستیابی به این میزان از صادرات غیرنفتی خوب است ولی کافی نیست و باید توجه داشت که بسیاری از کشورها از کاهش قیمت نفت متزلزل شده اند، ولی ایران با توجه به کاهش اتکا به نفت، زیاد تحت تاثیر قرار نگرفت البته این مسئله سرعت آبادانی در کشور را کم کرد.
لاریجانی افزود: با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی باید چرخه تولید و صادرات محور باشند.
وی با تاکید بر لزوم حل مشکلات روستاییان به خصوص روستاییان بخش قنوات تاکید کرد: تاکنون جلساتی با تولیدکنندگان صنعت شیر داشته ام و اینکه قیمت شیر با هزینه های دامداری متناسب نیست، قابل قبول است و نیز پیگیری هایی هم در این خصوص انجام شده است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طرحی در مجلس در حال پیگیری است که با استفاده از تجربیات کشورهای دیگر به بخش تولید در زمینه کشاورزی توجه شده و براساس آن مدیریت تولید در روستاها اصلاح می شود و امیدوارم در چند ماه آینده در مجلس به تصویب برسد که می تواند تحول ایجاد کند.
وی با اشاره به مشکل کم آبی در استان قم و کشور گفت: برداشت از چاه های آب کشاورزی باعث کاهش سطح آب به چاه ها و نشست خاک شده که در این رابطه باید رسیدگی های لازم انجام شود و در زمینه آبیاری با روش های نوین و پیشرفته سرمایه گذاری شود. در سال گذشته بیش از یک هزار میلیارد تومان در این خصوص هزینه شد که به قم نیز سهمی اختصاص یافت.
لاریجانی افزود: در برنامه ششم توسعه باید بودجه قابل توجهی برای تقویت بخش کشاورزی و استفاده صحیح از منابع آبی لحاظ شود و نکته مهم اینکه باید از مقام معظم رهبری به دلیل اجازه ایشان درباره اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار منابع مالی برای رفع مشکل کم آبی در روستاها تشکر کرد و همچنین ۸ میلیارد دلار نیز برای مهار آب ها اختصاص داده شد.
رئیس نهاد قانونگذاری کشور بیان کرد: باید در روستاها علاوه بر توجه به بخش کشاورزی، به سرمایه گذاری صنعتی نیز توجه شود تا زمینه ارتقای درآمد کشاورزان فراهم گردد.
وی گفت: اگر در روستاها صنایع جانبی کشاورزی ایجاد شود، دیگر جوانان روستایی به شهرها مهاجرت نمی کنند بنابراین باید به جذب سرمایه های داخلی و خارجی توجه کرد.
لاریجانی افزود: در حال حاضر حدوداً از ۷۰ درصد ظرفیت معادن کشور استفاده نشده و در قم نیز معادن غیرفعال وجود دارد، البته دولت نیز این معادن را خیلی واگذار نمی کند و خود نیز نمی تواند سرمایه گذاری لازم را انجام دهد این در حالی است که با استفاده از فعال شدن بخش معادن می توان شغل ایجاد کرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم مردمی شدن اقتصاد گفت: بخش اداری باید در خدمت تولید باشد زیرا در حال حاضر خدمت رسانی به تولیدکنندگان ضعیف است و این در حالی است که باید فرهنگ خدمت رسانی به بخش تولید فراهم شود.
وی با تاکید بر اینکه می بایست به جوانانی که در بخش های مختلف می خواهند تولید انجام دهند کمک کرد، ادامه داد: آینده کشور خوب است و بعد از لغو تحریم ها فضای خوبی برای بهبود و پیشرفت اقتصاد فراهم می شود، زیرا دیگر تولیدکنندگان مجبور نخواهند بود با استفاده از قاچاقچی ها برخی اقلام مورد نیاز خود را تامین کنند و نقل و انتقالات بانکی نیز تسهیل و در نتیجه بستر سرمایه گذاری فراهم می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از کشورها به دلیل ظرفیت های بالای ایران اسلامی علاقه مند به سرمایه گذاری در کشورمان هستند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه باید در شرایط فعلی واقع بین بود، تصریح کرد: با فروش نفت، چرخ تولید راه نمی افتد بنابراین باید با استفاده از سیاست های مقاومتی تولید را فعال کرد.
وی با اشاره به توان دفاعی بالای کشور افزود: قدرت نظامی ما در حال حاضر خوب و رفتار معقولی نیز در منطقه داشته ایم و حتی غربی ها متوجه شده اند که رفتار ایران خیرخواهانه و صحیح است بنابراین باید با رفع ضعف های اقتصادی و تلاش برای شکوفایی اقتصاد، قدرت کشور را در زمینه های مختلف تا حد مطلوب تقویت کرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بخش کشاورزی، نوع کاشت باید متناسب با میزان آب در هر منطقه باشد و وزارت جهاد کشاورزی نیز در این رابطه طرحی دارد که در هر منطقه از کشور چه محصولی کاشته شود، البته نمی گویم اصلا صیفی کاری انجام نشود اما باید براساس ظرفیت های هر منطقه، کشاورزی انجام شود و دولت نیز در این رابطه به کشاورزان کمک کند.
لاریجانی گفت: در برنامه ۵ ساله ششم باید با در نظر گرفتن مشوق های صادراتی، زمینه صادرات محصولات کشاورزی به کشورهایی مانند عراق و روسیه را فراهم کرد البته باید کشاورزان در این رابطه استانداردهای لازم را رعایت کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: برای رفع مشکلات روستاییان در زمینه های مختلف، مهم این است که پیگیری انجام شود، البته حضور در جمع صمیمی مردم نیز غنیمت است که گاهی به دلیل کمبود وقت کمتر انجام می شود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.